sobota, kwiecień 20, 2024
poniedziałek, 23 marzec 2020 13:35

Czy brak prądu musi stanowić problem?

agregat prądotwórczy agregat prądotwórczy

Zdarzają się przerwy w dostawie prądu przez elektrownię. Najczęściej jest to spowodowane nagłym przerwaniem linii trakcyjnej z powodu wichury lub burzy. Jednak czasami zdarzają się z innego powodu i również mogą spowodować zatrzymanie się urządzeń, które działają na prąd. Wystarczy małe urządzenie, które wyratuje nas z opresji.

Jak sobie radzić z brakiem prądu?

Bardzo prostym sposobem jest posiadanie w swoim przedsiębiorstwie urządzenie, które jest w stanie wytworzyć prąd. To agregat prądotwórczy. Działa on na bazie oleju lub benzyny. Jeżeli potrzebujemy, by taki agregat pracował dość długo i nieprzerwanie, sprawdzi się ten z silnikiem diesel (na olej). W przypadku sporadycznych prac wystarczy ten na benzynę.

Agregat prądotwórczy przyda nam się nie tylko podczas nagłego odłączenia prądu z sieci elektrycznej, ale także w miejscach, gdzie do takiej sieci nie mamy dostępu. Np. podczas budowy domu na placu bardzo oddalonym od jakiejkolwiek sieci trakcyjnej.

Działka letniskowa usytuowana głęboko w lesie również może zostać wspomożona poprzez agregat prądotwórczy. Nie będziemy wówczas musieli spędzać wieczorów przy zapalonej świecy. Pracujący agregat zasili żarówki oraz lodówkę, zamrażarkę, pompę do wody, czy inny sprzęt, chociażby kosiarkę elektryczną.

Jaki model agregatu wybrać?

Do użytku domowego wystarczy małe urządzenie, które jest w miarę tanie w stosunku do tych agregatów, których wykorzystuje się w dużych zakładach produkcyjnych, czy przemysłowych. Typ rolniczy lub przenośny (ten drugi posiada kółka) doskonale spełni swoje zadanie. Musimy tylko zwrócić uwagę, czy obsługuje on jedną fazę, czy trzy. Ten drugi typ jest o wiele bardziej uniwersalny.

Przy trzech fazach może pracować wiele urządzeń w tym samym czasie i nie nastąpi przesilenie. Przy dobrych czujnikach mogą być podłączone najczulsze urządzenia i nie ulegną awarii (sterowniki pieca, komputery czy sprzęt kuchenny). Gdy agregat prądotwórczy posiada podzespoły, które pilnują stałą dostawę prądu, nie ma skoków ani spadków napięcia.

Głównymi częściami agregatów są silnik i prądownica. Silnik napędza prądownicę, a ta wytwarza prąd, który przekazuje podłączonymi do niej przewodami do wszelkich urządzeń, które działają wyłącznie na prąd. Waga całego sprzętu uzależniona jest od materiału, z którego zbudowane są poszczególne części.

Dzięki prądownicy, która ma aluminiową obudowę, cały sprzęt będzie dużo lżejszy. Aluminium jest mocnym metalem, dlatego nie tak łatwo jest uszkodzić prądnicę. Chłodzenie prądownicy na bazie powietrza jest wystarczający.

Dowiedź się więcej na: https://barracuda.sklep.pl/agregaty-pradotworcze