wtorek, maj 28, 2024
środa, 20 wrzesień 2023 18:33

Czy dieta wegańska ma wpływ na mikrobiotę jelitową człowieka?

Instytut Mikrobiomiki Instytut Mikrobiomiki pixaabay

Ostatnio dużo się mówi o mikrobiocie jelitowej. Również wegetarianizm i weganizm jest bardzo popularny. W menu wielu restauracji możemy znaleźć nawet pozycje wegetariańskie bądź wegańskie. Co więcej, powstało dużo miejsc wyłącznie z bezmięsnym jedzeniem. Czy zastanawiałaś się jednak kiedyś jak dieta wegańska wpływa na mikrobiotę jelitową? Czy jej pomaga, a może szkodzi? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tekście poniżej!

 

Jelita a diety

Jelita są częścią układu pokarmowego, a ten kojarzy nam się głównie z jedzeniem. Istnieje wiele rodzajów sposobów żywienia i diet. Jedne z nich uznaje się za najlepsze, a inne za najgorsze. Dieta wegańska ma sporo przeciwników, ale również wiele zwolenników. Jaki wpływ ma ona na mikrobiotę jelit?

Nie istnieje jedna dieta wegańska

Zacznijmy od tego że nie ma jednej diety wegańskiej. W tym artykule bierzemy pod uwagę dobrze zbilansowaną dietę roślinną o prawidłowo dobranej suplementacji. Warto zauważyć, że dieta wegańska to eliminacyjny sposób żywienia, który stawia wyzwania - jak niedobór witaminy B12, która w żywności występuje tylko w produktach zwierzęcych oraz niedobór żelaza i wapnia.. My jednak skupiamy się na prawidłowo zbilansowanej diecie wegańskiej.

Korzyści diety wegańskiej

Zarówno dieta wegetariańska jak i wegańska niosą wiele korzyści, jak chociażby zmniejszenie ryzyka nadciśnienia tętniczego o 75% czy zmniejszenie ryzyka cukrzycy typu 2 o 47-78%. A jak te dane mają się do naszych jelit?

Dieta wegańska powoduje wzrost błonnika, pełniącego istotne funkcje, jak np. regulację równowagi mikrobioty. Co więcej, wpływa on bezpośrednio na większą różnorodność mikrobów w jelitach. Modyfikacja mikrobioty ma konkretne korzyści zdrowotne, jak:

  • obniżenie pH w przewodzie pokarmowym - zapobiega to wzrostowi bakterii chorobotwórczych,
  • zmniejsza ryzyko rozwoju przewlekłych stanów zapalnych jelit,
  • w jelitach powstaje mniej szkodliwych metabolitów bakteryjnych,
  • obniżenie ryzyka wystąpienia większości chorób cywilizacyjnych.

Należy jednak pamiętać, że układ trawienny i struktura flory bakteryjno-jelitowej jest indywidualny dla każdej osoby. Powinniśmy więc na bieżąco obserwować reakcje naszego organizmu i wybrać taki sposób żywienia, który będzie przynosił nam jak najwięcej korzyści.

Warto również przyjrzeć się polifenolom roślinnym, które chronią komórki przed stresem oksydacyjnymi zmniejszają ryzyko niektórych nowotworów a nawet choroby niedokrwiennej serca. Na diecie wegańskiej spożycie polifenoli jest wyższe, co zwiększa liczebność bakterii Bifidobacterium i Lactobacillus.

Chcesz dowiedzieć się więcej o swojej florze jelitowej? Zgłoś się do Instytutu Mikrobiomiki!

Instytut mikrobiomiki umożliwia poznanie człowiekowi swojej flory jelitowej. Dzięki personalizowanej metodzie, Instytut wykrywa patogeny, które zaburzają jej równowagę i dobiera celowaną suplementację eubiotyczną oraz przywraca naturalną równowagę w jelitach. Nie czekaj - zgłoś się do Instytutu Mikrobiomiki już dziś i ciesz się zdrowymi jelitami!