Zdarza się jednak, że mięśnie te nie pracują tak, jak powinny. Z jakimi dysfunkcjami mięśni dna miednicy mamy do czynienia najczęściej?
Dlaczego mięśnie dna miednicy są tak istotne?
Mięśnie dna miednicy pełnią bardzo ważne funkcje, dzięki którym ludzki organizm działa w odpowiedni sposób. Podstawowym zadaniem - choć nie jedynym - wypełnianym przez te mięśnie, jest podtrzymywanie macicy i pozostałych narządów wewnętrznych w odpowiedniej pozycji.
Dodatkowo, mięśnie dna miednicy są odpowiedzialne za prawidłowe wypróżnianie, a także utrzymywanie efektów przemiany materii (moczu i kału) w pęcherzu i jelitach podczas spontanicznego wzrostu ciśnienia w podbrzuszu, związanego m.in. z kaszlem czy śmiechem lub niespodziewanymi ruchami.
Dysfunkcje mięśni dna miednicy
Wśród najczęściej pojawiających się dysfunkcji mięśni dna miednicy pojawia się wysiłkowe nietrzymanie moczu, oznaczające niekontrolowane popuszczanie uryny w sytuacjach wzmożonego wysiłku. Ilość moczu, jaka zostaje wydalona, może być różna w zależności od nasilenia objawów. To nieprzyjemna dolegliwość, która w początkowej fazie bywa ignorowana przez kobietę, co jest dużym błędem: gdy popuszczanie moczu zdarza się okazjonalnie, opanowanie tej przypadłości jest stosunkowo łatwe. Wraz z nasileniem objawów - konieczne jest podjęcie bardziej zdecydowanego leczenia.
Kłopoty z niekontrolowaną mikcją mogą wynikać z wielu przyczyn. Sytuacja taka zdarza się bardzo często w przypadku pań w okresie menopauzy w związku z zachodzącymi w ciele zmianami hormonalnymi. Dodatkowo, wpływ na taką sytuację może mieć siedzący tryb życia, zdarza się również nietrzymanie moczu po porodzie. Ostatnia z przyczyn występowania osłabienia mięśni Kegla jest szczególnie częsta: kobiety, które dopiero co zostały mamami, wciąż dostosowują się do nowego trybu życia, a co za tym idzie, mają spore trudności w znalezieniu odpowiedniej ilości czasu na zadbanie o siebie.
Jak zadbać o mięśnie Kegla?
Warto pamiętać, że nietrzymanie moczu po porodzie czy też niekontrolowana mikcja wynikająca z innych przyczyn nie ustąpi samoczynnie, ale będzie nasilać się. Początkowo proces ten może nie być zauważalny, zwłaszcza jeśli kobieta nie jest świadoma, że może do niego dojść. Niewielkie plamki moczu na bieliźnie nie będą wzbudzać większego podejrzenia, a nawet mogą zostać niezauważone aż do czasu znacznego nasilenia się objawów.
O mięśnie dna miednicy warto dbać także przed wystąpieniem jakichkolwiek dolegliwości opisanych powyżej. Istnieje wiele prostych ćwiczeń, które - wykonywane regularnie - mogą pomóc uchronić się przed wystąpieniem nieprzyjemnych dolegliwości związanych z nietrzymaniem moczu. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, przed rozpoczęciem ich wykonywania warto odwiedzić fizjoterapeutę uroginekologicznego. Do czasu ustąpienia dolegliwości - dobrym rozwiązaniem jest zakup wkładek chłonnych, które pomogą zachować higienę, a także ukryją przykry zapach moczu.