wtorek, październik 15, 2024
wtorek, 12 kwiecień 2022 12:53

Ćwiczenia z gumą oporową mogą nawet zastąpić siłownię!

Ćwiczenia z gumą oporową Ćwiczenia z gumą oporową pixabay

Przed pójściem na siłownię może powstrzymać nas lenistwo, brzydka pogoda albo obniżenie nastroju. Zamiast takiej wyprawy możemy sobie zafundować równoprawny do ćwiczeń na siłowni trening z gumą oporową.

Efekty zobaczymy bardzo szybko. Guma oporowa daje ćwiczącemu dużo więcej możliwości niż ćwiczenia, które wykonujemy z hantlami. Musimy tylko dopasować odpowiedni sprzęt do własnych możliwości, wówczas szybko złapiemy „bakcyla”. Taśmy do treningu polecane są przede wszystkim osobom, które chcą poprawić sobie elastyczność i wytrzymałość mięśni.

Od czego zacząć trening z gumą oporową?

Na pierwszy rzut oka guma oporowa nie będzie robić wrażenia. Ot, kawałek rozciągliwej taśmy o różnych kolorach. Jej możliwości poznajemy, dopiero kiedy rozpoczynamy trening. To skuteczny (i zarazem niedrogi) sprzęt służący do rozciągania, pozwalający na trenowanie wielu partii mięśni.

Ćwiczenia z gumą oporową można wykonywać zarówno dla mięśni pleców, rąk, jak i brzucha, by zmuszać je do ponadstandardowego wysiłku. I co najważniejsze, trening z gumą oporową możliwy jest do wykonania w dowolnym momencie i miejscu. Nie wymaga rozległych sal czy przyrządów. I kolejny plus z gumą oporową można trenować także podczas rehabilitacji.
Opór gumy zależy od tego, jak jest szeroka, gruba i długa. Im grubsza i szersza, tym trudniej będzie taśmę naciągnąć. Podpowiedzią dotyczącą oporu gumy jest również kolor materiału. Nie jest to ujednolicony standard dla wszystkich producentów sprzętu treningowego, ale dbają oni o to, by gumy o różnych parametrach różniły się od siebie kolorystyką. Jednak podstawowym wyznacznikiem oporu gumy jest jej szerokość. Standardowe wymiary gum przedstawia poniższa tabela:

Szerokość taśmy – Opór

13 mm – taśma do 9 kg

22 mm – taśma do 16 kg

32 mm – taśma do 25 kg

44 mm – taśma do 35 kg

64 mm – taśma do 55 kg

83 mm – taśma do 70 kg

Zadbaj o jakość gumy oporowej

Żeby guma oporowa dobrze spisywała się podczas treningu, powinna być wykonana z materiału wysokiej jakości. Najlepiej, jeśli będzie to solidny i rozciągliwy lateks. Jak ognia powinniśmy unikać tańszych odpowiedników, ponieważ wyroby lateksowe z niewielką domieszką gumy szybko tracą swoje właściwości i treningi będą nieefektywne. Kiedy już zaopatrzymy się w odpowiedni sprzęt, wówczas możemy używać gum oporowych do zajęć fitness, wykorzystywać podczas rehabilitacji, ale także do ćwiczeń siłowych, ogólnorozwojowych w zastępstwie hantli. Gumy oporowe przydadzą się również do treningu pływackiego, a to dlatego, że mogą wzmocnić wszystkie partie mięśni używane podczas tej dyscypliny sportu. Specjalnych taśm oporowych, przeznaczonych do treningu nóg, używają także piłkarze. Sprzęt o wysokim oporze wykorzystują z kolei osoby trenujące wschodnie sztuki walki. Świetnie bowiem kształtują mięśnie oraz wzmacniają sylwetkę. Ale gumy oporowe wykorzystują nie tylko specjaliści. Jeśli zależy nam na zróżnicowanym treningu, wówczas wystarczy zaopatrzyć się w pełen zestaw taśm. By osiągnąć optymalne wyniki, trening powinniśmy wykonywać trzy razy w tygodniu.