sobota, kwiecień 20, 2024
wtorek, 03 styczeń 2023 13:55

Decoupage – co to takiego?

decoupage decoupage materiały prasowe

W ostatnim czasie znacznie wzrosła popularność różnego rodzaju rękodzieła, jako hobby. Ręcznie wykonane czy ozdobione różnymi technikami przedmioty cieszą oczy, jako dekoracje lub praktyczne akcesoria. Jedną z technik, która budzi spore zainteresowanie, jest decoupage. Czym właściwie ona jest i jakie przedmioty można dekorować właśnie w ten sposób? Dowiedz się więcej na ten temat.

Czym jest decoupage?

Technika decoupage jest bardzo popularna, gdyż nie wymaga zbyt wielu specjalistycznych umiejętności czy nakładów na podstawowe materiały. Polega ona na naklejaniu na wybrane i odpowiednio przygotowane powierzchnie papierowych elementów (np. z papieru ryżowego czy serwetek papierowych). Następnie cały przedmiot pokrywa się tyloma warstwami lakieru, aby elementy dekoracyjne nie były wyczuwalne pod palcami. Nazwa tej techniki pochodzi od francuskiego słowa decuper, czyli wycinać. Jednak sama technika wywodzi się najprawdopodobniej ze wschodnich rejonów Syberii, skąd rozpowszechniła się do innych regionów Azji, by następnie dotrzeć do Europy.

Na początek do zdobienia produktów w technice decoupage potrzeba produkty, na który nałoży się wybrany element ozdobny, papier ryżowy lub serwetki, a także nożyczki czy nożyk do tapet, a także odpowiednie kleje oraz lakiery. Z czasem można też dobrać farby oraz media postarzające czy pękające, które uatrakcyjniają wygląd takiej pracy.

Jakie przedmioty można ozdabiać techniką decoupage?

Technika decoupage jest tak chętnie wybierana również ze względu na to, że można przy jej pomocy zdobyć wiele przedmiotów o różnych powierzchniach. Najczęściej są to produkty wykonane z drewna np. szkatułki, deski do krojenia czy ramki do zdjęć. Jednak można ją wykorzystać z powodzeniem do zdobienia szkła tworzyw sztucznych czy metalu. Trzeba tutaj jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu tych powierzchni, a także użyciu preparatów przeznaczonych do wybranego materiału.

Na jakie inne techniki rękodzielnicze warto zwrócić uwagę?

Materiały do decoupage warto kupować w sklepach specjalizujących się w ofercie dla hobbystów takich jak np. sklep-ewa.pl. Przy okazji zakupów warto też zajrzeć do innych kategorii, w których można znaleźć produkty do innych technik. Może się bowiem okazać, że w twoim życiu pojawią się wtedy nowe pasje i zainteresowania. Wiele osób zainteresowanych decoupage chętnie wykonuje także produkty w technice scrapbooking. Dużą popularnością w ostatnim czasie cieszy się także makrama, która szturmem podbija wnętrza w swojej nowoczesnej odsłonie.