piątek, marzec 29, 2024
środa, 16 maj 2018 12:42

E-learning – rozwiązanie pudełkowe czy aplikacja dedykowana?

Wybór odpowiedniego systemu e-learning jest równie skomplikowane jak wybór każdego oprogramowania wykorzystywanego w firmie. Zarządzający działami szkoleń stoją przed wyborem – rozwiązanie pudełkowe czy oprogramowanie dedykowane. Jakimi kryteriami warto kierować się, by nie popełnić najczęściej pojawiających się błędów?

Zarówno rozwiązania pudełkowe jak i aplikacje dedykowane przygotowywane przez wyspecjalizowane Software House-y mają wady i zalety. Oba rozwiązania mają także gorących zwolenników jak i zagorzałych przeciwników. Dlatego przy wyborze nie warto kierować się opiniami rynkowymi, a skoncentrować się na rzeczywistych potrzebach organizacji i jej pracowników.

Modne rozwiązania z Social Media

Grupy dyskusyjne, komunikatory i inne narzędzia umożliwiające swobodną wymianę wiedzy i doświadczeń pomiędzy użytkownikami systemu e-learning nie są jeszcze standardem rynkowym. Jednak dotychczasowe doświadczenia jasno pokazują, że pozwalają one zwiększać zaangażowanie uczestników szkoleń i są przyczynkiem do inspirujących dyskusji, czego efektem są bardzo dobre wyniki.

Dlatego w tym obszarze przewaga jest po stronie aplikacji dedykowanych, w których narzędzia te mogą być nie tylko zaimplementowane, ale także dostosowane np. do struktury firmy.

Automatyczne budowanie programów szkoleniowych

Kolejną zaletą dedykowanych aplikacji e-learning jest możliwość wykorzystywania technologii Machine Learning i Sztucznej Inteligencji. Dlaczego jest to zaleta? Otóż technologie te pozwalają na bardzo szybką automatyczną analizę potrzeb szkoleniowych poszczególnych pracowników. Dzięki niej możliwe jest przygotowywanie dedykowanych kursów oraz dokładne śledzenie ich efektów. Bez rozwiązań automatycznych nie byłoby to możliwe. Przede wszystkim ze względu na zbyt dużą pracochłonność w dziale szkoleń.

Zatem można powiedzieć, że dedykowane systemy e-learning pozwalają na lepiej zarządzać ekosystemami szkoleniowymi w firmach, przy jednoczesnym ograniczaniu kosztów.

Gotowość na rozwiązania mobilne

Jeżeli chodzi o możliwość korzystania z systemów szkoleniowych na urządzeniach mobilnych, naprawdę trudno znaleźć różnice pomiędzy oprogramowaniem pudełkowym a systemami szytymi na miarę. Coraz większa popularność treści wideo oraz powszechna potrzeba korzystania z systemów w każdym miejscu i w dowolnym czasie sprawiają, że nowoczesne oprogramowanie e-learning musi zapewniać możliwość odbywania szkoleń za pomocą smartfonów i tabletów.

Doskonale wiedzą o tym producenci oprogramowania, co powoduje że rozwiązania mobilne stały się rynkowym standardem.

Koszty przygotowania systemu

Na koniec warto wspomnieć o kosztach budowy i utrzymania systemu e-learning. W tym obszarze zdecydowaną przewagę mają gotowe rozwiązania dystrybuowane w formule SaaS. Dzięki nim możliwe jest stosunkowo niedrogie wdrożenie systemu szkoleniowego, co jest dużą zaletą dla organizacji niedysponujących odpowiednimi budżetami.

Współpraca z Software House będzie natomiast rozwiązaniem droższym, ale pozwala na osiąganie specyficznych celów organizacji korzystającej z systemu e-learning.