wtorek, 21 sierpień 2018 10:35

Jak wybrać dobrą farbę do naszych wnętrz?

Niejedne badania psychologiczne dowiodły, że wystrój i kolorystyka wnętrz, w których mieszkamy ma wpływ na nasze samopoczucie, jakość snu czy motywację. Umiejętnie dobierając kolory możemy znacząco wpływać na jakość naszego życia. Znaczenie mają tutaj nie tylko nasze preferencje, ale także umiejscowienie danego pokoju względem stron świata – nasłonecznienie wpływa na percepcję barwy. Na co więc zwracać uwagę?

 

Zacznijmy od podziału na cztery strony świata. Wschód – po tej stronie słońce świeci najpóźniej do południa. Warto postawić na kolory o wysokim nasyceniu pigmentu – nie będą wydawały się rozbielone w stosunku do ścian po stronie zachodniej. Zachód – czyli słońce od południa aż do zachodu, które świeci bezpośrednio w okna. Tutaj dobrze sprawdzą się chłodne odcienie ścian, ciepłe barwy będą sprawiać wrażenie zbyt intensywnych i nachalnych. Północ – tutaj praktycznie nie ma słońca, trzeba uważać, aby pokój nie nabrał ponurości. W tym celu należy unikać chłodnych barw, a postawić na cieplejsze pastele, które nadadzą przytulności. Południe – tutaj ostre słońce utrzymuje się przez cały dzień, warto postawić na chłodne, stonowane barwy. Ciepłe i bardziej intensywne będą sprawiać wrażenie żarzenia się, gorąca.

Psychologia kolorów traktuje o wpływie kolorów na naszą psychikę, i tak żółty wnosi radość oraz pobudza do działania, a biały łagodzi stres i motywuje do działania. Różowy jest idealny jeśli lubisz ryzyko, ale też pragniesz miłości. Pomarańczowy jest związany z optymizmem i kreatywnością, a czerwony symbolizuje miłość i ciepło, ale powinni się go wystrzegać cholerycy. Niebieski koi nerwy, uspokaja i pozwala się zrelaksować, natomiast fiolet łagodzi zmęczenie i stres. Zieleń potocznie kojarzona z nadzieją, we wnętrzach sprzyja lenistwu i daje poczucie bezpieczeństwa.

Jak widać – wytycznych jest wiele, a inspiracji można szukać w internecie czy katalogach oferowanych przez producentów farb, np.www.Styline.eu. Warto przed podjęciem ostatecznej decyzji zaopatrzyć się w próbki kolorów i przetestować jak dany odcień rzeczywiście prezentuje się na naszej ścianie. To pomoże uniknąć wpadki i pomoże ci cieszyć się relaksem w twoim domu.

Czytany 331 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.