piątek, marzec 29, 2024
niedziela, 05 sierpień 2018 20:55

Pralnia chemiczna od podszewki

Pranie jest czynnością codzienną i raczej nie stanowi wielkiego wyzwania. Sortowanie ubrań, wrzucenie do bębna i ustawienie odpowiedniego programu...

Wróćmy jednak do pierwszego punktu: sortowanie. Zanim zaczniemy dzielić ubrania według kolorów, musimy zmierzyć się z trudniejszym zadaniem. Otóż nie każda część garderoby przetrwa tradycyjne pranie w pralce. Co robić w takim wypadku? 
Odpowiedź jest prosta! Na ratunek przychodzi pralnia chemiczna. Istnieje ona na rynku tak długo, że chyba każdy z nas miał okazję skorzystać z usług pralni. Czy to w celu odczyszczenia garnituru, płaszcza, sukienki czy odświeżeniu prześcieradła lub obrusa... Efekty z pewnością były widoczne już na pierwszy rzut oka po odbiorze materiału. 

Magia czy chemia? A może jedno i drugie? 

Zdajemy w punkcie zabrudzone ubranie, a po kilku godzinach możemy odebrać je czyste i pachnące. Magia? Nie koniecznie. Zanim materiał ukaże się naszym oczom w takiej postaci, musi przejść wiele procesów chemicznych. A więc chemia... Większość pralni używa tetrachloroetylenu (czterochlorku etylenu, PCE), który doskonale sprawdza się w roli rozpuszczalnika. Bardzo dobrze radzi sobie z wszelkiego rodzaju plamami, przy tym jest substancją bardzo delikatną dla większości tkanin. Niestety PCE posiada także minusy... jest toksyczny. Na szczęście nauka i technika wychodzą temu naprzeciw i oferują urządzenia utylizujące toksyczne odpady, które powstają podczas prania. 

Przebieg prania

Poznaliśmy już związek chemiczny usuwający plamy, jednak w jaki sposób z niego korzystać? 
Otóż podstawowe pranie chemiczne rozpoczyna się jak tradycyjne pranie w pralce. Przesortowane ubrania zostają wrzucone do specjalnej komory prania w urządzeniu do tego przeznaczonym. Następnie ustawiany zostaje odpowiedni program, a do bębna dodaje się opisany wcześniej rozpuszczalnik, który w trakcie prania zostaje filtrowany, by z powrotem pojawić się w bębnie. Po praniu nadchodzi czas na płukanie, a zaraz potem suszenie za pomocą strumieni ciepłego powietrza. Gotowe! 

Samo pranie to nie wszystko!

Po wyjęciu czystych ubrań ze specjalnej pralki, pracowników pralni chemicznej czeka jeszcze jeden ważny krok...prasowanie. Do wygładzenia ubrań używa się specjalnych maszyn parowych, które nie uszkadzają ich tak, jak żelazka. Kiedy czynność zostanie zakończona, cenny materiał może z powrotem trafić do właściciela, który z pewnością będzie zadowolony z efektu.