środa, maj 29, 2024
środa, 27 kwiecień 2022 18:10

Co zrobić, aby farby akrylowe tak szybko nie zasychały?

mokra paleta mokra paleta pixabay

Mokra paleta - co to? Farby akrylowe to jedne z najczęściej wykorzystywanych barwników w modelarstwie. Niestety, wielu z nas musi sporo się nagłowić, żeby uniknąć zbyt szybkiego wysychania przygotowanej do malowania mieszanki kolorów.

Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto na początku swojej przygody z modelarstwem nie zmieszał różnych potrzebnych mu odcieni akryli, nie nałożył pierwszej warstwy farby na model, a potem przy próbie nałożenia kolejnej warstwy z zaskoczeniem nie odkrył, że mieszanka farb jest zbyt gęsta, aby móc z nią pracować. Jak w prosty sposób uniknąć takiej niemiłej sytuacji? Odpowiedzią jest tzw. mokra paleta.

Mokrą paletą nazywamy nakładanie farby na papier do pieczenia, który rozłożyliśmy na uprzednio zwilżoną powierzchnię. Takie rozwiązanie zapobiega szybkiemu wysychaniu farby. Arkusz papieru z jednej strony stanowi barierę między farbą a wodą, a więc te nie mogą się niepożądanie ze sobą mieszać. Z drugiej strony papier przepuszcza powoli parującą wodę, dzięki czemu nasza mieszanka farb akrylowych jest stale nawilżana i nie może zbyt szybko zgęstnieć i zaschnąć.

Jak długo farby na mokrej palecie nie zaschną?

Wbrew pozorom ten patent pozwala znacznie przedłużyć żywotność farb akrylowych. Nałożone na mokrą paletę zachowają swoje właściwości nawet przez kilka dni! Stosując to rozwiązanie, możesz więc być spokojny, nawet jeżeli twój model wymaga nałożenia wielu warstw tego samego koloru. Mokra paleta to coś, co uwielbiają modelarze malujący swoje obiekty z użyciem akryli i pędzla - wierz nam!

Jak przygotować mokrą paletę?

To bardzo proste. Aby przygotować mokrą paletę, będziesz potrzebować płaskiej podstawki, do której nalejesz 1/4 szklanki wody, kilka listków papierowego ręcznika kuchennego oraz kawałek papieru do pieczenia.

1. Wyłóż podstawkę/pojemnik ręcznikiem kuchennym tak, aby pokrywał on całe dno.

2. Rozłożony ręcznik papierowy nasącz wodą. Pamiętaj, aby nie nalać jej zbyt dużo - listki papieru mają być mokre, ale nie mają pływać w nadmiarze wody.

3. Tak przygotowane dno pojemnika przykryj pojedynczym arkuszem papieru kuchennego. Matową stronę papieru skieruj do dołu i delikatnie dociśnij do wilgotnych ręczników papierowych.

I gotowe! Na tak przygotowanej mokrej palecie możesz spokojnie mieszać kolory i malować nimi bez obawy, że któryś z nich zbyt szybko wyschnie, a ty nie zdołasz kolejny raz uzyskać identycznego odcienia. Powodzenia!

Artykuł powstał przy współpracy z: https://www.mojehobby.pl