sobota, kwiecień 20, 2024
piątek, 16 wrzesień 2022 12:30

Dlaczego lekarz zleca magnetyczny rezonans głowy?

rezonans głowy rezonans głowy pixabay

Magnetyczny rezonans głowy to bezbolesna procedura, która daje bardzo wyraźne obrazy struktur wewnątrz głowy – głównie mózgu

. Rezonans wykorzystuje duży magnes, fale radiowe i technologię komputerową do wytworzenia tych szczegółowych obrazów. Bardzo istotne jest, że w tym badaniu nie wykorzystuje się promieniowania. Obecnie rezonans jest najbardziej czułym badaniem obrazowania głowy (w szczególności mózgu) w porównaniu z innymi technikami obrazowania, takimi jak tomografia komputerowa lub prześwietlenie rentgenowskie.

Co to jest magnetyczny rezonans głowy z kontrastem?

Dla podniesienia dokładności badania wykonuje się magnetyczny rezonans głowy z kontrastem, czyli po wstrzyknięciu materiału kontrastowego. Środkiem kontrastowym jest często gadolin, który jest metalem ziem rzadkich. Kiedy ta substancja jest obecna w twoim ciele, zmienia właściwości magnetyczne pobliskich cząsteczek wody, co poprawia jakość obrazów. Poprawia to czułość i rozdzielczość uzyskanych obrazów diagnostycznych.

Kontrastowy materiał poprawia widoczność następujących elementów:

  • guzy,
  • stany zapalne,
  • dopływ krwi do niektórych narządów,
  • stan naczyń krwionośnych

Kontrast może również pomóc w diagnozowaniu stwardnienia rozsianego, udaru, demencji i infekcji. Jeśli rezonans głowy wymaga materiału kontrastowego, lekarz wprowadzi cewnik dożylny do żyły w dłoni lub ramieniu. Użyją tego cewnika do wstrzyknięcia materiału kontrastowego. Materiały kontrastowe są bezpiecznymi lekami dożylnymi. Występują skutki uboczne, od łagodnych do ciężkich, ale ciężkie reakcje są bardzo rzadkie.

Co pokazuje magnetyczny rezonans głowy?

Magnetyczny rezonans głowy pokazuje struktury wewnątrz głowy, w tym:

  • mózg,
  • naczynia krwionośne, które łączą się z mózgiem,
  • czaszkę i kości twarzy,
  • struktury w uchu wewnętrznym,
  • oczy i ich tkanki podtrzymujące, takie jak nerwy wzrokowe,
  • inne nerwy (duże nerwy w głowie, zwane nerwami czaszkowymi),
  • otaczające tkanki miękkie i struktury oparte na czaszce, takie jak tłuszcz, kości, mięśnie i tkanka łączna.

Dokładniej, magnetyczny rezonans głowy może wykazać, czy w mózgu lub otaczających tkankach występują jakiekolwiek nieprawidłowości. Neurolodzy i inni pracownicy służby zdrowia zlecają rezonans głowy z kilku różnych powodów, w tym pomagając diagnozować nowe schorzenia neurologiczne na podstawie określonych objawów lub monitorować istniejące schorzenia. Pracownicy służby zdrowia stosują również rezonans głowy przed operacjami z udziałem głowy, aby lepiej przygotować się do operacji. Używają również tych badań, aby upewnić się, że gojenie po operacji przebiega dobrze. Wszelkie poważne urazy głowy skłaniają również pracowników służby zdrowia do zlecania rezonansu magnetycznego mózgu w celu sprawdzenia urazów, krwawienia i obrzęku.

Kto wykonuje magnetyczny rezonans głowy?

Radiolog lub technolog radiologii wykona magnetyczny rezonans głowy. Radiolog to lekarz medycyny, który wykonuje i interpretuje badania obrazowe w celu zdiagnozowania schorzeń. Technik radiologii to pracownik służby zdrowia, który jest specjalnie przeszkolony i certyfikowany do wykonywania skanu MRI.

Jak przygotować się do badania rezonansem?

Wytyczne dotyczące jedzenia i picia przed rezonansem magnetycznym mózgu różnią się w zależności od przyczyny wykonania rezonansu magnetycznego. Jedz i zażywaj leki jak zwykle, chyba że Twój lekarz zaleci inaczej. Skaner rezonansu magnetycznego wykorzystuje silne magnesy i sygnały fal radiowych, które mogą powodować ogrzewanie albo możliwy ruch niektórych metalowych przedmiotów w głowie lub ciele. Może to spowodować problemy ze zdrowiem i bezpieczeństwem. Może to również spowodować nieprawidłowe działanie niektórych wszczepionych elektronicznych urządzeń medycznych.

Jeśli masz w ciele przedmioty zawierające metal lub wszczepione urządzenia medyczne, Twój lekarz musi o nich wiedzieć przed wykonaniem rezonansu magnetycznego głowy. Czasem zdarza się, że wszczepione implanty mogą wymagać dodatkowych ustaleń dotyczących sposobu przeprowadzenia badania oraz przekazania obsłudze specjalnych instrukcji. Inne przedmioty nie wymagają postępowania według specjalnych zaleceń, ale mogą wymagać wcześniejszego badania, które pozwoli sprawdzić dokładną lokalizację przedmiotu przed wykonaniem rezonansu.