środa, 18 grudzień 2019 13:24

Jak obecnie buduje się domy?

Automatyka budynkowa Automatyka budynkowa

Tradycyjne, sprawdzone metody budowania domów wykorzystywane są od wielu lat i wciąż przynoszą bardzo dobre efekty. Niekiedy jednak wprowadza się sposoby innowacyjne, które są ukierunkowane na osiągnięcie konkretnego celu – np. oszczędność czy też podniesienie poziomu bezpieczeństwa mieszkańców.

Domy energooszcdozędne i pasywne

Coraz więcej osób budujących dom decyduje się na zastosowanie specjalnych metod, które wykorzystywane są w budownictwie w celu zmniejszenia kosztów eksploatacji. Przy budowie domów energooszczędnych wykorzystuje się materiały najwyższej jakości, które wykazują właściwości izolacji cieplnej. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju rozwiązań rachunki są zdecydowanie niższe, a my możemy oszczędzić pokaźną sumę pieniędzy. Przy budowie domów energooszczędnych stosuje się także najczęściej materiały naturalne, przyjazne dla środowiska. Podobną, energooszczędną funkcję mają spełniać domy pasywne, które nazywa się także domami samowystarczalnymi. W wielu z nich zastosowane zostają alternatywne źródła energii, takie jak na przykład panele solarne.

Automatyka budynkowa – czy warto w nią inwestować?

Automatyka budynkowa to rozwiązanie, które pojawia się w coraz większej ilości budowanych w dzisiejszych czasach domów. Inteligentne systemy i urządzenia, w które możemy wyposażyć nasz dom, mogą pomóc nam zapewnić bezpieczeństwo domownikom, a także przynieść pewne oszczędności. Bezpieczeństwo wiąże się przede wszystkim z inteligentnymi systemami alarmowymi. Gdy wykryją niebezpieczeństwo automatycznie uruchomią sygnały świetlne i dźwiękowe, a ponadto powiadomią samodzielnie odpowiednie służby. Systemami tymi można sterować na poziomie naszego smartfona, a aby to robić nie musimy znajdować się wewnątrz domu. Możemy przebywać na przykład na wakacjach, tysiące kilometrów od miejsca zamieszkania. Gdy inteligentny system alarmowy wyposażony jest w kamery, możemy z dowolnego miejsca na świecie obserwować, co dzieje się w naszym domu, a także w jego najbliższej okolicy. Na odległość możemy także sterować urządzeniami w naszym domu, na przykład włączać i wyłączać oświetlenie czy sprzęt muzyczny. Automatyka budynkowa jest obecnie coraz bardziej popularna dzięki temu, że znacznie poprawia komfort mieszkania domowników.

 
Czytany 97 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.