Polecane artykuły

 • 1
niedziela, 25 listopad 2018 14:12

Zobacz, co warto wiedzieć o dyrektywie PSD2

Rynek płatności zmienił się niemal nie do poznania na przestrzeni ostatnich 10-15 lat. Jeszcze dekadę temu możliwość płacenia za usługi telefonem z wykorzystaniem technologii NFC, korzystanie z przelewów „na numer telefonu” czy wygodne mikropłatności były tylko snem przyszłości. Dziś są naszą rzeczywistością. Aby jednak były bezpieczne i działały w ramach uporządkowanej struktury, niezbędne były zmiany w prawie. Wprowadza je dyrektywa unijna PSD2.

PSD2 to skrócona nazwa Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2015/2366 z dnia 25 listopada 2015 r. w sprawie usług płatniczych w ramach rynku wewnętrznego. Dokument ten, mimo że uchwalony przed trzema laty, wszedł w życie dopiero w 2018 roku. Wymagał bowiem dostosowania krajowych przepisów do ogólnoeuropejskich regulacji. A jakie zmiany przyniosło PSD2 w praktyce? Oto kilka najistotniejszych z perspektywy klienta.

PSD2 a bezpieczeństwo transakcji

Transakcje online, także te z wykorzystaniem systemów mikropłatności (realizowane również przez niezależnych dostawców zewnętrznych, określanych jako TPP) cieszą się coraz większą popularnością, podobnie jak płatności zbliżeniowe realizowane kartą i telefonem z NFC. Nie można im odmówić wygody – upraszczają proces transferu środków do absolutnego minimum. Co jednak z ich bezpieczeństwem? Dyrektywa PSD2 zaostrzyła wymogi w tym aspekcie, jasno określając również, po której stronie (płatnika, banku czy jednostki pośredniej) spoczywa odpowiedzialność za ewentualne nieprawidłowości.

Dyrektywa:

 • zmniejsza odpowiedzialność płatnika (tj. klienta) za nieautoryzowane transakcje z obowiązujących wcześniej 150 euro do 50 euro – wówczas, gdy np. dojdzie do kradzieży jego karty bankomatowej,
 • wprowadza wymóg silnego uwierzytelnienia transakcji – powinno być ono dwuetapowe (a więc wymagać np. zalogowania się do bankowości online i podania tokenu otrzymanego SMS-em), a jeśli nie jest, odpowiedzialność za nieautoryzowany transfer środków jest przenoszona na operatora, a nie na klienta,
 • zwiększa kontrolę płatnika nad blokadą środków na jego koncie w przypadku transakcji, których ostateczna wysokość nie jest znana w momencie ich zawierania (np. wynajem samochodu, rezerwacja pokoju hotelowego z wykorzystaniem karty kredytowej) – po wejściu w życia PSD2 płatnik musi zatwierdzić dokładną kwotę, która może zostać zablokowana na poczet transakcji.

Przy okazji skraca się też czas rozpatrywania reklamacji oraz zwrotu środków za nieautoryzowane transakcje.

PSD2 porządkuje i otwiera rynek płatności

Zwiększenie bezpieczeństwa transakcji realizowanych kanałami elektronicznymi to tylko jeden z aspektów, jaki podejmuje dyrektywa PSD2. Równie istotna jest kwestia „otwarcia” i regulacji rynku płatności. Te zmiany w legislacji i wprowadzone w ich konsekwencji zmiany w polskim ustawodawstwie ułatwiają wymianę informacji między bankami a niezależnymi dostawcami zewnętrznymi, a więc firmami realizującymi mikropłatności.

Podmioty trzecie (działające pod nadzorem KNF) będą mogły świadczyć również dwa nowe typy usług:

 • inicjowania transakcji płatniczej,
 • dostępu do informacji o rachunku – co pozwoli płatnikowi np. na „zagregowanie” informacji z kilku posiadanych w różnych bankach kont na jednej platformie.

Podsumowując, PSD2 wprowadza:

 • dostęp do nowych usług finansowych dla użytkownika,
 • silniejsze zasady uwierzytelniania użytkownika, zmniejszając odpowiedzialność płatnika za nieautoryzowane transakcje,
 • lepszą ochronę konsumentów przed nadużyciami finansowymi,
 • wyższy poziom bezpieczeństwa płatności.

Dyrektywa już obowiązuje w praktyce, a jej postanowienia zostały wdrożone przed polskie banki, w tym Toyota Bank.

Czytany 233 razy

Artykuły powiązane

 • Już niedługo, coraz bliżej. Ciekawostki o studniówce Już niedługo, coraz bliżej. Ciekawostki o studniówce

  Eleganckie suknie i garnitury, polonez, a czasem nawet... lampka szampana wypita z najmniej lubianą nauczycielką matematyki – studniówka to czas, w którym uczniowie mogą na chwilę zapomnieć o przedmaturalnym stresie. Przedstawiamy zwyczaje, przesądy oraz ciekawostki dotyczące imprezy studniówkowej.

 • Wiecznie zimne stopy? 9 przyczyn, które powodują chłód Wiecznie zimne stopy? 9 przyczyn, które powodują chłód

  Czasami, bez względu na to, ile par wełnianych skarpet nosisz, Twoje stopy po prostu nie mogą się rozgrzać. Istnieją schorzenia, które mogą sprawić, że stopy będą wiecznie zimne.

 • Alternatywa dla sukienki - elegancka bluzka wieczorowa Alternatywa dla sukienki - elegancka bluzka wieczorowa

  Elegancka bluzka to jedna z najbardziej uniwersalnych części damskiej garderoby. Noszą ją kobiety w każdym przedziale wiekowym, nie zważając na mankamenty sylwetki. Dobrze dobrana bluzka, potrafi zatuszować wady a uwypuklić walory figury.

 • Rodzaje damskich torebek Rodzaje damskich torebek

  Wszystkie doskonale wiemy, jak ważna jest dla nas torebka. Pełni ona funkcję praktyczną i jest świetnym dodatkiem do każdej naszej stylizacji. Jest niezbędnym elementem kobiecej garderoby i musi spełniać oczekiwane wymagania.

 • Prezent dla mamy? Biżuteria sprawdzi się zawsze! Prezent dla mamy? Biżuteria sprawdzi się zawsze!

  Zbliżają się urodziny lub Dzień Mamy i zastanawiasz się, co podarować w ten wyjątkowy dzień? Biżuteria będzie zawsze dobrym pomysłem, ale oczywiście nie jest to jedyna opcja! Warto dobrze przemyśleć zakup podarunku na wyjątkową okazję, aby Twoja mama poczuła, jak wiele dla niej znaczysz. Dobrze dobrany prezent jest nie tylko piękny czy praktyczny, ale niesie za sobą również ważne przesłanie – możesz w ten sposób pokazać, że jest wyjątkową osobą i zasługuje na wszystko, co najlepsze!