niedziela, czerwiec 23, 2024
wtorek, 17 styczeń 2023 14:07

Tonizacja twarzy - jaki tonik wybrać?

Tonizacja twarzy Tonizacja twarzy materiały prasowe

Tonik to kosmetyk, który jest niezbędny dla zachowania zdrowej skóry, jednak często jest pomijany w codziennej pielęgnacji. Dlaczego jest on tak ważny? Dlaczego warto regularnie go stosować? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule.

.

 

Tonik do twarzy – podstawowa funkcja

Głównym zadaniem toniku jest przywrócenie skórze naturalnego poziomu pH 5, czyli stanu kwaśnego, który pomaga powstrzymać rozprzestrzenianie się niebezpiecznych mikroorganizmów mogących powodować powstawanie wyprysków. Produkty oczyszczające, zawierające nawet łagodne detergenty, mogą zmienić równowagę pH skóry z kwaśnej na zasadową, dlatego ważne jest, aby przywrócić skórze jej optymalny stan. Tonik nie tylko pomaga przywrócić pH skóry do normalnego poziomu, ale również oferuje wiele innych korzyści. Obecnie na rynku dostępna jest szeroka gama toników, które zawierają składniki o doskonałych właściwościach pielęgnacyjnych. Mogą one nawilżać, regulować wydzielanie sebum, zmniejszać wielkość porów i łagodzić podrażnienia. Dobrane do indywidualnych potrzeb, mogą być doskonałym uzupełnieniem codziennej pielęgnacji skóry.

Tonik do twarzy – jaki wybrać?

Z wyborem tonika jest tak samo jak z wyborem innych kosmetyków - powinien być on dostosowany do aktualnych potrzeb skóry. Jeśli borykamy się z przesuszoną lub podrażnioną skórą powinniśmy, sięgnąć po tonik, który wzmocni warstwę ochronną skóry. W tym przypadku najlepiej sprawdza się toniki, które zostały wzbogacone o składniki, które mogą nawilżać i utrudniać odparowywanie wody z głębszych warstw skóry - na przykład coraz popularniejszy tonik antybakteryjny bielenda.

W przypadku cery mieszanej, tłustej lub trądzikowej najlepiej sprawdzi się tonik regulujący pracę gruczołów łojowych oraz zwężający pory. Z powodzeniem można również sięgnąć po tonik, który wykazuje działanie złuszczające z zawartością kwasów. W przypadku skóry dojrzałej, tonik jest szczególnie potrzebny, ponieważ przywrócenie naturalnej równowagi pH skóry trwa dłużej. Wybierając tonik, szukajmy takich, które zawierają składniki wspomagające produkcję kolagenu i elastyny, poprawiające jędrność i elastyczność skóry oraz utrzymujące poziom jej nawilżenia.

Jak stosować tonik?

Tonik należy używać po umyciu twarzy rano i wieczorem, przed zastosowaniem innych produktów do pielęgnacji skóry. Jeśli jednak tonik zawiera kwasy, nie zaleca się stosowania go dwa razy dziennie, gdyż może wywołać podrażnienia. Ważne jest, aby przy stosowaniu tego typu produktów przestrzegać wytycznych producenta. Zamiast nasączać tonikiem wacik, wklep go w twarz dłońmi i delikatnie przyciśnij. Nie czekaj, aż całkowicie się wchłonie – serum bądź krem nałóż na wciąż wilgotną skórę. W ten sposób ułatwisz wchłanianie się substancji aktywnych znajdujących się w kosmetyku.