Polecane artykuły

  • 1

środa, 02 maj 2018 21:42

Wosk sojowy

Kolacja przy świecach, chwila wytchnienia z książką i aromatyczną świeczką – w dzisiejszych czasach świece służą przede wszystkim do relaksu i zapewnienia romantycznego nastroju. Właśnie dlatego przy zakupie często pod uwagę brany jest wygląd oraz zapach świecy, a przecież są to kwestie drugorzędne.

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że tanie parafinowe produkty wydzielają w trakcie palenia w zamkniętych, niewentylowanych pomieszczeniach substancje kancerogenne, np. benzen i toluen.

Co więcej, znajdujące się w nich knoty bardzo często zwierają szkodliwe substancje, takie jak ołów, który może uszkadzać płuca. Z tych właśnie względów świadomi konsumenci wybierają świece z czystego wosku pszczelego lub z wosku sojowego, który w czasie spalania wydziela znacznie mniej sadzy i dwutlenku węgla niż parafina.

Wosk sojowy – co to jest?

Woskiem sojowym nazywany jest utwardzony olej pozyskiwany z nasion soi. W jego składzie nie ma żadnych toksyn, nie wydziela on również substancji rakotwórczych podczas spalania. Stanowi biodegradowalne i w pełni odnawialne źródło energii. Zarówno w czasie produkcji wosku sojowego, jak i w trakcie palenia nie dochodzi do zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Najważniejsze jest jednak to, że nie jest on szkodliwy dla zdrowia człowieka, co jest szczególnie ważne, gdy w domu są małe dzieci.

Warto wspomnieć o tym, że większość dostępnej soi jest modyfikowana genetyczne. Dlatego zdecydowanie najlepszą opcją jest wosk sojowy ekologiczny. Można z niego samodzielnie wytwarzać świece, a po przypadkowym rozlaniu łatwo usunąć za pomocą wody z mydłem. Świece z wosku sojowego zawierają niebielone bawełniane lub drewniane knoty, które nie wydzielają toksycznych substancji.

Jakie zalety ma wosk sojowy?

Trudno przecenić zalety, jakie ma wosk sojowy, dlatego cieszy się on coraz większym zainteresowaniem, choć ceny wykonanych z niego świec są wyższe niż świec parafinowych czy stearynowych. Świece z wosku sojowego z dodatkiem naturalnych olejków eterycznych lub aromatów na długo wypełniają pomieszczenie pięknym zapachem. Nie kopcą i nie zanieczyszczają powietrza, a przy tym palą się nawet 2 razy dłużej niż świece parafinowe. Są też bezpieczne dla dzieci i alergików, a ich składniki nie są testowane na zwierzętach.

Czytany 308 razy

Artykuły powiązane