wtorek, 22 maj 2018 11:57

Izolacje termiczne: dlaczego są takie ważne?

Nieważne, czy mamy do czynienia z niedawno wybudowanym budynkiem, czy ze starym, nieocieplonym mieszkaniem – powinniśmy pomyśleć o odpowiednich izolacjach termicznych. Wiele osób wychodzi z błędnego założenia, że izolacje termiczne są konieczne wyłącznie, jeśli chodzi o mieszkania z tzw. „starego budownictwa”. Nie jest to jednak prawda.

Po pierwsze: oszczędności

Pierwszym powodem, dla którego warto zainteresować się izolacją termiczną, jest oszczędność pieniędzy. Izolacje termiczne zabezpieczają mieszkanie przed zbytnią utratą ciepła. To oznacza z kolei, że wydajemy mniej na ogrzewanie – pomieszczenia nie wychładzają się tak szybko, dzięki czemu nie musimy tak często odkręcać kaloryferów lub rozpalać w piecu. W przypadku domów jednorodzinnych jest to zatem także oszczędność czasu. Warto pamiętać, że izolacje termiczne, które zostaną porządnie wykonane, nie będą musiały być wymieniane (chyba że na skutek zdarzeń losowych, takich jak np. zalanie ścian). Należy też zauważyć, że montaż izolacji nie jest aż tak dużym wydatkiem, a dość szybko nam się zwróci (dotyczy to zwłaszcza starych budynków, w których ciepło uciekało najszybciej ze względu na liczne nieszczelności).

O co należy zadbać?

Jeśli chcemy, by izolacje termiczne były trwałe i skuteczne, musimy pamiętać o dwóch kluczowych kwestiach. Pierwsza z nich to jakość materiałów. Izolacje termiczne najczęściej wykonuje się ze styropianu lub wełny mineralnej. Nie warto oszczędzać na żadnym z tych materiałów – lepsza jakość przełoży się na efektywność izolacji i jej długotrwałość. Druga kwestia to wynajem odpowiedniej ekipy. Najlepiej, jeśli wcześniej sprawdzimy opinie na temat danej firmy w Internecie. Źle położona izolacja to nasz stracony czas i pieniądze, dlatego warto o tym pamiętać.

 

Czytany 194 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.