środa, maj 29, 2024
środa, 18 maj 2022 13:29

Gdzie ustawić łóżko w sypialni?

łóżko łóżko Zdjęcie autorstwa Tan Danh z Pexels

Co mówią na ten temat zasady feng shui oraz projektanci wnętrz?

Ustawienie łóżka zgodnie z feng shui

Założeniem filozofii wschodu jest takie zaplanowanie przestrzeni, by umożliwić swobodny przepływ pozytywnej energii, uzyskać harmonię i ochronę przed złymi duchami. Urządzenie sypialni jest szczególnie istotnie nie tylko z punktu widzenia feng shui. To tutaj spędzamy około 1/3 każdego dnia. Tu mamy ładować swoje wewnętrzne baterie i pozbywać się podczas snu wszystkich negatywnych emocji. Źle urządzone pomieszczenie do spania, może prowadzić do zaburzeń odpoczynku nocnego, łącznie z bezsennością. Wiele osób narzeka rano na silne zmęczenie nawet po 8 h spędzonych w łóżku. Przyczyną może być stres, hormony, lecz bardzo często to po prostu źle dobrany materac albo właśnie niekorzystne ustawienie mebli w sypialni.

Aby zadbać o spokojny sen i zmaksymalizować efektywność czasu, który na niego poświęcasz, zwróć uwagę na kilka podstawowych wskazówek.

  1. Wezgłowie łóżka powinno być dosunięte do ściany. Nie zaleca się stawiania łóżka na środku pokoju, bo mogłoby to wpływać na Twoje poczucie bezpieczeństwa.
  2. O ile to możliwe, łóżko umieść z dala od drzwi i w taki sposób, by widzieć je, leżąc. Podobnie rzecz się ma z oknem. Postaraj się mieć je na widoku.
  3. Wybierz łóżko na choćby niewielkich nóżkach lub dokup je, jeśli nie były w zestawie. Nawet delikatne uniesienie mebla nad podłogę, ułatwi energii przepływ.
  4. Do łóżka dwuosobowego powinien być łatwy dostęp z 3 stron. Dzięki temu każdy z użytkowników może wygodnie położyć się i wstać bez budzenia drugiej osoby. Minimalny odstęp między ramą łóżka a szafą czy ścianą powinien wynosić 80 cm.
  5. Idealnie, jeśli Twoja głowa podczas snu będzie skierowana na północ a nogi na południe. W ten sposób usprawnisz ładowanie swoich baterii. Tak samo akumulatorki w ładowarce również musisz umieszczać w odpowiednią stronę.
  6. Zrezygnuj z luster w sypialni. Niestety lustra widoczne z łóżka mogą działać negatywnie na Twoją energię.
  7. Żadnych rozpraszaczy - to bardzo ważna zasada nie tylko zdaniem filozofów wschodu, ale również psychologów. Sypialnia mia służyć przede wszystkim do snu, biernego wypoczynku. Nie należy w niej umieszczać telewizorów, odbiorników radiowych, komputerów. Również telefony lepiej zostawiać w innym pomieszczeniu udając się na spoczynek.

Jak ustawić łóżko w trudnym pomieszczeniu?

Duża przestrzenna sypialnia nie przysporzy Ci raczej trudności ze znalezieniem miejsca na łóżko. Sytuacja komplikuje się, gdy pokój należy do wąskich i tzw. nieustawnych. Co zrobić, gdy w takiej sytuacji nie masz możliwości dostosowania się do wszystkich zasad feng shui? Przede wszystkim staraj się nie stawiać łóżka pod oknem. Utrudni to dostęp do niego, sprawi, że w chłodniejsze noce silniej odczujesz wpadające przez nie zimne powietrze, a pościel będzie się szybciej brudzić.

Aby zadbać o zdrowy i efektywny sen, pamiętaj też o odpowiednim oświetleniu i zaciemnieniu. Na noc zasuwaj rolety lub zaciągaj zasłony, by zminimalizować dostęp ewentualnego oświetlenia do wnętrza pokoju. Podczas aranżacji wybierz kilka źródeł światła i umieść je w różnych miejscach sypialni. Ważną kwestią jest także odpowiednia kolorystyka. Postaw na spokojne, stonowane barwy, które pozwolą Ci się wyciszyć i będą działać kojąco na nerwy.