sobota, luty 24, 2024
piątek, 21 luty 2020 14:41

Specyfikacja łożysk oporowych

Producenci łożysk tocznych Producenci łożysk tocznych

Potrzebujesz odpowiedniego łożyska wzdłużnego? Nie wiesz, który wariant spełni Twoje oczekiwania? Ogólna specyfikacja łożysk oporowych na pewno pomoże podjąć Ci ostateczną decyzję.

 

    1. Charakterystyka łożysk oporowych
    2. Łożyska oporowe – objawy zużycia
    3. Dystrybutor łożysk oporowych

Łożyska oporowe są specyficznymi łożyskami, przenoszącymi tylko obciążenia wzdłużne. Najczęściej stosuje się je do łożyskowania wałów niewielkich rozmiarów. Równie doskonale sprawdzają się przy ogromnych prędkościach obrotowych. Wysokiej jakości łożysko oporowe potrafi przez cały okres pracy utrzymywać na wysokim poziomie swoje właściwości eksploatacyjne.

Charakterystyka łożysk oporowych

Łożyska oporowe – zamiennie zwane wzdłużnymi – odznaczają się tym, że przenoszą tylko obciążenia osiowe. W żaden sposób nie można obciążyć ich siłami poprzecznymi. Dostępne są w kilku wariantach, a najpopularniejsze dotyczy rozróżnienia na łożyska kulkowe oporowe jedno- i dwukierunkowe. Jak sama nazwa wskazuje, w pierwszym przypadku komponent przenosi obciążenia tylko jednym kierunku, a w drugim – w obu kierunkach. Jednakże między modelami jest jeszcze jedna znacząca różnica. Pamiętaj również, że łożyska oporowe dwukierunkowe są rozłączne. To z kolei pozwala na montaż elementów w sposób niezależny od siebie nawzajem.

Do cech charakterystycznych łożysk oporowych zaliczyć można także wysoką nośność, niskie tarcie, niezawodność i trwałość. Należy mieć na uwadze fakt, że jeśli łożysko nie zostało odpowiednio dobrane do aplikacji, otrzymamy produkt nieskuteczny, który w szybkim okresie ulegnie uszkodzeniu.

Wysokiej jakości łożysko oporowe znajdzie zastosowanie w wielu aplikacjach. Najczęściej jednak wykorzystywane jest w motoryzacji. A dokładniej wchodzi w skład większej części odpowiedzialnej za włączanie oraz wyłączanie sprzęgła.

Łożyska oporowe – objawy zużycia

Najpopularniejszym objawem zużytego łożyska zwykle jest hałas. Jeśli słyszysz szumy, wycie, czy że Twoje łożysko oporowe pracuje głośniej, niż zwykle, to konieczne jest natychmiastowe sprawdzenie jego stanu technicznego. Często bywa również tak, że podczas wciskania sprzęgła, uszkodzone łożysko charakterystycznie huczy.

Według specjalistów w łożyskach oporowych najczęściej uszkodzeniu ulegają powierzchnie prowadzącej tulei. To z kolei prowadzi do uszkodzenia elementów wewnętrznych. Warto mieć na uwadze fakt, że zdarzają się sytuacje, w których wymiana łożyska na nowe nie będzie wystarczająca. W wielu przypadkach należy wymienić cały układ – łożysko wraz z tuleją prowadzącą.

A co w przypadku, jeśli nie słychać, by łożysko oporowe uległo uszkodzeniu? Zaleca się regularne sprawdzanie stanu technicznego. Dzięki temu ustrzeżesz się przed nieplanowanymi postojami, będącymi konsekwencją awarii komponentu.

Dystrybutor łożysk oporowych

Sped jako dystrybutor łożysk oporowych oferuje swoim klientom różnorodne rozwiązania. Od ponad 20 lat firma współpracuje z renomowanymi producentami łożysk, dzięki czemu dziś może pochwalić się naprawdę rozbudowanym asortymentem. To z kolei prowadzi do tego, że każdy zainteresowany klient znajdzie najbardziej dopasowane łożysko oporowe do swojej aplikacji. Asortyment w hurtowni Sped obejmuje również tanie łożyska toczne. Jeśli komponent nie będzie pracował w skomplikowanych i trudnych warunkach, ta tańsza opcja będzie wystarczająca. W innym przypadku zalecamy zakupienie nieco droższych łożysk oporowych, które sprawdzą się w ekstremalnym otoczeniu.

W hurtowni technicznej Sped możesz znaleźć różne odmiany łożysk tocznych oporowych. Modele wzdłużne dostępne są jako łożyska kulkowe, walcowe, baryłkowe, igiełkowe i stożkowe. W przypadku dodatkowych pytań lub problemów z podjęciem ostatecznej decyzji warto skorzystać z pomocy ekspertów. Możesz skontaktować się ze specjalistami telefonicznie lub zamówić rozmowę przez stronę https://sped.pl/.