Polecane artykuły

 • 1

niedziela, 25 listopad 2018 13:12

Zobacz, co warto wiedzieć o dyrektywie PSD2

Rynek płatności zmienił się niemal nie do poznania na przestrzeni ostatnich 10-15 lat. Jeszcze dekadę temu możliwość płacenia za usługi telefonem z wykorzystaniem technologii NFC, korzystanie z przelewów „na numer telefonu” czy wygodne mikropłatności były tylko snem przyszłości. Dziś są naszą rzeczywistością. Aby jednak były bezpieczne i działały w ramach uporządkowanej struktury, niezbędne były zmiany w prawie. Wprowadza je dyrektywa unijna PSD2.

PSD2 to skrócona nazwa Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2015/2366 z dnia 25 listopada 2015 r. w sprawie usług płatniczych w ramach rynku wewnętrznego. Dokument ten, mimo że uchwalony przed trzema laty, wszedł w życie dopiero w 2018 roku. Wymagał bowiem dostosowania krajowych przepisów do ogólnoeuropejskich regulacji. A jakie zmiany przyniosło PSD2 w praktyce? Oto kilka najistotniejszych z perspektywy klienta.

PSD2 a bezpieczeństwo transakcji

Transakcje online, także te z wykorzystaniem systemów mikropłatności (realizowane również przez niezależnych dostawców zewnętrznych, określanych jako TPP) cieszą się coraz większą popularnością, podobnie jak płatności zbliżeniowe realizowane kartą i telefonem z NFC. Nie można im odmówić wygody – upraszczają proces transferu środków do absolutnego minimum. Co jednak z ich bezpieczeństwem? Dyrektywa PSD2 zaostrzyła wymogi w tym aspekcie, jasno określając również, po której stronie (płatnika, banku czy jednostki pośredniej) spoczywa odpowiedzialność za ewentualne nieprawidłowości.

Dyrektywa:

 • zmniejsza odpowiedzialność płatnika (tj. klienta) za nieautoryzowane transakcje z obowiązujących wcześniej 150 euro do 50 euro – wówczas, gdy np. dojdzie do kradzieży jego karty bankomatowej,
 • wprowadza wymóg silnego uwierzytelnienia transakcji – powinno być ono dwuetapowe (a więc wymagać np. zalogowania się do bankowości online i podania tokenu otrzymanego SMS-em), a jeśli nie jest, odpowiedzialność za nieautoryzowany transfer środków jest przenoszona na operatora, a nie na klienta,
 • zwiększa kontrolę płatnika nad blokadą środków na jego koncie w przypadku transakcji, których ostateczna wysokość nie jest znana w momencie ich zawierania (np. wynajem samochodu, rezerwacja pokoju hotelowego z wykorzystaniem karty kredytowej) – po wejściu w życia PSD2 płatnik musi zatwierdzić dokładną kwotę, która może zostać zablokowana na poczet transakcji.

Przy okazji skraca się też czas rozpatrywania reklamacji oraz zwrotu środków za nieautoryzowane transakcje.

PSD2 porządkuje i otwiera rynek płatności

Zwiększenie bezpieczeństwa transakcji realizowanych kanałami elektronicznymi to tylko jeden z aspektów, jaki podejmuje dyrektywa PSD2. Równie istotna jest kwestia „otwarcia” i regulacji rynku płatności. Te zmiany w legislacji i wprowadzone w ich konsekwencji zmiany w polskim ustawodawstwie ułatwiają wymianę informacji między bankami a niezależnymi dostawcami zewnętrznymi, a więc firmami realizującymi mikropłatności.

Podmioty trzecie (działające pod nadzorem KNF) będą mogły świadczyć również dwa nowe typy usług:

 • inicjowania transakcji płatniczej,
 • dostępu do informacji o rachunku – co pozwoli płatnikowi np. na „zagregowanie” informacji z kilku posiadanych w różnych bankach kont na jednej platformie.

Podsumowując, PSD2 wprowadza:

 • dostęp do nowych usług finansowych dla użytkownika,
 • silniejsze zasady uwierzytelniania użytkownika, zmniejszając odpowiedzialność płatnika za nieautoryzowane transakcje,
 • lepszą ochronę konsumentów przed nadużyciami finansowymi,
 • wyższy poziom bezpieczeństwa płatności.

Dyrektywa już obowiązuje w praktyce, a jej postanowienia zostały wdrożone przed polskie banki, w tym Toyota Bank.

Czytany 140 razy

Artykuły powiązane

 • Obiad komunijny w restauracji czy w domu? Jakie rozwiązanie jest lepsze? Obiad komunijny w restauracji czy w domu? Jakie rozwiązanie jest lepsze?

  Pierwsza Komunia Święta to niezwykle ważne, duchowe wydarzenie w życiu każdego kilkuletniego dziecka, które przystępuje do tego sakramentu. Jednak wielu rodziców ma dylemat, gdzie najlepiej zorganizować pociesze obiad komunijny – w domu czy może restauracji? Jak wybrać lokal, który spełni nasze oczekiwania i sprawi, że zorganizowana uroczystość będzie mile wspominana przez wszystkich gości?

 • Kiedy należy udać się do mechanika samochodowego? Kiedy należy udać się do mechanika samochodowego?

  Jeżeli ktoś uważa, że z usług auto serwisu korzysta się tylko wtedy, kiedy pojazd odmawia posłuszeństwa, może go to spotkać znacznie szybciej niż się spodziewa. Dlatego warto systematycznie sprawdzać stan samochodu i w razie potrzeby decydować się na wymianę zużytych części.

 • Czym może zająć się mechanik samochodowy? Czym może zająć się mechanik samochodowy?

  Kiedy auto jest nowe i w pełni sprawne, kierowca może cieszyć się komfortową jazdą i czuć się pewnie na drodze. Jednak w momencie, gdy poszczególne podzespoły zaczynają się zużywać, a pojazd coraz częściej zaskakuje i nie są to miłe niespodzianki, sytuacja zdecydowanie się zmienia. Można temu zapobiec, wystarczy regularnie odwiedzać mechanika samochodowego.

 • Apartament przy plaży i co dalej, czyli co robić z dziećmi nad morzem? Apartament przy plaży i co dalej, czyli co robić z dziećmi nad morzem?

  Masz wrażenie, że Twoje dzieci nigdy nie są zmęczone i zawsze mają mnóstwo energii? Zabierz je na wakacje z mnóstwem atrakcji. Ty i Twoje dzieci możecie stworzyć super drużynę, która będzie przeżywać niezwykłe przygody na Helu! Wynajmij apartament nad morzem dla swojej gromadki, a następnie sprawdź, w jaki sposób możesz im zapewnić ciekawe wakacje.

 • Kostium jednoczęściowy - niezbędnik wakacyjnej podróży Kostium jednoczęściowy - niezbędnik wakacyjnej podróży

  Przeciwsłoneczne okulary, stylowy kapelusz, olejek do opalania (oczywiście z filtrem) – czego jeszcze nie powinno zabraknąć w bagażu kompletowanym na wakacyjny wyjazd? Kostium jednoczęściowy to niezbędny element garderoby, który sprawdzi się doskonale nie tylko na plaży. Warto mieć ze sobą niezależnie od tego, czy planujecie wakacje w Polsce, czy zagranicą.