poniedziałek, 27 styczeń 2020 13:27

Już niedługo, coraz bliżej. Ciekawostki o studniówce

Sukienka na studniówkę Sukienka na studniówkę

Eleganckie suknie i garnitury, polonez, a czasem nawet... lampka szampana wypita z najmniej lubianą nauczycielką matematyki – studniówka to czas, w którym uczniowie mogą na chwilę zapomnieć o przedmaturalnym stresie. Przedstawiamy zwyczaje, przesądy oraz ciekawostki dotyczące imprezy studniówkowej.

Czerwona bielizna

Jeden z najpopularniejszych przesądów wiąże się z... wyborem odpowiedniej bielizny. Maturzystki wierzą, że szczęście na maturze przyniesie im bielizna w kolorze czerwonym. Obowiązkowa jest także podwiązka o tej samej barwie, koniecznie założona na lewą nogę. W ten sam zestaw należy ubrać się ponownie w dniu egzaminu maturalnego, aby zapewnić sobie jak najwyższy wynik.

Ścinanie włosów

Ostatnia zmiana fryzury powinna zostać zaplanowana jeszcze przed studniówką. Jak głosi przesąd, ścinanie włosów po tym terminie może przynieść pecha podczas egzaminów maturalnych. Zakaz nie obejmuje golenia, zatem panowie mogą bez obaw przed maturą doprowadzić swój zarost do porządku.

Nowy garnitur

Wybór sukienki na studniówkę niejednej uczennicy spędza sen z powiek o wiele skuteczniej niż nauka. Nad swoim wizerunkiem powinni popracować również uczniowie. Przyjęło się, że panowie pojawiają się na studniówce w nowym garniturze, który następnie zakładają na egzamin. Dzięki temu abiturient ma zostać obdarzony szczęściem i pozytywną energią. Niektórzy do tego stroju dobierają czerwony krawat pełniący funkcję amuletu – podobnie jak podwiązka w przypadku pań.

Wygodne buty

Może się wydawać, że kupno wygodnych butów to kwestia zwykłego rozsądku, jednak to również ma uzasadnienie w studniówkowych przesądach. Przez całą imprezę nie można ich bowiem zdjąć – przyniesie to pecha podczas egzaminów.

Studniówka za dawnych lat

Obecnie określenia studniówka i bal maturalny stosuje się wymiennie. Kiedyś jednak oznaczały dwie różne imprezy. Studniówkę organizowano przed maturą, bal maturalny (zwany również komersem) był z kolei pierwszą prawdziwie dorosłą imprezą, urządzaną już po zdanych egzaminach. Ówcześni maturzyści nie mogli także zaszaleć z ubiorem. Obowiązywał strój galowy, czyli biała bluzka i ciemna spódnica za kolano, a w przypadku chłopców – garnitur i krawat.

Wymarzona sukienka

Maturzystki mają teraz większą dowolność w zakresie stroju. Dziewczęta wybierają z reguły klasyczne sukienki wieczorowe lub koktajlowe, zestawione ze szpilkami oraz dopasowaną kopertówką. Taki zestaw wbrew pozorom nie musi być drogi. Wymarzoną sukienkę na studniówkę bez trudu znajdziesz na wyprzedaży w Orsay, dzięki czemu stworzysz niepowtarzalną kreację za niewielkie pieniądze.

Czytany 173 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.