środa, lipiec 24, 2024
środa, 04 styczeń 2023 09:58

Zaskórniki – co to takiego? Jak sobie z nimi poradzić?

Zaskórniki na policzkach Zaskórniki na policzkach Zdjęcie dodane przez Criativithy: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/do-gory-nogami-zdjecie-kobiety-1821095/

Zaskórniki to często problem osób młodych, które dojrzewają, ich skóra zmienia się, a hormony dają o sobie znać. Jednak te zmiany skórne mogą pojawić się w różnym wieku

. Najczęściej narażone są na nie osoby ze skórą problematyczną i trądzikową, jednak nie jest to zasadą. Czym dokładnie są zaskórniki i w jaki sposób można sobie z nimi poradzić? Oto najistotniejsze informacje związane z tym tematem.

Czym są zaskórniki – jakie są ich rodzaje?

Zaskórniki to zmiany skórne, które powstają w wyniku nadmiaru wydzielania się sebum, które łączy się z różnego rodzaju zanieczyszczeniami znajdującymi się na skórze  i zatyka pory. Najczęściej są to pyły osadzające się na twarzy w ciągu dnia oraz resztki makijażu. Zaskórniki dzielą się na otwarte i zamknięte. Najczęściej pojawiają się one na nosie, czole i brodzie. Zaskórniki na policzkach pojawiają się nieco rzadziej, ale wiele osób uskarża się na nie.

Zamknięte zaskórniki znajdują się pod skórą i najczęściej mają biały kolor. Natomiast otwarte mają charakterystyczną czarną końcówkę, która zatyka pory.

W jaki sposób poradzić sobie z zaskórnikami?

Sposób usuwania zaskórników zależy od tego, jaki jego rodzaj dokładnie występuje. Przy zamkniętych, warto udać się do specjalisty, by dobrał on odpowiednie kosmetyki i sposób dalszego postępowanie. W przypadku zaskórników otwartych samodzielne ich usuwanie jest łatwiejsze. Można to robić mechanicznie, o ile wie się jak, gdyż można łatwo uszkodzić delikatną skórę twarzy. Pomocne mogą w tym być także odpowiednio dobrane kosmetyki o działaniu silnie oczyszczającym oraz o działaniu antybakteryjnym.

Jakie kosmetyki będą pomocne przy pielęgnacji skóry skłonnej do powstawania zaskórników?

Odpowiednia pielęgnacja i dobrze dobrane kosmetyki w znaczny sposób pozwalają na zmniejszenie ryzyka pojawienia się zaskórników, a także ułatwiają ich pozbycie się. Jeżeli szukasz produktów odpowiednich dla cery skłonnej do tworzenia się zaskórników, zwróć uwagę na produkty do mycia twarzy, które będą zawierały substancje silnie oczyszczające. Dobrze, jeśli w składzie będą znajdowały się także substancje o działaniu kojącym, redukującym wydzielanie sebum oraz antybakteryjnym. W drogeriach szukaj zatem produktów, które w swoim składzie będą miały m.in. kwas salicylowy, wyciąg z aloesu czy białą glinkę. Pamiętaj też, że wpływ na stan twojej skóry mogą mieć także inne czynniki, jak np. tryb życia, jaki prowadzisz na co dzień, a także to jak wygląda twoja codzienna dieta.