środa, 30 październik 2019 14:34

Jak prawidłowo dobrać skarpetki do obuwia męskiego?

fot. brilu.pl fot. brilu.pl

Podobno prawdziwego dżentelmena można poznać po dobrze dobranych skarpetkach. Elegancki mężczyzna powinien wiedzieć, jakie skarpetki będą pasowały do wizytowych trzewików, a jakie sprawdzą się w połączeniu z butami sportowymi oraz casualowymi. W końcu trudno mówić o udanej stylizacji, jeśli któryś z elementów nie pasuje do reszty. Poznaj kilka podstawowych zasad dotyczących doboru skarpet do męskiego obuwia.

Skarpety do eleganckich butów wizytowych

To właśnie w tej kategorii wielu panów nie radzi sobie najlepiej i popełnia błędy, które potrafią zrujnować nawet najbardziej elegancką stylizację. Istnieją dwie szkoły doboru skarpet. Pierwsza głosi, że skarpetki powinny być dobrane kolorystycznie do spodni, dzięki czemu mogą nawet nieznacznie wydłużyć nogi. Według drugiej skarpety powinny pasować do koloru butów, a jednocześnie nie stanowić zbyt dużego kontrastu względem spodni.

Można oczywiście pokusić się o odważniejsze połączenia i zabawić się nieco kolorami oraz wzorami, jednak w takim wypadku należy mieć naprawdę dobre wyczucie smaku. Kolejna zasada głosi, że jeśli eleganckie buty męskie łączy się z wysokiej jakości garniturem, to zdecydowanie powinno postawić się na skarpety z materiału dobrego gatunku. Sporym nietaktem jest również założenie zbyt krótkich skarpetek i pokazywanie gołej nogi.

Skarpety do butów casualowych

W tym przypadku wszystko zależy od pory roku. Do stylizacji casualowych z długimi spodniami dobranie skarpet raczej nie powinno sprawić kłopotu. Zasady są dość podobne do tych dotyczących garniturów, zwłaszcza w przypadku ubrań noszonych w pracy. W wolnych chwilach można jednak nieco zaszaleć i zestawić jeansowe spodnie i casualowe obuwie z nieco bardziej oryginalnymi skarpetami, które cieszą się obecnie sporą popularnością.

Sytuacja komplikuje się nieco przy doborze skarpet do letnich stylizacji z mokasynami, espadrylami oraz innymi wsuwanymi półbutami. Teoretycznie nie powinno się do nich zakładać skarpet. Jednak bezpośredni kontakt z gołą stopą może powodować dyskomfort i doprowadzić do nieprzyjemnych otarć. Letnie buty męskie warto połączyć z popularnymi stopkami, które powinny pozostać jednak niewidoczne.

Skarpety do obuwia sportowego

Skarpety do butów sportowych powinny przede wszystkim być wykonane z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu skóra stopy będzie mogła oddychać. Duży wpływ na wybór skarpet powinien mieć również rodzaj uprawianego sportu. Buty do piłki nożnej to okazja do założenia dłuższych getrów, natomiast bieganie w niskich temperaturach wymaga sięgnięcia po skarpety termoaktywne.

Sportowe buty męskie coraz częściej noszone są również na co dzień. Popularne sneakersy można śmiało zestawić ze stopkami, zwłaszcza w połączeniu z szortami. W przypadku większości obuwia sportowego najlepszym wyborem będą skarpetki w białym kolorze. W pierwszej kolejności należy jednak stawiać przede wszystkim na wygodę.