poniedziałek, 03 sierpień 2020 13:01

Jak nauczyć dziecko pić przez słomkę? Praktyczny poradnik

kubek ze słomką marki Lovi kubek ze słomką marki Lovi

Podczas rozszerzania diety trzeba pamiętać o wprowadzeniu do diety malucha płynów. Najlepsza w tym przypadku jest woda – bezpieczna, bez dodatku cukru i sztucznych barwników, a do tego rewelacyjnie gasi pragnienie.

Logopedzi zwracają uwagę, że najlepszym sposobem podania wody jest naczynie z rurką, ponieważ świetnie rozwija mięśnie jamy ustnej. Dowiedz się, jak nauczyć malucha pić przez słomkę.

 

Kubek ze słomką – stanowisko logopedów

Picie przez rurkę jest świetnym ćwiczeniem logopedycznym, które przygotowuje narządy mowy do wypowiadania głosek [k], [g], [h][1]. Co więcej, ćwiczy mięśnie buzi i usprawnia ruchy warg i języka. Logopedzi podczas terapii, chętnie korzystają z ćwiczeń z użyciem słomki. Specjaliści zachęcają, aby uczyć dziecko pić przez rurkę już od samego początku rozszerzania diety[2]. To rozwiązanie ma o wiele więcej korzyści niż np. picie z butelki ze smoczkiem.

Jak nauczyć dziecko pić przez słomkę?

Choć z pozoru łatwe, wcale takie nie jest. Nauka picia przez słomkę sprawia dużo trudności nie tylko dzieciom, ale także ich rodzicom [3]. Zazwyczaj maluch nie wie, co zrobić z rurką i ją po prostu gryzie.

Dlatego, jeśli chcesz nauczyć niemowlę pić, sięgnij najpierw po specjalne gadżety, jak np. kubek ze słomką marki Lovi. To bardzo wygodne rozwiązanie, bo dziecko może samo się z niego napić, a po zamknięciu nic się nie wyleje.

Zastanawiasz się jak nauczyć malucha ssać[4]? Wykorzystaj te sposoby:

  • bądź przykładem i pij jak dziecko - słomka to coś nieznanego dla malucha. Pokaż mu, że to dobra zabawa. Sięgnij po kubek z wbudowaną słomką dla dziecka oraz szklankę i plastikową rurkę dla siebie. Napełnij naczynia. Następnie weź swój napój i zacznij siorbać. Dziecko na pewno zainteresuje się tym nowym odgłosem i z dużym prawdopodobieństwem zrobi to samo ze swoim kubkiem.
  • pozwól na samodzielność - napełnij kubek ze słomką wodą i postaw przed dzieckiem. Maluch na pewno zacznie się nim bawić, gryźć rurkę i przewracać. Po kilku minutach zabawy istnieje duże prawdopodobieństwo, że samo zacznie ssać.

Masz za sobą wiele prób, a mimo to, niemowlę nie chce ssać? To dobry moment, aby nieco odpuścić i zaniechać dalsze działania, zanim maluch zrazi się do kubka ze słomką. Daj mu czas i spróbuj ponownie za 2-3 tygodnie.

Warto nauczyć dziecko pić przez słomkę, jednak nie rób tego za wszelką cenę. Stres, nerwy i pośpiech nie służą ani Tobie, ani maluchowi. Zamień naukę na zabawę i bądź cierpliwa – szkrab na pewno Cię zaskoczy i sięgnie po kubeczek w najmniej spodziewanym momencie.

[1] https://mp97.katowice.pl/wp-content/uploads/2020/04/Zaj%C4%99cia-z-logoped%C4%85-08.04.20r..pdf

[2] https://mamotoja.pl/od-butelki-do-slomki,dieta-malego-dziecka-artykul,8976,r1p1.html

[3] https://mamotoja.pl/od-butelki-do-slomki,dieta-malego-dziecka-artykul,8976,r1p1.html

[4] https://kiedydologopedy.pl/2020/02/26/jak-nauczyc-dziecko-pic-przez-slomke/

Czytany 153 razy

Media

artykuły sponsorowane copywriting

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.