piątek, marzec 29, 2024
piątek, 01 kwiecień 2022 17:41

Jak przygotować książkę do druku? Druk książek w pigułce

drukowanie książek drukowanie książek pixabay

Czytelnictwo w Polsce nie jest zbyt wysokie. Zamiast po książki sięgamy po inne formy rozrywki. Wciąż jednak wielu z nas docenia tę pasję i spędza długie godziny nad lekturami, a ludzie mają większe zaufanie do wiedzy „wydrukowanej”. Dlatego też autorzy nadal chętnie wydają swoje książki. Jak wygląda cały ten proces? Podpowiadamy!

Samodzielne wydawanie książek

Samodzielne wydawanie książek, bez udziału wydawnictw, a nawet zakładanie własnych małych firm tego typu, by opublikować swoje teksty, to coraz popularniejsze praktyki. Wielu twórców internetowych buduje wokół siebie społeczności, które później stają się grupą docelową ich książek. Jednak drukują także autorzy, którzy nie chcą pośredników. Warto jednak wiedzieć, jak wygląda druk książek krok po kroku, by wiedzieć, jakie etapy musimy przejść, by wszystko przebiegło jak najbardziej profesjonalnie.

Książka krok po kroku

Aby wydać swoją publikację, nie wystarczy jej napisać. Jak więc wygląda cały proces prowadzący do wydrukowania twojej książki? 

Tekst książki

Najważniejsze jest przygotowanie tekstu książki. Nie ma co do tego wątpliwości, ponieważ to oczywiste, że aby cokolwiek wydać, najpierw musimy to napisać. Kiedy jednak ten etap będzie już za nami, nie możemy uznać go za zakończony – powinien bowiem trafić do profesjonalnej redakcji i korekty. Co to znaczy? Że ktoś powinien tekst przeczytać, sprawdzić, czy jest spójny, logiczny, czy zdania są dobrze zbudowane, czy nie ma dziur, czy wszystko jest zrozumiałe oraz poprawić wszelkie błędy. Choć wydawać się nam może, że piszemy dobrze i bezbłędnie – tak długo obcujemy ze swoim tekstem, że jest niemal niemożliwe być własnym korektorem. A już na pewno jest to trudne.

Skład 

Kiedy tekst jest już gotowy, przychodzi czas na skład. Jest to ten moment, w którym napisany przez nas i sprawdzony już tekst nabiera kształtu książki. Składacz w przystosowanym do tego programie „wlewa” książkę w formę, w której będzie wydrukowana. Dodaje ilustracje, zdjęcia, tabele i wszystkie inne elementy – także graficzne. Po składzie tekst powinien trafić do ostatniej korekty. 

Kiedy tekst zostanie już złożony, należy go próbnie wydrukować. Wtedy upewnimy się, czy wszystko wygląda dokładnie tak, jak tego oczekiwaliśmy. Dzięki temu można zauważyć, co się sprawdza, co należy ewentualnie poprawić i czy książka jest czytelna.

Okładka

Kolejnym bardzo ważnym krokiem jest zaprojektowanie okładki. To ważny element naszej publikacji, bo choć mówimy, że nie ocenia się książki po okładce, to jednak wielu z nas to robi. Ciekawa może przyciągnąć i zachęcić do kupna. 

Ustalenia z drukarnią

Następnie wybieramy drukarnie, rodzaj druku, rodzaj szycia książki, papier i wszelkie inne elementy potrzebne do druku. Ustalamy szczegóły i po wydrukowaniu nasza książka może w końcu wejść na rynek.