środa, lipiec 24, 2024
poniedziałek, 06 luty 2023 13:25

Jak malować farbami akwarelowymi i jakie wybrać?

Farby akwarelowe Farby akwarelowe mat.prasowe

Farby akwarelowe są jednymi z najczęściej używanych na początku naszej przygody z malarstwem, przez swoją delikatność kojarzą się nam bowiem z łatwym sposobem na pierwsze eksperymenty.

Tymczasem wiążą się z nimi pewne trudności, które sprawiają, że nawet pastelowe i dyskretne obrazki wymagają skupienia i pieczołowitości oraz świadomości pewnych wymagań. Jeśli jednak pozwolimy sobie na popełnienie paru pomyłek na początku, później czeka nas fantastyczna i satysfakcjonująca zabawa.

Delikatny efekt, który wymaga od nas umiejętności

Najstarsze dzieła wykonane tą techniką to malowidła paleolityczne w jaskiniach, później bardzo popularne były w Chinach, starożytnym Egipcie i Rzymie. Od renesansu są używane w powszechny sposób przez artystów na całym świecie, choć przez lata służyły jako technika pomocnicza dla malarstwa olejnego. W XX wieku stały się już zupełnie odrębną i równie ważną techniką malarską, świetnie służąc do tworzenia szybkich dzieł, o lekkim i nienachalnym charakterze. Farby akwarelowe używane są w połączeniu z wodą, ale wbrew pozorom, które implikuje ich delikatny wygląd, wcale nie są takie łatwe w użyciu. Przez delikatne krycie, które jest ich cechą charakterystyczną, farby te dają mało możliwości do poprawy i retuszu ewentualnych błędów. Kolejna warstwa nie pokryje bowiem niedociągnięć. Drugim aspektem, o którym musimy pamiętać, jest duża wilgotność, jaka wiąże się z malowaniem tą techniką – konieczne jest używanie papieru o właściwej grubości.

Co jest nam potrzebne, by zacząć malowanie tą techniką?

Jeśli chcesz zabrać się do malowania farbami akwarelowymi odpowiednio, przygotuj sobie niezbędne akcesoria oraz miejsce pracy. Co będzie Ci potrzebne:

  • dobrej jakości farby – najlepiej jest postawić na produkty z renomowanego sklepu plastycznego, sprawdź ofertę online sklepmatejko.pl, gdzie znajdziesz farby akwarelowe w różnorodnej formie i stwórz swój bazowy zestaw, który umożliwi Ci tworzenie pierwszych dzieł;
  • pędzle, najlepiej syntetyczne, o różnej wielkości i kształcie końcówek, wchłaniają one mniej wody niż te z naturalnego włosia;
  • papier o odpowiedniej gramaturze, najlepiej z domieszką wełny, który będzie dobrze współpracował z dużą ilością wody, jaka wiąże się malowaniem akwarelami;
  • kubeczki na wodę, dwa, tak, b y jeden służył namaczaniu, a drugi płukaniu;
  • ołówek do namalowania szkicu rysunku;
  • cienki pisak do konturowania;
  • podstawka do mieszania farb.

farby akrylowe

farby akrylowe

Farby akwarelowe w wielu postaciach dla Twojej wygody

Inspiracji do malowania możemy szukać na wielu różnorodnych stronach w sieci, tam znajdziemy również wiele pomocniczych filmików i wskazówek, jak rozpocząć malowanie farbami akwarelowymi. Efekty malowania farbami akwarelowymi są bardzo przyjemne dla oka, a sama czynność może przynieść nam wiele radości, ale także uspokojenia i wycieszenia. Obrazy tworzone tą techniką mają pastelową, nienachalną kolorystykę, a same farby akwarelowe charakteryzują się niezwykłą przezroczystością. Na sklepmatejko.pl znajdziesz farby akwarelowe w wielu wariantach, dzięki czemu będziesz mógł wybrać wielkość, która odpowiada Twoim potrzebom. W połączeniu z odpowiednim papierem dają one możliwość uzyskania ciekawych i różnorodnych, a także ekspresyjnych efektów.