poniedziałek, 27 lipiec 2020 14:41

Czy kawa jest zdrowa?

Kawa arabica Kawa arabica Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Mogłoby się wydawać, że kawa nie należy do najzdrowszych napojów i należy jej unikać. Nie jest to prawdą! Podstawą jest jednak to, aby wybrać odpowiedni gatunek. Ponadto liczy się spożywanie napoju w umiarze. Nadmiar nie jest wskazany w żadnym przypadku - nawet, jeśli sięgamy po napar ziołowy.

Dwie lub trzy filiżanki kawy dziennie nie powinny nieść za sobą negatywnych konsekwencji. Oczywiście musimy wziąć pod uwagę osobiste predyspozycje organizmu. Osoby przewlekle chore powinny stosować się do zaleceń lekarza - w niektórych przypadkach konieczne jest ograniczenie spożycia napojów kofeinowych.

Pozytywny wpływ kawy na organizm

Wiadomym jest, że kawa poprawia samopoczucie, a także wprawia w lepszy nastrój. Miłośnicy omawianego napoju nie wyobrażają sobie dnia bez wypicia minimum jednej filiżanki. Faktem jest, że kofeina działa energetyzująco. Dodaje ona sił witalnych, a także motywacji do działania. Właśnie dlatego wydaje nam się, że możemy zrobić o wiele więcej, niż przed spożyciem aromatycznego specjału. Kawa zielona jest szczególnie rekomendowana osobom pracującym umysłowo, czy też uczącym się. Dobroczynnie wpływa ona na pracę mózgu. Ułatwia zapamiętywanie nowych informacji, a także redukuje kłopoty z pamięcią. Związki zawarte w składzie sprzyjają także koncentracji, a więc bez trudu możemy skupić się na wykonywanej czynności.

Kolejnym plusem jest fakt, że kawa zmniejsza ryzyko wystąpienia kamicy nerkowej, czy też marskości wątroby. Nie bez znaczenia jest również fakt, że obniża ona prawdopodobieństwo rozwoju cukrzycy typu II. Wiele wskazuje na to, że systematyczne spożywanie kawy obniża także prawdopodobieństwo wystąpienia choroby Parkinsona oraz Alzheimera. Niektóre składniki znajdujące się w kawowych napojach dobroczynnie wpływają na płuca, co chroni przed ich niewydolności, czy też astmą.

Prawdą jest, że kawa jest dla wielu osób skutecznym sposobem na podkręcenie metabolizmu. Ułatwia ona procesy trawienne, co umożliwia sprawną eliminację szkodliwych produktów przemiany materii, czy też toksyn. Pamiętajmy, że prawidłowe tempo metabolizmu to podstawa, aby utrzymać szczupłą sylwetkę. Ma to znaczenie nie tylko dla osób odchudzających się.

Negatywne oddziaływanie kawy na zdrowie

Kawa posiada nie tylko zalety, ale również wady. Przede wszystkim może ona utrudnić zasypianie, czy też spowodować wybudzanie się w nocy. Z tego powodu wiele osób nie spożywa wieczorem. Picie kawy przed snem jest złym pomysłem, ponieważ działa ona pobudzająco, a nie uspokajająco. Omawiany napój spożywany w nadmiarze może także zmniejszyć stopień wchłaniania żelaza. Kawa w niewielkim stopniu wypłukuje magnez, jednak jest także jego źródłem, a więc nie trzeba obawiać się, że doprowadzi do niedoboru.

Nieprawdą jest, że kawa negatywnie wpływa na pracę serca, czy też prowadzi do rozwoju posiadanych już schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Ponadto należy mieć świadomość, że nie wywołuje ona nadciśnienia. Nie istnieją źródła naukowe, które potwierdziłyby, że omawiany napój nasila trądzik, cellulit, czy też odwodnienie i szybsze starzenie się skóry. Są to najczęściej powtarzane mity, które nie mają związku z rzeczywistością.

Osoby, które posiadają obawy przed spożywaniem kilku filiżanek kawy dziennie powinny wybrać odmianę z niższą zawartością kofeiny. W tym przypadku najlepszym wariantem jest Kawa Arabica. Kawa Robusta jest nawet dwa razy mocniejsza, ponieważ posiada w swoim składzie sporą ilość kofeiny.

Czytany 169 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.