niedziela, 05 styczeń 2014 20:50

Luksus ukryty we flakonie Chanel No 5

O tych perfumach nie trzeba zbyt wiele mówić. Synonim luksusu i niedościgniony wzorzec. Zapach został stworzony 92 lata temu, jednak do dziś nikomu nie udało się stworzyć perfum równie dobrych. 

Wszystko zaczęło się od Francuza- Ernesta Beaux, który w 1917 roku stworzył recepturę perfum. Na rynek wprowadziła je młoda i dosyć kontrowersyjna na tamte czasy projektantka Gabrielle Coco Chanel. 

Data wprowadzenia na rynek jest dosyć niejednoznaczna, ponieważ wyróżnia się dwie: oficjalną i nieoficjalną. Oficjalna odbyła się w połowie 1922 roku, jednak Coco pierwsze 100 flakoników otrzymała rok wcześniej w okolicach Bożego Narodzenia i rozdała swoim najlepszy klientom w ramach testu.

Zapach składał się z około 80 składników. Do najważniejszych z nich zaliczyć można  bazę stworzoną z wetywerii, wanilii, ambry oraz drzewa sandałowego,nuta serca złożona z: róży stulistnej, lilii i specjalnej odmiany jaśminu, a nuta głowy to:nerola, cytryna, bergamotka oraz aldehydy.

Perfumy powstały w wyniku wielu prób, czego efektem było dziesięć różnych zapachów. Spośród wszystkich kompozycji Coco wybrała pozycję nr 5. Często można usłyszeć, że właśnie stąd wzięła się nazwa zapachu. Inna wersja głosi, że piątka była ulubioną cyfrą projektantki.

Produkcja perfum odbywała się we Francji, jednak podczas II wojny światowej zaistniała konieczność przeniesienia fabryki do New Jersey. Materiały do produkcji przewożono z Francji, jednak sama Coco mówiła, że perfumy nie pachniały już tak samo. Po wojnie produkcja znów ruszyła we Francji, gdzie trwa do dnia dzisiejszego. 

O wyjątkowości Chanel No 5 świadczą także gwiazdy, które promują perfumy. Wśród nich znalazły się ikony takie jak Marylin Monroe, Vanessa Paradis czy Audrey Tatou. 

 

 

Czytany 1637 razy

Artykuły powiązane

 • 5 mitów na temat perfum 5 mitów na temat perfum

  O tym, jak wybrać odpowiednie perfumy i sprawić, by ich zapach utrzymywał się jak najdłużej napisano już wiele. Jednak nie wszystkie znalezione w internecie porady są warte zastosowania, więc tym razem postaramy się obalić kilka mitów związanych z zapachami.

 • Perfumy – 8 ciekawostek, o których mało kto wie Perfumy – 8 ciekawostek, o których mało kto wie

  Ile płatków róży potrzeba, aby uzyskać litr olejku eterycznego? Jakie jest najbardziej zaskakujące zastosowanie ambry? Ile czasu powstawały najdroższe perfumy świata? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te i inne pytania, zapraszamy do lektury.

 • Jak wybrać perfumy idealne? Jak wybrać perfumy idealne?

  Dobry dobór perfum może stanowić trudne zadanie. Przy tak wielu odmianach i zapachach od perfumetek JOOP po Channel Allure łatwo jest po prostu wybrać pierwszy lepszy typ bez większego namysłu. Jednak odrobienie swojej pracy domowej przed zakupem pomoże każdemu mądrze zawęzić opcje. Najważniejsze jest to, by wiedzieć jak porównać perfumy, dzięki czemu można podjąć świadomą decyzję, której się nie pożałuje!

 • Wyjątkowy wygląd flakonów Wyjątkowy wygląd flakonów

  Dzisiejszy rynek perfum to pewnego rodzaju walka o konsumenta, który zamówi zapach oprawiony w atrakcyjny flakonik. Ta walka to wielkie kampanie marketingowe, które mają na celu zbudowanie samej marki, to również coraz to nowsze pomysły na wyjątkowe zapachy, a także na wygląd flakonów perfum.

 • Owocowo-kwiatowa woda perfumowana dla kobiet NOU Secret Blanc Owocowo-kwiatowa woda perfumowana dla kobiet NOU Secret Blanc

  Woda perfumowana NOU Secret Blanc dla nowoczesnych, dynamicznych kobiet, które nie boją się wyzwań. Prosta i elegancka, pełna tajemniczej świeżości. Ty wiesz najlepiej, co dla Ciebie dobre.

Media