środa, wrzesień 18, 2024
środa, 14 wrzesień 2022 13:06

Autoklawy kosmetyczne - zasada działania

Autoklawy kosmetyczne Autoklawy kosmetyczne pixabay

Salony kosmetyczne muszą obecnie posiadać autoklaw jako podstawowe wyposażenie. Wymóg ten jest uznany zarówno za dobrą praktykę, jak i egzekwowany jest przez inspektorat sanitarny. Zwlekanie z jego zakupem nie jest zbyt rozsądne i może nieść ze sobą wysokie kary nałożone przez sanepid.

Co to jest autoklaw kosmetyczny?

Autoklawy kosmetyczne to urządzenia, które dostępne są na rynku w wielu modelach. Ich zadaniem jest sterylizacja (inaczej wyjaławianie) często używanych w gabinecie kosmetycznym przyborów i narzędzi. Sterylizacji mogą być poddane między innymi frezy, nożyczki i pęsety. Aby zapewnić bezpieczeństwo swoim Klientom i utrzymać wysoką jakość oferowanych usług, musimy odpowiednio zadbać o narzędzia wykorzystywane do różnego rodzaju zabiegów. Autoklawy są stosunkowo niewielkie, dzięki czemu nie zajmują dużo miejsca w salonie.

Rodzaje autoklawów

Autokalwy można podzielić na trzy grupy: klasa B, klasa S oraz klasa N. Najskuteczniejszym sprzętem do sterylizacji jest autoklaw klasy B, który jest nie tylko kompaktowy, ale również bardzo wydajny. Za pomocą tego aparatu możliwa jest sterylizacja wielu różnych narzędzi i materiałów, takich jak odzież czy przybory kosmetyczne. Autoklawy klasy N mają również kompaktowy rozmiar jednak sprawdzają się przy sterylizacji mniejszych, bardziej podstawowych narzędzi.  Autoklawy klasy S są to wszystkie inne dostępne w sprzedaży urządzenia, których nie da się zakwalifikować do klasy B i N.

Jak działa autoklaw?

Autoklaw ma cztery etapy działania: opróżnianie, wyrównanie, sterylizacja i chłodzenie. Do tego celu używana jest woda. Procedura sterylizacji rozpoczyna się od opróżnienia wnętrza (wytworzenia próżni), a następnie wtłoczenia do środka pary wodnej. Na koniec narzędzia są dokładnie sterylizowane i chłodzone. Temperatura autoklawu zazwyczaj wynosi od 121 do 134 stopni Celsjusza. To właśnie w tej temperaturze powstająca para wodna doskonale radzi sobie z zabijaniem wszelkich mikroorganizmów. Nowoczesne autoklawy działają automatycznie i sterylizują przedmioty za nas. W zależności od wybranego modelu możesz dopasować optymalne parametry urządzenia do rodzaju narzędzi bez obaw o ich uszkodzenie. Po prostu włączasz go i pozwalasz mu wykonywać swoją pracę.

Jaka woda do autoklawu?

Zaleca się używanie wody destylowanej i jej regularną wymianę. Używanie urządzenia z wodą bezpośrednio z kranu powoduje powstanie kamienia wewnątrz urządzenia, który jest trudny do usunięcia. Ponadto, jeśli nie używasz urządzenia przez dłuższy czas, pamiętaj o opróżnieniu pojemnika na wodę.