Polecane artykuły

 • 1
niedziela, 05 styczeń 2014 21:50

Luksus ukryty we flakonie Chanel No 5

O tych perfumach nie trzeba zbyt wiele mówić. Synonim luksusu i niedościgniony wzorzec. Zapach został stworzony 92 lata temu, jednak do dziś nikomu nie udało się stworzyć perfum równie dobrych. 

Wszystko zaczęło się od Francuza- Ernesta Beaux, który w 1917 roku stworzył recepturę perfum. Na rynek wprowadziła je młoda i dosyć kontrowersyjna na tamte czasy projektantka Gabrielle Coco Chanel. 

Data wprowadzenia na rynek jest dosyć niejednoznaczna, ponieważ wyróżnia się dwie: oficjalną i nieoficjalną. Oficjalna odbyła się w połowie 1922 roku, jednak Coco pierwsze 100 flakoników otrzymała rok wcześniej w okolicach Bożego Narodzenia i rozdała swoim najlepszy klientom w ramach testu.

Zapach składał się z około 80 składników. Do najważniejszych z nich zaliczyć można  bazę stworzoną z wetywerii, wanilii, ambry oraz drzewa sandałowego,nuta serca złożona z: róży stulistnej, lilii i specjalnej odmiany jaśminu, a nuta głowy to:nerola, cytryna, bergamotka oraz aldehydy.

Perfumy powstały w wyniku wielu prób, czego efektem było dziesięć różnych zapachów. Spośród wszystkich kompozycji Coco wybrała pozycję nr 5. Często można usłyszeć, że właśnie stąd wzięła się nazwa zapachu. Inna wersja głosi, że piątka była ulubioną cyfrą projektantki.

Produkcja perfum odbywała się we Francji, jednak podczas II wojny światowej zaistniała konieczność przeniesienia fabryki do New Jersey. Materiały do produkcji przewożono z Francji, jednak sama Coco mówiła, że perfumy nie pachniały już tak samo. Po wojnie produkcja znów ruszyła we Francji, gdzie trwa do dnia dzisiejszego. 

O wyjątkowości Chanel No 5 świadczą także gwiazdy, które promują perfumy. Wśród nich znalazły się ikony takie jak Marylin Monroe, Vanessa Paradis czy Audrey Tatou. 

 

 

Czytany 1915 razy

Artykuły powiązane

 • Jak wydawać mało i cieszyć się życiem Jak wydawać mało i cieszyć się życiem

  Wielu z nas zastanawia się, jak planować swoje zakupy w taki sposób, aby nie musieć wydawać na upragnione rzeczy majątku, a zarazem nie skazywać się na konieczność korzystania z produktów niskiej klasy.

 • Zapachy na Walentynki Zapachy na Walentynki

  Walentynki – dzień miłości i miłych niespodzianek. Na tę okazję proponujemy dwa zapachy. NOU Woody dla niego i NOU Cherry Blossom dla niej.Obydwa są pięknym wyznaniem uczuć.

 • Kolejna odsłona ogrodu NOU Kolejna odsłona ogrodu NOU

  Nie sposób mu się oprzeć. Do ogrodu NOU Freesia wciągają cię orzeźwiające zapachy cytryny, bergamoty i galbanum.

 • Witamy w ogrodzie NOU Witamy w ogrodzie NOU

  Marka NOU tym razem zaprasza nas do ogrodów pełnych przepięknych kwiatów. Nowa linia NOU Flowers to sześć przepięknych zapachów, a tym samym sześć wspaniałych podróży po bajecznych ogrodach.

 • Jesteś czekoladoholiczką? Oto smakowite perfumy, które zechcesz schrupać! Jesteś czekoladoholiczką? Oto smakowite perfumy, które zechcesz schrupać!

  W ciągu dnia podjadasz słodziutkie batoniki, w szafce w biurze masz schowaną awaryjną tabliczkę czekolady i nie wyobrażasz sobie wieczoru bez kubka parującego kakaa? To pewne – jesteś czekoladoholiczką. Jeśli chcesz, aby słodki obłoczek towarzyszył Ci przez cały dzień, sięgnij po perfumy z nutą czekolady!

Media