sobota, czerwiec 15, 2024
wtorek, 08 grudzień 2020 16:45

Deski podłogowe merbau

deski podłogowe merbau deski podłogowe merbau

Elegancka podłoga wpływa na wygląd całego domu, mieszkania lub innego wnętrza. To właśnie ona rzuca się w oczy w pierwszej kolejności wszystkim osobom, które wchodzą do danego pomieszczenia.

Nic więc dziwnego w tym, że podczas projektowania i urządzania wnętrz, dobór materiału nie powinien być przypadkowy. Chcesz, aby podłoga w Twoim domu, hotelu czy salonie Spa okazała się doskonałą inwestycją na długie lata? Weź pod uwagę nie tylko design, ale także wytrzymałość i inne parametry techniczne. To właśnie ten element jest najbardziej narażony na uszkodzenia.

 

Deski podłogowe – trwałość i efektowny design

Odpowiednio mocny i trwały materiał podłogowy ułatwi Ci pielęgnację, uchroni przed rysami i innymi śladami zniszczeń, które sprawiają, że powierzchnia straci swój naturalny blask. Kamień jest bardzo mocny, ale zimny, dlatego jego ułożenie w sypialni czy salonie sprawi, że wnętrze nabierze surowego i zupełnie nieprzytulnego klimatu. Laminowane panele i PCW to sztuczne materiały w niskiej cenie, które niestety bardzo szybko się niszczą i nie prezentują się zbyt efektownie. Dywanowa wykładzina jest ładna i przyjemna w dotyku, ale gromadzi kurz, dlatego jest kłopotliwa w sprzątaniu i zupełnie nie sprawdzi się dla alergików.

deski podłogowe

deski podłogowe

Najlepszą opcją pozostaje naturalne drewno – jest eleganckie, przyjemne w dotyku, łatwe w czyszczeniu i świetnie wpisuje się w wiele różnych styli aranżacyjnych. Pamiętaj jednak, że na podłogę musisz wybrać odpowiedni gatunek, który szybko się nie zniszczy. Od lat dobre opinie zdobywa twarda dębina. Parkiet egzotyczny ułożony z merbau jest jednak jeszcze lepszy. Poznaj deski podłogowe merbau – dowiedz się, z jakiego dokładnie drzewa pochodzą i jak powstają, przeanalizuj ich parametry techniczne i oceń liczne zalety. Wybierz materiał, który sprawi, że podłoga w Twoim domu, mieszkaniu lub innym wnętrzu będzie prezentować się niczym w prawdziwym pałacu!

Poznaj tropikalne drzewo merbau

Termin merbau obejmuje 9 gatunków drzew tropikalnych, które porastają Azję Południowo-Wschodnią oraz Oceanię. Preferują one siedliska na dobrze nawodnionych nizinach, dlatego najczęściej występują w dolinach nadrzecznych. Na swoich naturalnych siedliskach merbau występuje rzadko – około 5-10 drzew na hektar lasu. W porównaniu do innych tropikalnych drzew, rośnie powoli. Ścinane są drzewa, które mają co najmniej 50-80 lat. Trudne i kosztowne pozyskiwanie surowca przekłada się na wysoką cenę drewna.

Naturalne siedliska różnych gatunków merbau niegdyś obejmowały duży obszar –Tanzanię, Zanzibar i Madagaskar, Seszele, część Indii i Południowo-Wschodnią Azję oraz Oceanię i Tahiti. Ogromny potencjał drewna z merbau sprawił, że szybko jednak zaczęto na masową skalę wycinać te egzotyczne drzewa. Bardzo duże ilości drewna trafiły do Chin. Obecnie znaczące zasoby merbau można znaleźć jedynie w Papui Nowej Gwinei i na wschodzie Indonezji.

Ciekawostką jest bogata historia merbau. Drzewo to na Fidżi uznawano za święte. Z liści wytwarzano wywar, który miał posiadać właściwości lecznicze (m.in. łagodzące ból zębów). Według miejscowych wierzeń wywar ten miał również… odstraszać złe duchy. Z kory sporządzano zaś wywar mający pomagać m.in. na artretyzm.

Nazwa merbau stosowana jest w Indonezji oraz Malezji. W obrocie handlowym czasami stosuje się również nazewnictwo angielskie (ipil, Moluccan ironwood, Borneo teak, Pacifif teak, Johnstone River teak, scrub mahogany) oraz francuskie (kohu, faux teck).

Czym wyróżnia się drewno merbau?

Deski podłogowe merbau swój wyjątkowy wygląd i właściwości zawdzięczają parametrom drewna. Tuż po ścięciu drewno ma odcień żółtobrązowy lub pomarańczowy. Z czasem zmienia swoje zabarwienie na brązowo-czerwone (w wyniku kontaktu z powietrzem). W porach można dostrzec złote paski będące mineralnymi wtrąceniami.

Drewno merbau jest ciężkie i gęste. Jego wyróżnikiem pozostaje wysoka twardość oraz stabilność – ma dużo lepsze parametry od drewna dębowego powszechnie uznawanego za wyjątkowo twarde. Jak podaje portal o deskach podłogowych   drewno merbau jest aż o 60% stabilniejsze. Jest odporne na działanie grzybów oraz insektów (m.in. terminów). Jest dość odporne na słoną wodę – mieszkańcy Papui wykorzystywali je do budowy mocnych elementów swoich łodzi (sterów, masztów), łodzi canoe oraz mostów. Z drewna merbau powstawały również domy.

