środa, październik 09, 2024
piątek, 20 styczeń 2023 17:00

Jak prawidłowo dezynfekować i sterylizować narzędzia do paznokci?

indygo narzędzia indygo narzędzia mat.prasowe

Podczas wykonywania manicure’u nawet najmniejsze szczegóły mają znaczenie. Po pierwsze za sukcesem całego zabiegu stoją doświadczenie i umiejętności stylistki. Po drugie bardzo ważną kwestią są środki bezpieczeństwa. Bez względu na to czy robiona jest hybryda, czy kosmetyczka wykonuje zabieg pielęgnacyjny, dezynfekcja i sterylizacja narzędzi są kluczowe.

 

Skuteczna dezynfekcja i sterylizacja narzędzi do paznokci

Pracując przy stylizacji paznokci, kosmetyczka korzysta z wielu narzędzi takich jak: pilniki, polerki, cęgi, kopytka czy frezy. Prócz tego, że powinny być one wysokiej jakości, tak jak w przypadku sprzętu Indigo Nails (https://www.indigo-nails.com/narzedzia), to nie można pominąć czynności związanych z prawidłową sterylizacją i dezynfekcją.

Aby te dwie czynności wykonać bezbłędnie, należy pamiętać o następujących krokach:

  • mechaniczne oczyszczenie narzędzi (np. przy pomocy szczoteczki);
  • włożenie sprzętu do myjki ultradźwiękowej, w której znajduje się wcześniej przygotowany roztwór czyszczący;
  • wyjęcie narzędzi z myjki i odczekanie do ich całkowitego wyschnięcia;
  • włożenie sprzętu do pakietów sterylizacyjnych, a następnie przełożenie ich do autoklawu (należy pamiętać, że po zakończeniu programu narzędzia nie mogą pozostać we wnętrzu autoklawu).

Najczęściej popełniane błędy podczas sterylizacji narzędzi do paznokci

Gdy mamy już przedstawioną prawidłową procedurę dezynfekcji i sterylizacji narzędzi do paznokci, przyjrzyjmy się najczęstszym błędom, które popełniają niedoświadczone stylistki. Wiedza o nich pozwoli nam uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji związanych z nieprawidłowym czyszczeniem sprzętu. Wśród nich znajdują się:

  • zastosowanie preparatów o zbyt dużym stężeniu – więcej nie zawsze znaczy lepiej i ta zasada idealnie sprawa się w przypadku sterylizacji i dezynfekcji narzędzi do używanych do stylizacji paznokci. Należy pamiętać, że roztwór przygotowuje się zgodnie z instrukcją na opakowaniu, ponieważ tak silne środki bakteriobójcze w zbyt wysokim stężeniu (lub podczas zbyt długiego czasu działania) mogą stopniowo uszkadzać powierzchnie sprzętów;
  • sterylizacja mokrych narzędzi – sprzęt powinien być całkowicie wysuszony zanim pojawi się w autoklawie;
  • sterylizacja zbyt wielu rzeczy naraz – wkładając wiele sprzętów do autoklawu sprawia, że występuje skraplanie wody, które ma destrukcyjny wpływ na narzędzia.

Dezynfekcja i sterylizacja narzędzi do paznokci, czyli bezpieczny manicure

Pamiętaj, że dezynfekcja i sterylizacja narzędzi do stylizacji paznokci to podstawa. Dzięki tym czynnościom mamy pewność, że manicure będzie wykonany w bezpiecznych warunkach!