- Gdzie odbędą się Gliwickie Spotkania Folkowe?
- Kiedy odbędzie się wydarzenie Gliwickie Spotkania Folkowe?
- Które zespoły wystąpią na Gliwickich Spotkaniach Folkowych?
- Jakie są muzyczne korzenie Kapeli Góralskiej Beskid?
- Jakie utwory można usłyszeć podczas występów zespołu W sam raz?
- Jakie nagrody otrzymała Kapela Fakiry?Skąd pochodzą muzycy tworzący Kapelę Fakiry?
Kreatywność w muzyce ludowej
Podczas tego jednodniowego festiwalu na Scenie Bojków pojawią się zespoły, które nie tylko cenią sobie folkową tradycję, ale również nie boją się eksperymentować z nowymi formami wyrazu. Na scenie pojawi się zespół W sam raz, znany z łączenia międzywojennych dźwięków z nowoczesnymi interpretacjami, Kapela Góralska Beskid z Bielska-Białej, która przeniesie publiczność w rejony górskie z ich energetycznymi występami oraz Kapela Fakiry, zespół, który przez dekady tworzenia muzyki zyskał uznanie zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.
Zespół W sam raz i ich folkowa podróż
Zespół W sam raz, założony w czasach pandemii przez gliwickich muzyków, zdążył już zdobyć uznanie na licznych scenach w Polsce. W skład zespołu wchodzą Tadeusz Strassberger, Jarosław Spałek i Piotr Rożankowski, których uzupełniają Adam Abrachamczyk oraz Jerzy „Kali” Wenglarzy z South Silesian Brass Band. Artyści prezentują program "Szemrane piosenki", w którym znajdują się zarówno międzywojenne hity, jak i autorskie kompozycje utrzymane w dawnych stylach.
Kapela Góralska Beskid – muzyka z serca Karpat
Grupa, której tradycje sięgają ponad 30 lat wspólnego muzykowania. Związani z Zespołem Pieśni i Tańca Beskid, muzykanci w swojej twórczości nawiązują do melodii Karpat, wzbogacając je o elementy z innych regionów. Ich koncerty to nie tylko pokaz umiejętności, ale przede wszystkim przekaz energetycznej radości z muzykowania.
Kapela Fakiry – miejski folklor w najlepszym wydaniu
Powstała w 1976 roku Kapela Fakiry tworzy muzykę, która jest odbiciem rzeczywistości – pełną humoru, ironii oraz życiowej mądrości. W skład zespołu wchodzą Gabriela Krawczyńska-Tesarska, Marcin Ruta, Marcin Saktura, Dariusz Siwak i Marek Doleciński, którzy swoimi występami zdobyli uznanie zarówno w Polsce, jak i na międzynarodowych scenach.
Gliwickie Spotkania Folkowe to nie tylko koncert, to spotkanie różnych kultur, tradycji i historii przekazywanych przez muzykę. To wydarzenie, które pozwala na chwilę zatrzymać się i wsłuchać w dźwięki, które mówią więcej niż słowa. Bilety na to wyjątkowe wydarzenie są już dostępne.
Wiecej wydarzeń z Gliwic i Katowic na https://alpari.net.pl/wydarzenia