czwartek, kwiecień 25, 2024
poniedziałek, 28 wrzesień 2020 17:53

Flawonidy – źródło zdrowia i urody

Flawonidy Flawonidy

Flawonoidy to bezazotowe pigmenty roślinne. Konopie mogą się pochwalić dużą zawartością flawonoidów. Są w nich nie tylko kaempferol, luteloina, czy kwercetyna, ale i całą grupę flawonoidów unikalnych dla konopi, zwanych kannaflawinami.

Wiele właściwości flawonoidów

Flawonoidy nie mają właściwości witamin: nie są aminami i stanowią grupy chemicznej, ale ze względu na swoje działanie ochronne i brak możliwości wytwarzania ich przez ludzki organizm zasługują na włączenie do grupy niezbędnych składników odżywczych.

Główne właściwości flawonoidów to:

  • przeciwutleniające
  • przeciwnowotworowe
  • uszczelnia naczynia włosowate
  • działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo
  • przeciwbakteryjne

Flawonoidy ograniczają działanie wolnych rodników (utleniaczy) zmniejszając ryzyko raka i chorób serca, poprawiają objawy alergii i zapalenia stawów, zwiększają aktywność witaminy C, wzmacniają naczynia krwionośne, blokują postęp zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej, mogą zapobiegać uderzeniom gorąca w okresie menopauzy i zwalczać inne objawy.

Kwercetyna: jest jednym z flawonoidów posiadających więcej właściwości: przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwopryszczkowe,

Luteina: to rozpuszczalny w tłuszczach żółty pigment, którego funkcją jest ochrona rośliny przed promieniowaniem słonecznym.

Gdzie znajdziemy flawonoidy

Na szczęście nie są rzadkie ani egzotyczne i można je znaleźć w wielu owocach i warzywach. Są obecne np. w soi, wszystkich roślinach zielonych, oczywiście w konopiach,  zielonej i czarnej herbacie oraz w winie. Ponadto, ponieważ mogą być również stosowane w postaci suplementów diety, występują razem z niektórymi witaminami i minerałami.

Jak działają flawonoidy

Flawonoidy są często adaptacyjną odpowiedzią roślin na intensywne promieniowanie ultrafioletowe. ich funkcją w świecie roślin jest przyciąganie zapylaczy. Składniki te również chronią rośliny przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Odgrywają podstawową rolę w kolorze i smaku rośliny.

Flawonoidy lub bioflawonoidy to naturalne barwniki obecne w warzywach, które chronią nas przed uszkodzeniem przez utleniacze, takie jak promienie ultrafioletowe, których działanie nasila się latem; zanieczyszczenie środowiska z obecnością toksycznych minerałów, takich jak ołów i rtęć, oraz chemikalia obecne w żywności (barwniki, konserwanty itp.), które, ponieważ organizm ludzki nie może ich wytworzyć, muszą je pozyskać albo żywność lub suplementy.

Flawonoidy zasługują na włączenie do grupy niezbędnych składników odżywczych.

Media

artykuły sponsorowane copywriting