piątek, kwiecień 19, 2024
wtorek, 26 listopad 2019 12:59

Jak uzyskać maksymalny efekt dzięki domowemu treningowi - 5 złotych zasad

Trenować można wszędzie, również w domu – i nie zawsze trzeba do tego całego „arsenału”, jaki dostępny jest w siłowniach. Co jednak robić, aby poprawić efektywność ćwiczeń? Przedstawiamy kilka rad. Żadna z nich nie sprawi, ze z dnia na dzień zyskasz formę mistrzów, ale z pewnością przyczynią się do szybszego podnoszenia kondycji.

 

Rozgrzewka to też mobilność

Rozgrzewka zawsze się przydaje. Dzięki wstępnemu pobudzeniu organizm lepiej zniesie zmęczenie, a ryzyko ewentualnych kontuzji spadnie. Jednak w ramach rozgrzewki oprócz typowych kilku podstawowych ćwiczeń warto wdrożyć także odrobinę rozciągania i wymachów rak oraz nóg. Dlaczego? Bo oprócz samego rozgrzania liczy się też poprawa mobilności.

Domowy trening

Trenig w domu

Stosuj interwały

Interwał to forma treningu, w trakcie której naprzemiennie następują fazy niskiego i wysokiego wysiłku. Doskonale sprawdzają się one w przypadku chociażby jazdy na rowerze stacjonarnym, choć nie tylko (parę słów na ten temat można znaleźć w tekście „Maszyny do treningu cardio w domu - jak z nich korzystać?”).

Dlaczego warto wdrażać interwały? Ponieważ właśnie taka forma treningu pozwala spalić więcej kalorii, a jednocześnie mocno wpływa na poprawianie wydajności ćwiczeń.

Pamiętaj o brzuchu

Niezależnie od przyjętej koncepcji ćwiczeń, trening warto też uzupełniać o serię ćwiczeń na brzuch. Czy to będą klasyczne brzuszki, czy np. mountain climbing, to już sprawa wtórna. Najważniejsze jest to, że mocne mięśnie brzucha pomagają w większości innych ćwiczeń, ale też pomagają w trzymaniu prawidłowej sylwetki w życiu codziennym.

Rolowanie

Na końcu treningu zawsze warto wykonać automasaż za pomocą rollerów (można je znaleźć m.in. w sklepie Prosportowy.pl). Na początku najlepiej stosować wałki gładkie, o dużej miękkości, z czasem sięgając po twardsze. Dlaczego to robić? Ponieważ poprawia to tempo regeneracji.

Patrz co robisz

W większości mieszkań nie ma odpowiednio dużych luster (a już na pewno nie w miejscach, w których istnieje możliwość wykonywania ćwiczeń), aby obserwować siebie w trakcie treningu. Jednocześnie jednak większość z nas posiada smartfony, a te można ustawić w taki sposób, aby nagrywały wykonywany przez nas trening. Warto to robić, ponieważ dzięki temu można później przeanalizować poprawność wykonywanych ruchów.

Dlaczego to robić, skoro efekty obejrzymy już po treningu? Chociażby po to, aby wychwycić najczęściej popełniane błędy i przy następnej sesji ćwiczeniowej starać się je na bieżąco korygować.