Polecane artykuły

 • 1

niedziela, 25 listopad 2018 13:12

Zobacz, co warto wiedzieć o dyrektywie PSD2

Rynek płatności zmienił się niemal nie do poznania na przestrzeni ostatnich 10-15 lat. Jeszcze dekadę temu możliwość płacenia za usługi telefonem z wykorzystaniem technologii NFC, korzystanie z przelewów „na numer telefonu” czy wygodne mikropłatności były tylko snem przyszłości. Dziś są naszą rzeczywistością. Aby jednak były bezpieczne i działały w ramach uporządkowanej struktury, niezbędne były zmiany w prawie. Wprowadza je dyrektywa unijna PSD2.

PSD2 to skrócona nazwa Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2015/2366 z dnia 25 listopada 2015 r. w sprawie usług płatniczych w ramach rynku wewnętrznego. Dokument ten, mimo że uchwalony przed trzema laty, wszedł w życie dopiero w 2018 roku. Wymagał bowiem dostosowania krajowych przepisów do ogólnoeuropejskich regulacji. A jakie zmiany przyniosło PSD2 w praktyce? Oto kilka najistotniejszych z perspektywy klienta.

PSD2 a bezpieczeństwo transakcji

Transakcje online, także te z wykorzystaniem systemów mikropłatności (realizowane również przez niezależnych dostawców zewnętrznych, określanych jako TPP) cieszą się coraz większą popularnością, podobnie jak płatności zbliżeniowe realizowane kartą i telefonem z NFC. Nie można im odmówić wygody – upraszczają proces transferu środków do absolutnego minimum. Co jednak z ich bezpieczeństwem? Dyrektywa PSD2 zaostrzyła wymogi w tym aspekcie, jasno określając również, po której stronie (płatnika, banku czy jednostki pośredniej) spoczywa odpowiedzialność za ewentualne nieprawidłowości.

Dyrektywa:

 • zmniejsza odpowiedzialność płatnika (tj. klienta) za nieautoryzowane transakcje z obowiązujących wcześniej 150 euro do 50 euro – wówczas, gdy np. dojdzie do kradzieży jego karty bankomatowej,
 • wprowadza wymóg silnego uwierzytelnienia transakcji – powinno być ono dwuetapowe (a więc wymagać np. zalogowania się do bankowości online i podania tokenu otrzymanego SMS-em), a jeśli nie jest, odpowiedzialność za nieautoryzowany transfer środków jest przenoszona na operatora, a nie na klienta,
 • zwiększa kontrolę płatnika nad blokadą środków na jego koncie w przypadku transakcji, których ostateczna wysokość nie jest znana w momencie ich zawierania (np. wynajem samochodu, rezerwacja pokoju hotelowego z wykorzystaniem karty kredytowej) – po wejściu w życia PSD2 płatnik musi zatwierdzić dokładną kwotę, która może zostać zablokowana na poczet transakcji.

Przy okazji skraca się też czas rozpatrywania reklamacji oraz zwrotu środków za nieautoryzowane transakcje.

PSD2 porządkuje i otwiera rynek płatności

Zwiększenie bezpieczeństwa transakcji realizowanych kanałami elektronicznymi to tylko jeden z aspektów, jaki podejmuje dyrektywa PSD2. Równie istotna jest kwestia „otwarcia” i regulacji rynku płatności. Te zmiany w legislacji i wprowadzone w ich konsekwencji zmiany w polskim ustawodawstwie ułatwiają wymianę informacji między bankami a niezależnymi dostawcami zewnętrznymi, a więc firmami realizującymi mikropłatności.

Podmioty trzecie (działające pod nadzorem KNF) będą mogły świadczyć również dwa nowe typy usług:

 • inicjowania transakcji płatniczej,
 • dostępu do informacji o rachunku – co pozwoli płatnikowi np. na „zagregowanie” informacji z kilku posiadanych w różnych bankach kont na jednej platformie.

Podsumowując, PSD2 wprowadza:

 • dostęp do nowych usług finansowych dla użytkownika,
 • silniejsze zasady uwierzytelniania użytkownika, zmniejszając odpowiedzialność płatnika za nieautoryzowane transakcje,
 • lepszą ochronę konsumentów przed nadużyciami finansowymi,
 • wyższy poziom bezpieczeństwa płatności.

Dyrektywa już obowiązuje w praktyce, a jej postanowienia zostały wdrożone przed polskie banki, w tym Toyota Bank.

Czytany 121 razy

Artykuły powiązane

 • Okulary damskie – czym kierować się przy wyborze? Okulary damskie – czym kierować się przy wyborze?

  Okulary damskie stanowią bardzo ważny dodatek każdego stroju. Wystarczy postawić na wyjątkowe lenonki, duże muchy czy kolorowe oprawki, które sprawią, że strój nabierze nowego charakteru. Odpowiednio dobrane okulary damskie podkreślą Twój indywidualizm!

 • Dekoracje na 18 urodziny Dekoracje na 18 urodziny

  Osiemnaste urodziny to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu człowieka. Jest to czas, kiedy każdy z nas przekracza magiczną granicę wyznaczoną przez prawo pomiędzy dzieciństwem i dorosłością.

 • Designerskie meble i dodatki do salonu Designerskie meble i dodatki do salonu

  Stylowy i elegancki salon to wizytówka każdego domu czy mieszkania. Dlatego urządzając to pomieszczenie, przykładamy tak dużą uwagę do jego estetyki. Przy urządzaniu salonu należy kierować się tym, aby ostatecznie wystrój miał spójny i harmonijny charakter.

 • Podział majątku po rozwodzie Podział majątku po rozwodzie

  Najpierw jest wielkie uczucie, później ślub i często długie lata wspólnego życia. Jednak w pewnym momencie para dochodzi do wniosku, że już nie chce żyć ze sobą. I dochodzi do rozwodu. Są również sytuacje tragiczne, gdy za rozpad małżeństwa winę ponosi jedna ze stron np. znęcając się nad współmałżonkiem.

 • Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne i korekcyjne? Skorzystaj z wiosennej promocji w Twoje Soczewki! Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne i korekcyjne? Skorzystaj z wiosennej promocji w Twoje Soczewki!

  Wiosna za pasem, a razem ze słoneczną pogodą przychodzi ochota na odświeżenie stylu. Poza przeglądem garderoby czas również na dopasowanie akcesoriów do najnowszych trendów i poczucie się stylowo. Dzisiaj chcemy przedstawić kilka cennych porad dotyczących dobierania okularów przeciwsłonecznych, jak i korekcyjnych. Mamy również niespodziankę w postaci dużych rabatów na zakup wymarzonych okularów!