Parkiet egzotyczny z merbau – zalety

Deski podłogowe merbau pozwalają ułożyć parkiet egzotyczny, który stanie się prawdziwą ozdobą każdego pomieszczenia. Naturalne deski zapewniają bardzo wysoki komfort użytkowania. Są ciepłe w dotyku, dlatego wyśmienicie sprawdzają się w pomieszczeniach mieszkalnych. Bez problemu można je ułożyć w salonie czy sypialni, a chodzenie boso po domu stanie się prawdziwą przyjemnością. Materiał ten tworzy bardzo przytulny klimat. Kamień naturalny również jest bardzo elegancki, ale zimny i surowy. Pomieszczenia z posadzkami z marmuru, granitu lub innych rodzajów kamienia prezentują się efektownie, ale nie dają poczucia domowego ciepła. Laminaty, PCW czy płytki to sztuczne imitacje, które nigdy nie dorównają ekskluzywnej desce podłogowej z litego drewna.

Kolejną zaletą jest komfort akustyczny. Deski podłogowe merbau pozwolą Ci ułożyć cichą podłogę bez stukającej (przy każdym ruchu domowników) membrany. Z tego powodu taki egzotyczny parkiet świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach na piętrze domu czy w mieszkaniach w bloku. Laminowane panele lub parkiet warstwowy wprawdzie można ułożyć na piance lub korku – taki podkład ma wytłumić dźwięki i poprawić komfort akustyczny podłogi. Jednak połączone ze sobą panele podczas chodzenia zawsze wpadają w drgania, co jest wyraźnie słyszalne.

Wielu użytkowników docenia jeszcze jedną zaletę drewna – specyficzny mikroklimat, który pomaga stworzyć we wnętrzach. Naturalne deski podłogowe mają właściwości higroskopijne, dzięki czemu pomagają uzyskać optymalną wilgotność powietrza sprzyjającą spokojnemu wypoczynkowi.

Maharajah Parquet – egzotyczny parkiet w pałacowym stylu

Maharajah Parquet to luksusowe deski podłogowe merbau, które pozwolą Ci uzyskać bardzo ekskluzywną, a jednocześnie ciepłą i przytulną aranżację wnętrza. Podłoga będzie wyróżniać się unikalnym wzornictwem i najwyższą trwałością. Deski wykonane są z litego drewna merbau – bez stosowania sklejki, płyty MDF czy innych domieszek jakichkolwiek syntetycznych materiałów. Dzięki temu Twój egzotyczny parkiet będzie wyróżniał się imponującą wytrzymałością. Zwróć uwagę na to, że drewno merbau jest nawet o 70% twardsze do dębu europejskiego, dlatego taka podłoga stanie się inwestycją na długie lata.

Zależy Ci na wyjątkowym designie? Chcesz, aby podłoga stała się nie tylko idealnym tłem, ale i głównym punktem aranżacji? Maharajah Parquet pozwoli Ci uzyskać taki efekt. Są to deski podłogowe o długości do 1,5 m, grubości 1,5 cm i szerokości do 12 cm. Deski są fazowane i zabezpieczone za pomocą techniki olejowania. W zabiegu olejowania producent wykorzystał impregnat zawierający oleje roślinne i woski z domieszką krzemianów. Taka warstwa chroni drewno przed wodą i innymi płynami użytkowanymi w domu. Prawidłowa pielęgnacja pozwoli Ci cieszyć się piękną i ekskluzywną podłogą przez wiele kolejnych lat i uniknąć kłopotliwego cyklinowania.

Deski nie wymagają już żadnych zabiegów oprócz przyklejenia – wystarczy je ułożyć w wybranym wnętrzu. Możesz wybierać spośród kilku różnych kolorystyk. Bardzo elegancko prezentują się deski podłogowe merbau wykonane z naturalnego drewna Golden Tea  oraz drewno z uwydatnionymi słojami i lekko bielącym pigmentem (Almond). Wolisz ciemniejszą stylistykę? Sięgnij po Coconut – czarny merbau z układem słojów podkreślonym przez biały pigment – lub Chocolate (czarny merbau z jasnymi przebłyskami). Caramel to czarny merbau z uwydatnionym usłojeniem i pigmentacją.

Egzotyczny parkiet z desek merbau – gdzie go wykorzystać?

Luksusowy parkiet z desek merbau to szyk znany z pałaców indyjskich maharadżów. Taka podłoga powinna przypaść do gustu nawet najbardziej wymagającym użytkownikom. Świetnie skomponuje się z wnętrzami urządzonymi w stylu orientalnym, klasycznym, nowoczesnym oraz glamour. Pięknie będzie wyglądać w przestronnym holu, salonie czy sypialni. Deski podłogowe merbau często trafiają również do przestrzeni komercyjnych – luksusowych hoteli, centrów Spa oraz innych obiektów pretendujących do miana klasy Premium.