czwartek, 12 listopad 2020 18:33

Jak prawidłowo obcinać paznokcie niemowlętom?

wrastający paznokieć u niemowlaka wrastający paznokieć u niemowlaka

Każdy uwielbia oglądać małe stópki i paluszki u rąk niemowląt. Wyglądają bardzo uroczo na tle dużych dłoni opiekuna. Aż trudno się powstrzymać od ich głaskania i dotykania. Jednak problem pojawia się, gdy dziecku trzeba obciąć paznokcie. Wiele osób boi się, że zrobi maleństwu krzywdę. Zastanawiasz się, jak prawidłowo obciąć dziecku paznokcie? Dowiedz się więcej na ten temat.

Obcięcie paznokci niemowlęciu to często duże wyzwanie. Rodzice zastanawiają się, jak to zrobić, kiedy maluch ciągle macha nogami i rękami. Część osób ze strachu rezygnuje, część prosi o pomoc bardziej doświadczone babcie. Sprawdź, jak miło, szybko i bezpiecznie obciąć paznokcie.

Obcinanie paznokci – co jest potrzebne?

Zanim obetniesz maluchowi paznokcie, musisz zadbać o odpowiednie akcesoria. Zrezygnuj z używania swoich osobistych rzeczy. Zamiast nich, sięgnij po produkty, które są przygotowane przez od rekomendowanych producentów, jak np. Canpol babies, z myślą o niemowlakach. Wybierz:

 • nożyczki z zaokrągloną końcówką,
 • małe cążki dopasowane do kształtu paznokci niemowląt,
 • delikatne pilniczki, które nie naruszą struktury paznokci.

Ważne jest to, żeby każdy domownik miał własne akcesoria – to pomoże zapobiec rozwojowi i przenoszeniu się potencjalnych chorób paznokci między członkami rodziny.

Problemy z paznokciami u niemowląt

Często spotykanym problemem jest wrastający paznokieć u niemowlaka. To dość bolesna dolegliwość, która może pojawić się już w 6. dniu życia dziecka. Przyczyny występowania tego zaburzenia to:

 • przycinanie płytek paznokciowych w niewłaściwy sposób,
 • zwiększona potliwość stóp,
 • źle dobrane lub za małe obuwie, które uciska palce stóp,
 • odruch chwytnego, który prowadzi do regularnego ucisku płytek i obrzęku okołopaznokciowych tkanek miękkich[1] – samoistnie znika około 4. miesiąca życia.

Najlepszym sposobem przeciwdziałania wrastaniu płytki jest odpowiednia pielęgnacja stóp, w tym prawidłowe obcinanie paznokci.

Jak obciąć paznokcie dziecku?

Prawidłowe obcinanie paznokci jest bardzo ważne, zwłaszcza jeśli chcesz zapobiegać chorobom aparatu paznokciowego. Płytkę należy skracać tylko wtedy, kiedy dziecko jest spokojne, np. podczas jedzenia. Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie momentu, gdy maluch zapadnie w głęboki sen. Wtedy wykonanie niezbędnych zabiegów higienicznych jest bardzo proste.

Przed obcinaniem zadbaj o odpowiednie oświetlenie, aby zapobiec uszkodzeniu naskórka oraz zbyt głębokim nacięciom. Dobrym pomysłem jest np. włączenie latarki w telefonie.

Aby skrócić płytkę paznokcia:

 • ujmij w dłoń stopę lub rękę dziecka,
 • delikatne naciśnij na palec, aby paznokieć zaczął odstawać,
 • obetnij paznokcie na prosto, ale niezbyt głęboko,
 • sprawdź, czy nic nie odstaje, a jeśli tak jest, to delikatnie przypiłuj.

Pamiętaj o tym, żeby nie podważać płytki malucha. Aby usunąć nagromadzony brud, użyj do tego szczoteczki z miękkim włosiem.

Paznokcie należy obcinać regularnie, co kilka dni, aby zapobiec łamaniu się płytki lub odstawaniu ostrych krawędzi. Jeśli mimo przestrzegania zasad higieny problem wrastającego paznokcia powraca, należy skontaktować się z lekarzem, który wskaże dalsze postępowanie lub przeprowadzi odpowiedni zabieg.

[1] https://www.mp.pl/pediatria/artykuly-wytyczne/artykuly-przegladowe/188153,zaburzenia-w-obrebie-aparatu-paznokciowego-u-dzieci

Czytany 92 razy

Media

artykuły sponsorowane copywriting

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.