W naszym krótkim poradniku podpowiadamy, co jeść przed snem. Kolacja diabetyka to wyzwanie, dlatego warto stale edukować się w tej tematyce.
Dieta cukrzycowa – na czym się opiera?
Do najistotniejszych elementów diety dla osób z cukrzycą należy pojęcie indeksu glikemicznego. Im ten jest niższy, tym lepiej strawny dla organizmu diabetyka. Niski indeks glikemicznym w tym wypadku oznacza wartość 55 i mniejszą.
Produkty z niskim indeksem glikemicznym są produktami bogatymi w węglowodany złożone, takie jak na przykład błonnik pokarmowy. Znajduje się on w takich produktach jak pełnoziarniste produkty zbożowe, rośliny strączkowe czy niektóre rodzaje owoców.
Błonnik spożywczy w diecie cukrzycowej jest ważny, ponieważ spowalnia on proces wchłaniania cukrów, co zapobiega nagłym wahaniom stężenia glukozy. Na indeks glikemicznym wpływ także sposób przygotowywania posiłku – im dłuższa obróbka termiczna, zwłaszcza gotowanie, tym bardziej rośnie indeks glikemicznym. Śniadanie, obiad czy kolacja dla diabetyka wymaga więc nieco innych działań niż posiłki dla osoby zdrowej.
Kolacja diabetyka – bezpieczne produkty do jedzenia przed snem
Ze względu na powyższe założenia, ostatni posiłek spożywany w ciągu dnia jest również obłożony pewnymi warunkami. Co jeść przed snem? Kolacja diabetyka przede wszystkim nie powinna zawierać owoców. Oznacza to tyle, że owoców nie powinno się jeść na 2-3 godziny przed snem, a w ciągu dnia do jedzenia wybierać te jak najświeższe i najmniej dojrzałe. Co ważne, w cukrzycy nie powinno się unikać wieczornego posiłku. Kolacja diabetyka powinna zawierać węglowodany, ponieważ ich brak może prowadzić do porannej hiperglikemii.