Polecane artykuły

 • 1
piątek, 05 lipiec 2019 21:57

Doładowanie karty miejskiej jest prostsze, niż myślisz

Karta miejska Karta miejska

Karty miejskie to coraz powszechniej wprowadzane rozwiązanie także w Polsce. Nic dziwnego – są wygodne, ekonomiczne i ekologiczne.

Mieszkańcy miast po prostu je lubią, chętnie z nich korzystają i w większości chwalą rozwiązania, jakie umożliwia doładowanie karty miejskiej. A ich możliwości nie są jeszcze w pełni realizowane!

Karta miejska przypomina z wyglądu kartę płatniczą. To plastikowa karta o wymiarach dowodu osobistego. Choć niektóre miasta wydają uniwersalne karty miejskie ważne na okaziciela, to najbardziej funkcjonalna jest karta spersonalizowana, czyli imienna. Jej wyrobienie zajmuje trochę więcej czasu, ale niesie też więcej korzyści.

Obecnie podstawowe przeznaczenie karty miejskiej wiąże się z komunikacją. Karta miejska służy w tym wypadku jako elektroniczna portmonetka. Doładowanie karty miejskiej umożliwia opłacenie za jej pomocą biletów komunikacji autobusowej czy tramwajowej, a w niektórych miastach także kolejowej (choć dotyczy to lokalnych linii kolejowych). W ten sposób można opłacić zarówno pojedyncze przejazdy, jak i bilety okresowe (miesięczne, roczne). Jeśli mamy spersonalizowaną kartę miejską i korzystamy z regulaminowych zniżek, nie musimy wozić ze sobą dokumentów potwierdzających ich przysługiwanie, gdyż informacje o tym zapisane zostaną na naszej karcie. Oznacza to, że jeśli np. jesteś studentem, możesz korzystać z ulgowych przejazdów nawet wtedy, kiedy nie masz przy sobie legitymacji studenckiej – pod warunkiem oczywiście, że posiadasz spersonalizowaną kartę miejską.

To nie cała funkcjonalność kart miejskich. W tej chwili spora część z nich umożliwia opłacanie parkingów w mieście. Dzięki temu można to zrobić szybciej i prościej niż do tej pory. Jednak na tym też nie kończą się możliwości kart miejskich. Ich idea polega na tym, by łączyły obsługę wszystkich usług miejskich, a nawet usług prywatnych świadczonych w danej gminie. Co to znaczy? Że już niedługo doładowanie karty miejskiej pozwoli nam opłacić bilety wstępu do miejskich instytucji kulturalnych, np. muzeów.

 Doładowanie karty miejskiej może się różnić w szczegółach w zależności od miasta. Na przykład doładowanie warszawskiej karty miejskiej może wyglądać nieco inaczej niż krakowskiej. Jednak ogólny schemat działania jest podobny. Dlatego przedstawiamy prostą instrukcję doładowania na przykładzie Warszawy – mieszkańcy innych miast na tej podstawie z pewnością sami poradzą sobie z doładowaniem innych kart.

Doładowanie warszawskiej karty miejskiej możesz przeprowadzić w wybranych punktach handlowych lub biletomatach ASEC. W przypadku punktów handlowych wystarczy podać swoją kartę miejską sprzedawcy, potwierdzić przedłużenie kontraktu, zapłacić za wybrane doładowanie (płatność może odbyć się gotówką lub kartą płatniczą) i odebrać od sprzedawcy kartę. To naprawdę proste. Doładowanie warszawskiej karty miejskiej w biletomatach ASEC jest równie banalne. Wystarczy wybrać odpowiednie polecenie na panelu dotykowym, przyłożyć kartę do specjalnego czytnika na biletomacie, wybrać doładowanie i uiścić opłatę. Przewagą biletomatów jest fakt, że są dostępne przez całą dobę, każdego dnia tygodnia. Wadą – pewna awaryjność oraz prawdopodobieństwo, że w przypadku płatności gotówką automat nie będzie mógł wydać reszty.

Czytany 60 razy

Artykuły powiązane

 • Dodatki do bielizny – jakie warto wybrać? Dodatki do bielizny – jakie warto wybrać?

  Idealnie dopasowana bielizna pozwala czuć się pewnie i wygodnie. Coraz chętniej kupowana jest ona w sklepach internetowych, które często mają o wiele szerszy asortyment niż sklepy stacjonarne i nawet osoby, które mają nietypowe wymiary, znajdą tutaj odpowiednią dla siebie bieliznę. Warto też zastanowić się nad zakupem różnego rodzaju dodatków i akcesoriów do bielizny, które zwiększą wygodę jej noszenia.

 • Buty streetwear w sezonie jesienno-zimowym Buty streetwear w sezonie jesienno-zimowym

  Wraz z nadejściem sezonu jesień / zima 2019 przychodzą niższe temperatury, dłuższe noce i nieunikniony zalew przypraw dyniowych. Jest to również preludium do śniegu, błota i śliskiego lodu, a nagłe ulewy pozostawiają po sobie przeszkody kałuż i błota.

 • Modne płaszcze i kurtki na jesień Modne płaszcze i kurtki na jesień

  Znalezienie odpowiedniego modelu płaszcza lub kurtki na jesień to ogromne wyzwanie, przed którym stoi wiele konsumentek każdego dnia.

 • Zegarki Casio retro męskie – powrót do przeszłości Zegarki Casio retro męskie – powrót do przeszłości

  Czasomierze tej japońskiej firmy od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Zegarki Casio retro męskie są cenione przede wszystkim za rewelacyjny stosunek jakości do ceny. Są to modele bardzo tanie, a dzięki temu dostępne nawet dla osób, które nie chcą zbyt dużo wydawać na tego typu dodatki.

 • Jak prawidłowo dobrać skarpetki do obuwia męskiego? Jak prawidłowo dobrać skarpetki do obuwia męskiego?

  Podobno prawdziwego dżentelmena można poznać po dobrze dobranych skarpetkach. Elegancki mężczyzna powinien wiedzieć, jakie skarpetki będą pasowały do wizytowych trzewików, a jakie sprawdzą się w połączeniu z butami sportowymi oraz casualowymi. W końcu trudno mówić o udanej stylizacji, jeśli któryś z elementów nie pasuje do reszty. Poznaj kilka podstawowych zasad dotyczących doboru skarpet do męskiego obuwia.