środa, 20 maj 2020 20:38

Nauka przez zabawę, czyli czym zająć dziecko

Kolorowanki dla dzieci Kolorowanki dla dzieci

Kolorowanki to prosty i tani sposób na zabawę dla najmłodszych. Warto podkreślić jednak, że ta niezwykle popularna forma zabawy niesie ze sobą wiele korzyści. Czego dzieci mogą się nauczyć przez kolorowanie? W jakim wieku powinny rozpocząć taką zabawę?

 

Rozwijaj dziecko poprzez wspólną zabawę

 

Dzieci rozwijają poprzez kolorowanie szereg ważnych umiejętności. Po pierwsze, jest to jedna z pierwszych okazji na ćwiczenie umiejętności skupienia i koncentracji. Najmłodszym dzieciom z trudem przychodzi poświęcenie się tej czynności na dłuższy czas. Kolorowanki mają również wpływ relaksujący i wyciszający. Uczą dzieci precyzji i sprzyjają rozwojowi wyobraźni i kreatywności. Taka zabawa wpływa również na poprawę motoryki małej, co przekłada się bezpośrednio pozytywnie na późniejszą naukę pisania.

Warto skorzystać z darmowych kolorowanek do druku dostępnych w sieci. Wybierać można spośród wielu kategorii, takich jak kolorowanki z kwiatami, superbohaterami czy ulubionymi grami - poprzez dobranie odpowiednich plansz dziecko chętniej będzie sięgało po kolorowanki.

 

Jak zachęcić dziecko do kolorowania?


Kolorowanie niesie ze sobą wiele korzyści dla rozwoju dziecka. Współcześnie maluchy od najmłodszych lat otoczone są jednak elektronicznymi grami, które wydają się im zdecydowanie atrakcyjniejsze niż zwykłe kolorowanki. Jak zachęcić dziecko do zabawy w kolorowanie?


Najlepiej zachęcać dziecko do kolorowania jak najwcześniej. Już po ukończeniu pierwszego roku życia dziecka można oswajać go z przyborami artystycznymi. Na początku będzie ono z pewnością bardziej zainteresowane samymi przedmiotami i ich poznawaniem, niż wykorzystywaniem do kolorowania.


Dobrym pomysłem jest oswajanie dziecka z procesem tworzenia poprzez pozwolenie mu na wykorzystywanie różnych materiałów niekoniecznie zgodnie z ich przeznaczeniem. Odciskanie dłoni w farbie czy wysypywanie brokatu na kartkę papieru uczy dziecko ciekawości i otwarcia na ten typ zabawy.


Kiedy maluch już podrośnie warto również wybierać ciekawe dla niego kolorowanki. W internecie dostępnych jest wiele darmowych kolorowanek do wydruku. Są one podzielone na kategorie, dzięki czemu łatwo znaleźć można kolorowanki z Barbie czy Lego, zgodnie z zainteresowaniami dziecka. Dobrym pomysłem będzie zaproszenie dziecka do procesu wybierania plansz, w ten sposób poczuje ono sprawczość i chętniej zasiądzie do ich wypełniania.

 

Dlaczego warto zachęcić dziecko do kolorowania?

 

Kolorowanki to współcześnie często niedoceniania forma zabawy dla najmłodszych. Ich miejsce zajęły skomplikowane zabawki i komputery. Tymczasem, jak przekonują również psycholodzy i naukowcy, kolorowanie ma wiele wspaniałych korzyści dla rozwoju maluchów. Dlaczego warto zachęcić dziecko do kolorowania?

Zalety kolorowania dla dzieci


Kolorowanie ma wpływ na rozwój motoryki małej dziecka. Uczy się ono odpowiednio trzymać kredkę i tak się nią posługiwać, by nie wyjeżdżać za linię i dostosowywać poziom nacisku. Jest to również pierwsza wprawka do nauki pisania - częste kolorowanie może znaleźć odzwierciedlenie w łatwości nauki pisania pierwszych liter.

Zabawa z kolorowankami stanowi również naukę koncentracji dla najmłodszych. Małe dzieci mają ograniczoną możliwość skupienia uwagi na jednej rzeczy, dlatego pierwsze próby zabaw z kolorowankami mogą być dla nich trudne. Im częściej jednak będą kolorowały i im bardziej ta czynność ich pochłonie, tym łatwiej będzie im poświęcić na nią coraz dłuższy czas.

W internecie znaleźć można strony oferujące darmowe kolorowanki do własnego wydruku. Dzięki temu tematykę można dostosować łatwo do zainteresowań dziecka - wybierać można spośród kolorowanek z Barbie, samochodami czy zwierzętami.