Oznakowanie działki
Pierwszym krokiem po zakupie działki budowlanej jest jej oznakowanie. Granice działki wyznacza geodeta podczas pomiarów gruntu. Wkopuje on narożne punkty geodezyjne (słupki), które mają wyznaczać miejsca, do których sięga teren o danym numerze działki. Ważne, aby granice były zgodne z mapą zagospodarowania przestrzennego, którą należy dołączyć do wniosku o pozwolenie na budowę lub zgłoszenia budowy do urzędu.
Plac budowy należy oznakować za pomocą specjalnych tablic informacyjnych, które dostępne są m.in. w marketach budowlanych. Na żółtym tle tablicy wypisuje się:
- dane właściciela działki (inwestora),
- adres budowy,
- rodzaj prowadzonych robót,
- dane wykonawcy i kierownika budowy,
- dane nadzoru budowlanego,
- numer pozwolenia na budowę.
Teren budowy warto ogrodzić siatką, aby zapewnić bezpieczeństwo prac i sprzętu przechowywanego na działce. Wielu inwestorów korzysta z oferty Boels lub innej wypożyczalni sprzętu budowlanego. Wynajęte maszyny muszą być bezpieczne. Operatorzy często zgadzają się na pozostawienie ich na terenie budowy pod warunkiem, że jest on odpowiednio zabezpieczony przed dostępem osób trzecich.
Wyrównanie terenu
Kolejnym krokiem jest wyrównanie terenu. W przypadku domów podpiwniczonych warto zainwestować w badania geotechniczne gruntu. Odwierty i pobranie próbek pomagają określić rodzaj oraz nośność gruntu, uchronić się przed zbyt szybkim osiadaniem budynku oraz pęknięciami ścian. Badania te nie są wymagane przez przepisy prawne, ale warto w nie zainwestować.
Następnie można przystąpić do wyrównania terenu. Niwelator pozwala wyrównać doły i nierówności oraz usunąć nadmiar ziemi z działki. Czasami może okazać się potrzebne dowiezienie ziemi. Pomocna będzie wtedy zagęszczarka wynajem i wykorzystanie tej maszyny pozwala ubić dowolne podłoże (sypkie, spoiste, piaskowe, żwirowe). Kruszywa doskonale sprawdzają się do utwardzenia dużych zagłębień, które powstały np. w czasie wjazdu na teren ciężarówek czy koparek.
Przygotowanie placu budowy
Warto wyznaczyć na działce miejsce do bezpiecznego przechowywania materiałów budowlanych oraz sprzętu. Doskonale sprawdzi się tutaj garaż metalowy (tzw. blaszak) czy wynajęty kontener budowlany. Na działce należy przygotować także zaplecze socjalne dla pracowników. Potrzebna będzie toaleta (wystarczy przenośna kabina), dostęp do wody i energii elektrycznej. Co, gdy nie został jeszcze podciągnięty prąd? Można wynająć agregat prądotwórczy, który pozwoli włączać urządzenia budowlane. Innym rozwiązaniem jest tymczasowe przyłączenie ze specjalną rozdzielnicą budowlaną.
Wykopy pod fundamenty
Bardzo ważną częścią rozpoczynającą prace budowlane jest wykonanie wykopów pod fundamenty. Fundamenty wyznacza geodeta. Następnie kierownik budowy je zatwierdza i wpisuje do dziennika budowy. Wykopy najwygodniej jest zrobić za pomocą mini koparki. Najczęściej mają one głębokość od 80 do 140 cm – dokładne parametry muszą zostać dopasowane do warunków panujących na konkretnej działce.