czwartek, marzec 28, 2024
poniedziałek, 19 listopad 2018 10:51

Sztuka demakijażu

Sztuka demakijażu

Demakijaż twarzy nie tylko pozwala usunąć resztki makijażu po całym dniu, ale jest także pierwszym krokiem w codziennej pielęgnacji. Tylko na dokładnie oczyszczoną skórę możemy bowiem nałożyć krem lub użyć żelu, płynu micelarnego czy innego kosmetyku przeznaczonego do pielęgnacji. Jednak, wbrew pozorom, właściwe wykonanie demakijażu nie jest sprawą prostą.

Niedokładnie przeprowadzony demakijaż może przyczyniać się do powstawania niedoskonałości w postaci zaskórników, a w efekcie do nieestetycznych wyprysków. Dlatego w czasie jego przeprowadzania należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, a także wybrać kosmetyki odpowiednie dla potrzeb skóry naszej twarzy.

Demakijaż oczu – jak go wykonać?

Demakijaż oczu oraz okolic skóry wokół nich wymaga szczególnego podejścia, ponieważ te miejsca są bardzo delikatne. Do demakijażu oczu możemy wybrać specjalnie do tego przeznaczone kosmetyki, zarówno o tradycyjnej formule, jak i dwufazowe, np. firmy Ziaja. Te ostatnie doskonale sprawdzają się podczas usuwania demakijażu wodoodpornego. Ich działanie opiera się bowiem na zawartych w ich składzie olejkach, które pomagają dokładnie rozpuścić cząsteczki kosmetyków, których usunięcie w czasie zwykłego demakijażu mogłoby sprawiać trudności. Poza nimi kosmetyki dwufazowe do demakijażu zawierają cząstki wody, dzięki czemu doskonale łagodzą podrażnienia. Ta cecha jest niezwykle istotna, ponieważ kosmetyki wodoodporne działają o wiele bardziej intensywnie niż zwykłe kosmetyki do makijażu.

Chcąc wykonać demakijaż oczu, możemy również wykorzystać te kosmetyki, które stosujemy do usuwania makijażu z pozostałej części twarzy, jeśli nie powodują podrażnienia okolic oczu. W przypadku demakijażu oczu warto również zwrócić uwagę na sposób jego wykonywania. Przede wszystkim nie należy pocierać oczu i skóry wokół nich. Zamiast tego, lepiej przyłożyć płatek kosmetyczny nasączony odpowiednim kosmetykiem i potrzymać go przez kilka chwil. Następnie można delikatnie przesuwać nim, zaczynając od kącika oka i kierować się w stronę skroni. Czynność tę należy powtarzać do momentu, aż płatek stanie się zupełnie czysty. Niewiele osób wie o tym, że kosmetyki, które nakładamy na powieki, na przykład eyeliner lub cień, należy usuwać, wykonując ruchy poziome, natomiast tusz do rzęs za pomocą ruchów pionowych.

Demakijaż twarzy

Do demakijażu twarzy możemy wybrać kilka rodzajów kosmetyków przeznaczonych do tego celu, jak np. łagodzące mleczko do demakijażu z wodą różaną Botanical marki Garnier. Demakijaż twarzy najlepiej zacząć od użycia mleczka. Ten kosmetyk zawiera najwięcej składników oczyszczających, a dodatkowo nawilżających i pielęgnujących. Po mleczko warto sięgać zwłaszcza wtedy, gdy zmywamy z twarzy podkład i puder. Posiada ono bowiem dość tłustą konsystencję i dzięki temu pochłania cząsteczki kosmetyków, a także nadmiar sebum. Stosując mleczko, należy nałożyć jego niewielką ilość bezpośrednio na dłonie, delikatnie rozetrzeć, a następnie nałożyć na twarz wykonując koliste ruchy.

Natomiast jeśli chcemy usunąć lżejsze kosmetyki, na przykład krem BB lub sam róż, możemy z powodzeniem wybrać płyn micelarny zamiast mleczka. Po ten kosmetyk powinny sięgać zwłaszcza posiadaczki cery tłustej, ponieważ mleczko do demakijażu może dodatkowo natłuścić skórę. Następnym krokiem podczas demakijażu twarzy powinno być użycie żelu. Żel do mycia twarzy pozwala oczyścić skórę z pozostałości kosmetyków, które nie zostały usunięte przez zastosowanie mleczka. Tego rodzaju kosmetyk pomoże również pozbyć się toksyn i bakterii nagromadzonych na skórze w ciągu dnia. Demakijaż twarzy należy zakończyć użyciem toniku. Jego głównym zadaniem jest przywrócenie skórze właściwego poziomu pH, dlatego po każdym demakijażu należy przetrzeć nim twarz. Dzięki temu zapewnimy właściwą ochronę przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.