czwartek, 31 maj 2018 19:07

5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy zabawie dronami

Obecnie w Polsce panuje mania na drony i wszystko z nimi związane, jednakże warto czasem zastanowić się, jak dbać o bezpieczeństwo zarówno naszego drona jak i innych uczestników ruchu powietrznego czy lądowego.

Zdobywanie wiedzy na temat lotów dronami nie kończy się wraz z przeczytaniem instrukcji obsługi. Temat ten jest o wiele bardziej złożony niż się może na początku wydawać. W końcu co jest trudnego w operowaniu taką zabawką?

Przed włączeniem drona

Najważniejsze jest przede wszystkim bezpieczeństwo, dlatego po upewnieniu się o dobrym stanie technicznym urządzenia trzeba zapoznać się z ograniczeniami strefy powietrznej. Jest wiele miejsc, nad którymi można swobodnie latać. W niektórych na filmowanie z lotu ptaka potrzebne jest pozwolenie. Niestosowanie się do tych przepisów może skutkować karą pozbawienia wolności do lat 5.

Warunki atmosferyczne

O odbyciu lotu decyduje siła wiatru, temperatura powietrza, zamglenie i pułap chmur. Jeśli jakiś z czynników mógłby utrudnić lub uniemożliwić bezpieczne filmowanie dronem, z powodów bezpieczeństwa warto odłożyć to na inny dzień o lepszych warunkach. Ponadto zbyt wysoki indeks Kp, określający aktywność promieniowania docierającego do Ziemi może powodować zakłócenia GPS, a to z kolei do wypadku urządzenia przez brak kontroli nad nim- podaje ekspert z dron.aveos.pl.

Kalibracja czujników drona

Wbrew pozorom jest to niezwykle ważna czynność, dlatego nie powinna nigdy być pomijana. Przed startem, drony odczytują poprawne położenie współrzędnych miejsca startu. Przydaje się to w przypadku awarii lub utraty łączności z dronem. Urządzenie odpala w takiej sytuacji „Fail Safe”, dzięki czemu ląduje w pierwotnym miejscu lokalizacji.

Podczas lotu

Najważniejszą zasadą jest cały czas dokładne obserwowanie nieba. Nie jesteśmy jedyną jednostką, która się po nim porusza, dlatego też nie tylko trzeba uważać na inne obiekty. Zderzenie z ptactwem może mieć nieprzyjemne skutki, a przestrzegania przepisów od zwierząt nie możemy egzekwować.

Warte zapamiętania

Drony powinny być cały czas w zasięgu wzroku. Jedynym wyjątkiem są operatorzy dronów, mający uprawnienia BVLOS (Beyond Visual Line of Sight). Latanie nad ludźmi jest zabronione, ponieważ jego nagła awaria może spowodować upadek ze znacznej wysokości, raniąc przy tym inne osoby.

 

Czytany 316 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.