Polecane artykuły

 • 1

środa, 13 luty 2019 16:01

Koszulę z jakiego materiału wybrać?

Warto zwracać uwagę na skład koszuli umieszczony na metce i warto wiedzieć, z czym należy się liczyć z perspektywy jej późniejszego użytkowania. Dostępnych jest mnóstwo materiałów a popularne są też tkaniny z ich mieszanek. Każdy z nich ma swoje zalety i wady a żeby ułatwić następne zakupy w tym artykule zostały opisane 4 najczęściej spotykane.

Bawełna

Najbardziej popularnym materiałem, z którego produkowane są koszule jest bawełna. Argumentem przemawiającym za wyborem tego materiału jest to, że pozwala skórze oddychać. Pod koszulą wykonaną z czystej bawełny skóra mniej się poci. Z drugiej strony, jest to materiał łatwo ulegający zagnieceniom i może sprawiać problemy podczas prasowania. Bawełna znajduje zastosowanie zarówno w koszulach eleganckich, jak i causalowych – np. flanelowych.

Poliester

To materiał sztuczny, który również wiedzie prym pod względem ilości produkowanych koszul. Bardzo często występuje, jako domieszka do bawełny. Koszule wykonane z poliestru nie gniotą się tak łatwo, jak bawełniane i o wiele prostsze jest ich prasowanie. Są też tanie w porównaniu do koszul wykonanych z materiałów naturalnych. Jego zdecydowanym minusem jest to, że „nie oddycha”, więc sprzyja wzmożonemu poceniu się.

Len

Bardzo przewiewnym i oddychającym materiałem jest natomiast len, co sprawia, że doskonale nadaje się na koszule noszone latem. Wykonane z niego koszule nie uchodzą za element eleganckiego stroju i pasują do luźnych stylizacji. Włókna lnu nie uczulają, ale odzież z nich wykonana bardzo łatwo się gniecie i sprawia problemy przy prasowaniu.

Jedwab

Ten niezwykle delikatny w dotyku materiał jest synonimem elegancji. Wbrew wrażeniu jakie robi jest bardzo odporny na rozciąganie oraz gniecenie. Jego zdecydowaną zaletą jest fakt, że nie uczula. Do minusów należy natomiast zaliczyć wysoką cenę, ponieważ włókna jedwabiu są wytwarzane przez owady. Ten materiał jest też bardzo wrażliwy na działanie promieni słonecznych, przez co ubrania wykonane z jedwabiu z czasem blakną tracąc naturalny kolor.

Na jakość koszuli wpływa nie tylko materiał, z którego została wykonana. W przypadku materiałów naturalnych szczególne znaczenie ma pochodzenie włókien. Tylko niektóre odmiany uchodzą za wysokiej jakości. Kolejnym czynnikiem jest gramatura materiału wyrażona w g/m2. Wraz z jej wzrostem rośnie wytrzymałość oraz miękkość wykonanej odzieży.

Wybierając koszulę warto zadać sobie pytanie, jakie jej cechy są wyjątkowo ważne i na jaką okazję będzie zakładana. Nie bez znaczenia jest też jej cena. Sklepy oferują koszule już od kilkudziesięciu złotych, natomiast górna granica jest trudna do określenia. Trzeba mieć jednak na uwadze, że wraz z ceną, przynajmniej w teorii, idzie jakość.

Artykuł przygotowany we współpracy ze sklepem internetowym Willsoor.

Czytany 122 razy

Artykuły powiązane

 • Inwestować w złoto czy w sztukę? Inwestować w złoto czy w sztukę?

  Stoisz przed ciężkim wyborem i nie wiesz, w co lepiej zainwestować? W ostatnim czasie los się do Ciebie uśmiechnął i teraz poszukujesz rozwiązania, które pomoże Ci zainwestować w odpowiedni element, jakim jest złoto lub sztukę?

 • Dlaczego warto inwestować w panele słoneczne? Dlaczego warto inwestować w panele słoneczne?

  Ceny prądu rosną w zastraszającym tempie – z szacunków wynika, że do 2030 roku gospodarstwa domowe zapłacą za energię elektryczną więcej o 20% niż obecnie. Z tego właśnie względu coraz więcej osób prywatnych i firm decyduje się na inwestycję w panele słoneczne. Dzięki nim można sporo zaoszczędzić i cieszyć się tanim, ekologicznym prądem.

 • Sztuczna trawa – jak wybrać najlepszą? Sztuczna trawa – jak wybrać najlepszą?

  Sztuczna trawa jeszcze kilka lat temu nie cieszyła się w Polsce zbyt dobrą opinią.

 • Czy modne produkty mogą być tanie? Czy modne produkty mogą być tanie?

  Na wybiegach w czasie pokazów mody można zaobserwować cudowne kreacje, których uzupełnieniem są stylowe dodatki, w tym przepiękne buty.

 • Nawigacja samochodowa, ekspres i sprzęt elektroniczny, czyli co kupić na prezent Nawigacja samochodowa, ekspres i sprzęt elektroniczny, czyli co kupić na prezent

  Wybór prezentu na urodziny, imieniny czy na dowolną inną okazję nie jest łatwym zadaniem. Są jednak produkty, z których zakupu ucieszy się niemalże każdy. Dobrej jakości sprzęt elektroniczny jest zawsze sprawdzonym rozwiązaniem. Co więc warto podarować bliskiej osobie? Przedstawiamy polecane pomysły.