środa, maj 29, 2024
niedziela, 28 kwiecień 2024 11:05

Spotkania folkowe w Gliwicach – muzyka z tradycjami spotyka nowoczesność

 Spotkania folkowe w Gliwicach Spotkania folkowe w Gliwicach Fot: Pixabay

W sercu Gliwic, na dobrze znanym miłośnikom kultury miejscu jakim jest Scena Bojków, odbędzie się wydarzenie, które łączy miłośników muzyki folkowej z różnych zakątków Polski. Centrum Kultury Victoria ma zaszczyt zaprosić na Gliwickie Spotkania Folkowe, które zaplanowano na 27 kwietnia. Wystąpią trzy zespoły, każdy z nich przynosząc unikatowe brzmienia, od miejskich melodii po góralskie rytmu.

  1.  Gdzie odbędą się Gliwickie Spotkania Folkowe?
  2. Kiedy odbędzie się wydarzenie Gliwickie Spotkania Folkowe?
  3. Które zespoły wystąpią na Gliwickich Spotkaniach Folkowych?
  4. Jakie są muzyczne korzenie Kapeli Góralskiej Beskid?
  5. Jakie utwory można usłyszeć podczas występów zespołu W sam raz?
  6. Jakie nagrody otrzymała Kapela Fakiry?Skąd pochodzą muzycy tworzący Kapelę Fakiry?

Kreatywność w muzyce ludowej

Podczas tego jednodniowego festiwalu na Scenie Bojków pojawią się zespoły, które nie tylko cenią sobie folkową tradycję, ale również nie boją się eksperymentować z nowymi formami wyrazu. Na scenie pojawi się zespół W sam raz, znany z łączenia międzywojennych dźwięków z nowoczesnymi interpretacjami, Kapela Góralska Beskid z Bielska-Białej, która przeniesie publiczność w rejony górskie z ich energetycznymi występami oraz Kapela Fakiry, zespół, który przez dekady tworzenia muzyki zyskał uznanie zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.

Zespół W sam raz i ich folkowa podróż

Zespół W sam raz, założony w czasach pandemii przez gliwickich muzyków, zdążył już zdobyć uznanie na licznych scenach w Polsce. W skład zespołu wchodzą Tadeusz Strassberger, Jarosław Spałek i Piotr Rożankowski, których uzupełniają Adam Abrachamczyk oraz Jerzy „Kali” Wenglarzy z South Silesian Brass Band. Artyści prezentują program "Szemrane piosenki", w którym znajdują się zarówno międzywojenne hity, jak i autorskie kompozycje utrzymane w dawnych stylach.

Kapela Góralska Beskid – muzyka z serca Karpat

Grupa, której tradycje sięgają ponad 30 lat wspólnego muzykowania. Związani z Zespołem Pieśni i Tańca Beskid, muzykanci w swojej twórczości nawiązują do melodii Karpat, wzbogacając je o elementy z innych regionów. Ich koncerty to nie tylko pokaz umiejętności, ale przede wszystkim przekaz energetycznej radości z muzykowania.

Kapela Fakiry – miejski folklor w najlepszym wydaniu

Powstała w 1976 roku Kapela Fakiry tworzy muzykę, która jest odbiciem rzeczywistości – pełną humoru, ironii oraz życiowej mądrości. W skład zespołu wchodzą Gabriela Krawczyńska-Tesarska, Marcin Ruta, Marcin Saktura, Dariusz Siwak i Marek Doleciński, którzy swoimi występami zdobyli uznanie zarówno w Polsce, jak i na międzynarodowych scenach.

Gliwickie Spotkania Folkowe to nie tylko koncert, to spotkanie różnych kultur, tradycji i historii przekazywanych przez muzykę. To wydarzenie, które pozwala na chwilę zatrzymać się i wsłuchać w dźwięki, które mówią więcej niż słowa. Bilety na to wyjątkowe wydarzenie są już dostępne.

Wiecej wydarzeń z Gliwic i Katowic na https://alpari.net.pl/wydarzenia