poniedziałek, 24 luty 2020 20:41

Falownik, czyli serce paneli fotowoltaicznych

Fotowoltaika Inowrocław Fotowoltaika Inowrocław

Osoby, które interesują się tematem paneli fotowoltaicznych i szukają o nich nowych informacji, bardzo często natykają się na jedną z części instalacji fotowoltaicznej, a mianowicie falownik. Czym jest to urządzenie i dlaczego jest ono tak ważne w instalacji fotowoltaicznej?

 

Co to jest falownik?

Falownik, czyli inaczej inwertor fotowoltaiczny, lub przemiennik częstotliwości, jest urządzeniem, którego głównym zadaniem jest zamiana prądu stałego, na regulowany prąd zmienny. Dokładnie taki, jak ten który płynie w naszych gniazdkach.
Falownik bardzo często jest nazywany sercem paneli fotowoltaicznych, ponieważ bez niego cała instalacja fotowoltaiczna nie mogłaby dostarczać prądu do naszych gniazdek. Jedną z ważniejszych części falownika jest układ kluczy, czyli układ mostkowy tranzystorowy. To ta część odpowiada za zmianę prądu stałego na prąd zmienny o odpowiedniej częstotliwości i napięciu. Jest to jeden z najważniejszych elementów całej instalacji fotowoltaicznej.

Budowa falownikaFalownik zbudowany jest z układu wyjściowego i wejściowego, a także układu mostkwo tranzystorowego. Obecnie produkuje się falowniki, które wyposażone są w układ śledzenia MPPT, czyli Maximum Power Ponit Tracking. Te nowoczesne układy pozwalają na wykorzystanie nawet 20% energii więcej, niż starsze falowniki, które nie posiadają układu MPPT. Ponadto układ wejściowy ma w sobie bezpieczniki, rozłączniki i ograniczniki przepięć. Układ wyjściowy zbudowany jest głównie z dławików, które działają jak filtr przeciwzakłóceniowy.

Obecnie wyróżniamy trzy rodzaje falowników:
falownik on-grid, którego praca uzależniona jest od sieci energetycznej,
• falownik off-grid, który pracuje niezależnie od sieci elektrycznej,
• falownik hybrydowy, pozwalający na połączenie zalet falownika off i onn-gridowego.

To właśnie od falownika zależy to jaką instalację fotowoltaiczną będziemy mieli zainstalowaną, dlatego dobrze jest dowiedzieć się nieco o falownikach, zanim zainwestujemy w fotowoltaikę. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o falownikach i instalacjach fotowoltaicznych, kliknij fotowoltaika Inowrocław, by dowiedzieć się więcej.