piątek, marzec 29, 2024
wtorek, 15 wrzesień 2020 13:19

Inhalator i nebulizator to samo? Niezupełnie. Wyjaśniamy, czym się różnią

Inhalator Inhalator

Terapia inhalacyjna to jedna z najstarszych metod służących do aplikacji leków. Dawniej do gorącej wody wrzucano zioła lub wlewano olejki eteryczne, które parowały, przynosząc choremu ulgę. Dzisiaj do dyspozycji mamy nowoczesne urządzenia, które znacząco usprawniają ten proces i czynią go bardziej skutecznym.

Są to między innymi inhalatory i nebulizatory. Czym się różnią? Co warto o nich wiedzieć? 

 

Inhalator i nebulizator - co warto o nich wiedzieć? 

Chociaż inhalatory i nebulizatory mogą służyć do tego samego celu - czyli do podawania substancji aktywnych bezpośrednio do dróg oddechowych - są to dwa, całkiem inne urządzenia. Co warto o nich wiedzieć? 

Inhalator - zazwyczaj ma postać małego pojemniczka z lekiem lub urządzenia, do którego należy włożyć specjalną kapsułkę. Wyróżniamy inhalatory ciśnieniowe oraz proszkowe jednodawkowe lub wielodawkowe. Substancja aktywna w nich zawarta często jest przepisywana na receptę. Mogą one mieć formy kieszonkowe, dzięki czemu chory zawsze będzie miał je przy sobie.  

Nebulizator - są to większe urządzenia niż inhalatory, które służą do wielorazowego użytku. Mogą być zasilane za pomocą prądu lub baterii. Używa się je do inhalacji stacjonarnych, czyli do stosowana w zaciszu domowym. Wyposażone są w maseczkę (najczęściej ze specjalnego plastiku), ustnik oraz przewód. Inhalacja za pomocą nebulizatora może trwać kilka minut.  

Nebulizator i inhalator - czym się różnią?  

Nebulizator od inhalatora różni się między innymi budową, wielkością oraz sposobem użycia.  

  1. Sposób użycia 
     
    Aby przyjąć dawkę substancji aktywnej, korzystając z nebulizatora, wystarczy założyć maseczkę i naturalnie oddychać, aż do wyczerpania się leku w pojemniczku. Po skończonej inhalacji należy umyć maseczkę i pojemnik, do którego wlewana była substancja. 
     
    Natomiast korzystając z inhalatora, niezbędne jest skoordynowanie oddechu z rozpyleniem substancji aktywnej. Aby przyjąć pojedynczą porcję leku, naciska się obudowę lub przekręca pokrętło. Inhalacja to zaledwie kilka sekund. Po wybraniu całego leku, inhalator należy (najczęściej) wyrzucić.  
     

  1. Komu jest dedykowany
     
    Nebulizator może być używany zarówno przez osoby dorosłe, jak i dzieci - nawet od pierwszych dni ich życia. 
     
    Ze względu na to, że inhalatory wymagają skoordynowania wdechu z podaniem porcji leku, ich używanie może stanowić wyzwanie dla małych dzieci.  
     

  1. Co można podawać za ich pomocą? 
     
    Nebulizator jest bardzo uniwersalny. Służy do podawania preparatów nawilżających - np. roztworów soli fizjologicznej czy leków o działaniu rozszerzającym oskrzela i upłynniającym wydzielinę.  
     
    Inhalator zazwyczaj posiada konkretny lek przepisany przez lekarza - na przykład stosowany jest przez osoby chore na astmę.  

Czy warto kupić urządzenie do inhalacji? 

Urządzenia do inhalacji, takie jak nebulizator wspomagają leczenie infekcji dolnych i górnych dróg oddechowych, poprawiają komfort życia chorego, a używane profilaktycznie zmniejszają ryzyko zachorowań. Podawanie leków za ich pomocą jest skuteczne oraz zmniejsza skutki uboczne, np. dolegliwości ze strony układu pokarmowego. To bardzo praktyczne urządzenie dla rodzin z dziećmi.  

Źródła:
Gdziepolek.pl (https://www.gdziepolek.pl/artykuly/microlife-cisnieniomierze-termometry-nebulizatory-inhalatory)