czwartek, kwiecień 18, 2024
poniedziałek, 30 maj 2016 18:50

Dobry kosmetyk dla dziecka, jak go wybrać?

Nie każdy kosmetyk nadaje się do pielęgnacji skóry dzieci. Warto używać tych specjalnego przeznaczenia, odpowiadających potrzebom delikatnej skóry. Jednak nawet preparaty przeznaczone dla dzieci bywają różnej jakości. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze kosmetyków dla dzieci.

 

Skład
Przede wszystkim należy przyjrzeć się składowi produktu. Powinien być bogaty w składniki czynne, np. emolienty czyli oleje, kwasy tłuszczowe lub masło shea. Z drugiej strony czasem nie zależy nam na wielu substancjach aktywnych, a na jednej konkretnej i jej wysokim udziale procentowym w danym produkcie (np. alantoina czy D-panthenol, gdy ważny jest dla nas efekt łagodzący i kojący podrażnienia). Częściej jednak dopiero zestaw aktywnych substancji daje nam efekt, który chcemy osiągnąć. Kosmetyki, które zaliczamy do emolientów i często stosujemy w terapii skóry z AZS, powinny mieć skład bogaty w substancje łagodzące (alantoina, D-panthenol), natłuszczające (oleje z wysoką zawartością wielonienasyconych kwasów tłuszczowych np. olej canola), wspomagające nawilżenie (urea, hialuronian sodu). Godnym polecenia składnikiem stosowanym w preparatach typu emolienty są NNKT czyli nienasycone kwasy tłuszczowe (np. kwasy omega 3-6-9), które suplementują nieprawidłowe funkcjonowanie cementu międzykomórkowego.

Należy zwracać baczną uwagę na to, czy w danym kosmetyku nie występują zbędne konserwanty – parabeny, czy kosmetyk nie jest sztucznie aromatyzowany, barwiony oraz czy nie posiada spieniaczy (SLES, SLS). Wiele z nich ma polepszać wygląd i zapach produktu a także przedłużać jego przydatność do użytku. Niestety mają one szkodliwe działanie. Zdarza się, że powodują lub nasilają problemy zdrowotne, mogą powodować silne reakcje alergiczne i podrażniać skórę. Produkty dla dzieci nie powinny mieć też dużej ilości wody w składzie, bo szczególnie w zimnych miesiącach, woda może na skórze zamarzać i powodować zmiany.

Przy czytaniu składu kosmetyku warto brać pod uwagę nie tylko jego jakościowy skład, ale także ilościowy. Jeśli producent reklamuje się, że w jego kosmetyku zawarta jest substancja aktywna o dobroczynnych właściwościach, podczas, gdy znajdują się jej tam śladowe ilości, należy rozważyć czy taki produkt jest godzien uwagi.

Skład podawany jest w kolejności procentowej zawartości danego składnika, czyli jeśli na pierwszym miejscu wymieniona jest woda oznacza to, że jest jej najwięcej.
Kosmetyki stosowane w przypadku dzieci powinny mieć neutralne pH, jak najbliższe wartości 7, przy czym pH powyżej 10 nie jest wskazane ani dla dzieci ani dla dorosłych.

Przeznaczenie
Zawsze należy zwrócić uwagę na to, czy dany produkt przeznaczony jest dla najmłodszych. Na opakowaniu można znaleźć informację czy kosmetyk nadaje się dla dzieci i od jakiego momentu ich życia. Przy delikatnej skórze noworodków i niemowląt powinien być on łagodny i nie zawierać substancji, które mogą być drażniące. Skóra niemowlęcia jest praktycznie bezbronna, dopiero około 3.roku życia jej budowa przypomina skórę dorosłego. Ma większą łatwość wchłaniania toksycznych substancji, warto też pamiętać o tym, że dzieci często „smakują” świat, w ich buziach lądują paluszki, ręce i stopy. Zatem preparat musi być bezpieczny w przypadku np. polizania powierzchni skóry, która jest nim pokryta.
Kosmetyk dla dziecka ma z reguły trochę inne przeznaczenie niż kosmetyk dla dorosłego. Jego zadaniem jest przede wszystkim ochrona przed podrażnieniami, przed przesuszeniem, ma budować barierę na skórze, a jednocześnie uzupełniać lipidy i cement międzykomórkowy warstwy rogowej.


Badania i atesty
Kosmetyki, szczególnie te przeznaczone dla małych dzieci, powinny posiadać odpowiednie atesty nadane na podstawie badań. Podstawowym jest atest Państwowego Zakładu Higieny, jednak producenci nie mają obowiązku go uzyskać w przypadku kosmetyków, w przeciwieństwie do jedzenia w słoiczkach. Dobrze, jeśli swoją dobrą opinię wyrażą Instytut Matki i Dziecka czy Centrum Zdrowia Dziecka. Zanim instytucje te dadzą swoją gwarancję wykonają szereg procedur. Ich badania obejmują bardzo szczegółową analizę dokumentacji, badań dostarczonych przez producenta a także testy gotowego produkty, by sprawdzić jak zachowuje się on w użyciu.

Przy wyborze kosmetyków dla dzieci warto też kierować się znajomością firmy, której produkt chcemy kupić. Duży i znany producent oczywiście nie jest gwarancją, że wszystko będzie idealnie ale na pewno daje większą pewność jakości i poczucie, że ma doświadczenie w swojej dziedzinie. Dobrym sposobem jest kupowanie kosmetyków dla dziecka w aptece, to daje nam wyższą gwarancję ich jakości.
Kupując kosmetyk należy sprawdzić datę przydatności do użytku. Należy też pamiętać, że produkt w zamkniętym opakowaniu może stać dużo dłużej, po otwarciu termin przydatności skraca się. Na opakowaniu często można spotkać informację w postaci grafiki, że produkt należy zużyć np. w 12 miesięcy po otwarciu opakowania.

Komfort i wygoda stosowania
Przy wyborze kosmetyków dla dzieci należy zwrócić uwagę na formę w jakiej występuje dany produkt. Na pewno ekonomicznym wyborem jest mydełko w kostce, jednak ze względu na wygodę zdecydowanie lepiej kupić płyn lub żel do mycia. W zależności od indywidualnych potrzeb wygodna może być tuba lub butelka z dozownikiem.

Im mniej kosmetyków dla dziecka tym lepiej i wygodniej. Płyn do mycia z emolientem pozwoli nam zrezygnować z balsamów czy oliwek po kąpieli, gdyż zostawia natłuszczającą powłoczkę na powierzchni skóry. Jego zastosowanie sprowadza się do wlania do wanienki z wodą, co jest dużym ułatwieniem przy kąpieli małego dziecka.

Warto sprawdzić czy wybrany przez nas preparat dobrze rozprowadza się na skórze, nie wywołuje podrażnień i alergii. Dobrze jest zasięgnąć opinii innych mam, farmaceuty lub lekarza i zapytać o ich rekomendacje.

Konsultacja merytoryczna lek. med. Danuta Chrzanowska-Liszewska, specjalista pediatrii i neonatolog