piątek, kwiecień 19, 2024
środa, 12 styczeń 2022 18:38

Czy warto skorzystać z pomocy podologa?

podolog Wrocław podolog Wrocław pixabay

Wciąć powstaje coraz więcej gabinetów podologicznych, które cieszą się dużą popularnością i zainteresowaniem pacjentów. Ta dziedzina, którą można umieścić na pograniczu medycyny oraz kosmetyki zajmuje się profesjonalną pielęgnacją stóp, oraz niwelowaniem dolegliwości. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ten temat. 

Czym jest podologia?

Podologia to dziedzina medycyny, która skupia się na leczeniu i profilaktyce stóp. Wyróżnia się wiele schorzeń kończyn dolnych, których leczenie będzie wymagało pomocy specjalisty. 

Podolog to specjalista od stóp, który zajmuje się diagnozą i leczeniem rozmaitych schorzeń i nieprawidłowości. Specjalista ten pełni także usługi związane z działaniem profilaktycznym, dzięki któremu można się ustrzec przed naprawdę nieprzyjemnymi dolegliwościami. Podolog posiada wiedzę pochodzącą z różnych dziedzin medycyny jak np. chirurgia, kosmetologia, dermatologia czy diabetologia. Wrastający paznokieć Wrocław to jeden z najczęstszych problemów, z którymi pacjenci udają się do specjalisty. 

Jakie działanie może podejmować podolog?

Podolog przeprowadza konsultacje i dobiera najlepsze metody leczenia i profilaktyki. Często udziela praktycznych wskazówek dotyczących pielęgnacji stóp, a także dobory właściwego obuwia. Aby dobrze i kompleksowo podejść do problemu wrastających paznokci powinien on współpracować z innymi specjalistami. 

Dlaczego warto wybrać się do specjalisty?

Z pewnością warto wybrać się do podologa. Specjalista może wykonać wiele zabiegów, które pozwolą uporać się z takimi problemami jak:

  1. profesjonalnie obcina paznokcie, 
  2. usuwa modzele, brodawki czy odciski, 
  3. przeprowadza pedicure leczniczy, 
  4. leczy paznokieć wrastający, 
  5. usuwa krwiaki, 
  6. leczy suchą skórę itd. 

Zakres jego usług jest bardzo szeroki i w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów warto umówić się do niego na wizytę. 

Wrastający paznokieć - częsty problem 

Wrastający paznokieć to bardzo powszechny problem, z którym boryka się wiele osób. Można wyróżnić dwa powody wystąpienia tej dolegliwości:

  1. paznokieć samoistnie rośnie w dół, wbijając się w wał paznokcia, warto zaznaczyć, że może to być uwarunkowane genetycznie, 
  2. paznokieć może wrastać z powodu różnych urazów mechanicznych np. w wyniku chodzenia w za ciasnych budach, które są mało wygodne, nieprawidłowe obcinanie paznokci, nadmierne obciążenie stóp w wyniku treningów itd. 

Konsekwencje nieleczenia wrastającego paznokcia

Wrastający paznokieć to jeden z najczęstszych powodów wizyty u podologa. Nawet niewielki ból powinien być impulsem do odwiedzenia specjalisty. Wraz z rozwojem dolegliwości może się pojawiać zaczerwieniona tkanka skóry, a także wydzielina ropna i tzw. hipergranulacja. Ostania faza jest bardzo bolesna i trudna do wyleczenia. W skrajnych przypadkach chory może w ogóle przestać chodzić, a nawet może dojść do zakażenia organizmu. 

Zależnie od konkretnego przypadku, podolog wybiera właściwą terapię. Najczęściej usuwa się część paznokcia lub zakłada tzw. klamry ortonyksyjne, które mają za zadanie nadać rosnącemu paznokciowi właściwy kierunek. Efekty właściwie zastosowanego działania są widoczne nawet w pierwszym tygodniu po zabiegu. W niektórych przypadkach konieczna jest jednak interwencja chirurgiczna.