Polecane artykuły

 • 1

piątek, 05 lipiec 2019 19:57

Doładowanie karty miejskiej jest prostsze, niż myślisz

Karta miejska Karta miejska

Karty miejskie to coraz powszechniej wprowadzane rozwiązanie także w Polsce. Nic dziwnego – są wygodne, ekonomiczne i ekologiczne.

Mieszkańcy miast po prostu je lubią, chętnie z nich korzystają i w większości chwalą rozwiązania, jakie umożliwia doładowanie karty miejskiej. A ich możliwości nie są jeszcze w pełni realizowane!

Karta miejska przypomina z wyglądu kartę płatniczą. To plastikowa karta o wymiarach dowodu osobistego. Choć niektóre miasta wydają uniwersalne karty miejskie ważne na okaziciela, to najbardziej funkcjonalna jest karta spersonalizowana, czyli imienna. Jej wyrobienie zajmuje trochę więcej czasu, ale niesie też więcej korzyści.

Obecnie podstawowe przeznaczenie karty miejskiej wiąże się z komunikacją. Karta miejska służy w tym wypadku jako elektroniczna portmonetka. Doładowanie karty miejskiej umożliwia opłacenie za jej pomocą biletów komunikacji autobusowej czy tramwajowej, a w niektórych miastach także kolejowej (choć dotyczy to lokalnych linii kolejowych). W ten sposób można opłacić zarówno pojedyncze przejazdy, jak i bilety okresowe (miesięczne, roczne). Jeśli mamy spersonalizowaną kartę miejską i korzystamy z regulaminowych zniżek, nie musimy wozić ze sobą dokumentów potwierdzających ich przysługiwanie, gdyż informacje o tym zapisane zostaną na naszej karcie. Oznacza to, że jeśli np. jesteś studentem, możesz korzystać z ulgowych przejazdów nawet wtedy, kiedy nie masz przy sobie legitymacji studenckiej – pod warunkiem oczywiście, że posiadasz spersonalizowaną kartę miejską.

To nie cała funkcjonalność kart miejskich. W tej chwili spora część z nich umożliwia opłacanie parkingów w mieście. Dzięki temu można to zrobić szybciej i prościej niż do tej pory. Jednak na tym też nie kończą się możliwości kart miejskich. Ich idea polega na tym, by łączyły obsługę wszystkich usług miejskich, a nawet usług prywatnych świadczonych w danej gminie. Co to znaczy? Że już niedługo doładowanie karty miejskiej pozwoli nam opłacić bilety wstępu do miejskich instytucji kulturalnych, np. muzeów.

 Doładowanie karty miejskiej może się różnić w szczegółach w zależności od miasta. Na przykład doładowanie warszawskiej karty miejskiej może wyglądać nieco inaczej niż krakowskiej. Jednak ogólny schemat działania jest podobny. Dlatego przedstawiamy prostą instrukcję doładowania na przykładzie Warszawy – mieszkańcy innych miast na tej podstawie z pewnością sami poradzą sobie z doładowaniem innych kart.

Doładowanie warszawskiej karty miejskiej możesz przeprowadzić w wybranych punktach handlowych lub biletomatach ASEC. W przypadku punktów handlowych wystarczy podać swoją kartę miejską sprzedawcy, potwierdzić przedłużenie kontraktu, zapłacić za wybrane doładowanie (płatność może odbyć się gotówką lub kartą płatniczą) i odebrać od sprzedawcy kartę. To naprawdę proste. Doładowanie warszawskiej karty miejskiej w biletomatach ASEC jest równie banalne. Wystarczy wybrać odpowiednie polecenie na panelu dotykowym, przyłożyć kartę do specjalnego czytnika na biletomacie, wybrać doładowanie i uiścić opłatę. Przewagą biletomatów jest fakt, że są dostępne przez całą dobę, każdego dnia tygodnia. Wadą – pewna awaryjność oraz prawdopodobieństwo, że w przypadku płatności gotówką automat nie będzie mógł wydać reszty.

Czytany 17 razy

Artykuły powiązane

 • Kameralne wesele – czy warto się na nie decydować? Kameralne wesele – czy warto się na nie decydować?

  Kiedyś wielkie i bardzo huczne wesela były czymś, na co Państwo Młodzi decydowali się najczęściej. Teraz uroczystości tego typu odchodzą do lamusa.

 • Pożyczki na wyciągniecie ręki Pożyczki na wyciągniecie ręki

  Znalezienie odpowiedniego rozwiązania w przypadku problemów finansowych jest ogromnym wyzwaniem.

 • Reklama non stop, czyli podświetlane szyldy, pylony, witacze Reklama non stop, czyli podświetlane szyldy, pylony, witacze

  Stworzenie skutecznej reklamy to niemała sztuka, powinna ona bowiem spełniać szereg warunków. Ma być ciekawa, estetyczna, oryginalna, a na dodatek dostępna dla jak największej liczby potencjalnych klientów, tak często, jak to możliwe. Na przykład przez całą dobę..?

 • Materiały reklamowe na najwyższym poziomie – warto o to zadbać! Materiały reklamowe na najwyższym poziomie – warto o to zadbać!

  Dobra jakość druku, to w przypadku większości przedsiębiorstw nie tylko kwestia specyfiki sprzętu do drukowania, jaki jest używany na co dzień. Chodzi również o to, żeby wszelkie ulotki, katalogi, plakaty itd., których przygotowanie zleca się producentowi materiałów reklamowych, pomagały budować odpowiedni wizerunek firmy.

 • Jaki zamek antywłamaniowy wybrać do drzwi? Jaki zamek antywłamaniowy wybrać do drzwi?

  By zapewnić pełne bezpieczeństwo w domu, należy zadbać o właściwy wybór oraz montaż zamków do drzwi, które będą osadzone w równie solidnych drzwiach.