środa, kwiecień 24, 2024
poniedziałek, 09 maj 2022 18:50

Wpływ kosmetyków na organizm - czyli jak kosmetyki mogą wpływać na zdrowie człowieka?

hih.com.pl. hih.com.pl. Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Kosmetyków używamy na co dzień — w trosce o naszą urodę, kondycję skóry, komfort i piękny wygląd. Większość z nas rzadko się jednak z pewnością zastanawia nad wpływem wszystkich tych nakładanych produktów na stan naszego zdrowia.

Zakładamy, że wszystkie kosmetyki, które możemy kupić w drogeriach, są dla nas w pełni bezpieczne. Ale czy rzeczywiście tak jest? Dowiedzmy się, jakie wpływ na zdrowie mogą mieć preparaty kosmetyczne. 

Czy kosmetyki mogą być szkodliwe dla zdrowia? 

Czy produkty, które nakłada się na skórę w celu jej pielęgnacji, czy też upiększenia mogą szkodzić naszemu zdrowiu? Tu nie musimy się długo zastanawiać, bo z pewnością domyślasz się, że odpowiedź jest twierdząca.

Kosmetyki, zarówno te do makijażu, jak i do pielęgnacji, mogą mieć bardzo negatywny wpływ na organizm. A wszystko to dlatego, że w końcu nakłada się je na skórę — nasz największy organ. Skóra zaś wchłaniając produkt, może przyjąć także szkodliwe substancje zawarte w preparacie. Podobnie, a nawet jeszcze gorzej jest w przypadku tak zwanej kolorówki. Zobacz tylko — nakładasz pomadkę na usta, a później przez cały dzień po prostu w większej lub mniejszej części ją ''zjadasz''. Kosmetyki do makijażu oczu mają natomiast bezpośredni kontakt ze śluzówką. Jak widzisz, możliwości przeniknięcia szkodliwych substancji do organizmu jest naprawdę wiele. 

Jakie szkody mogą wyrządzić zdrowiu kosmetyki? 

Kosmetyki mogą mieć negatywny wpływ na ludzki organizm pod wieloma względami. Wszystko zależy od tego, o jakim szkodliwym składniku jest mowa. Każdy może powodować nowiem zupełnie inne reakcje. A więcej na ich temat powiemy sobie już za chwilę. 

Najczęściej spotykanym działaniem niepożądanym, jakie powodują kosmetyki, są oczywiście wszelkie reakcje alergiczne. To zdarza się bardzo często i co ciekawe, nie zawsze oznacza, że produkt jest zły. Czasem jest to uwarunkowane po prostu brakiem tolerancji konkretnej osoby na dany składnik. Jak może objawiać się taka reakcja alergiczna? Na wiele sposobów. Najczęściej pojawia się świąd, pieczenie, wysypka, czy też opuchlizna. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do duszności. 

Jeśli zauważyłeś u siebie jakiekolwiek z takich objawów, koniecznie udaj się do przychodni. Dzięki temu specjalista nie tylko zdiagnozuje problem, ale i pomoże Ci ustalić jego przyczynę. Jeśli okaże się, że to wina jednego z używanych przez Ciebie kosmetyków, łatwo będzie Ci przywrócić organizm do równowagi. Możesz zapisać się na wizytę w przychodni już dziś na stronie hih.com.pl

Szkodliwe substancje w kosmetykach — czego unikać?

Korzystając na co dzień z kosmetyków, nie zdajemy sobie często sprawy, że niektóre z nich bardziej nam szkodzą, niż pomagają. Winne są temu niektóre składniki. Dotyczy to szczególnie substancji myjących. Na szczęście kupując produkty do pielęgnacji, możemy z łatwością zweryfikować ich skład, sprawdzając, czy jest w nich jakiś ze składników, których lepiej unikać. I teraz pytanie, jakie to składniki?

Na czarnej liście są przede wszystkim SLS-y oraz SLSES-y. W ostatnich latach bardzo dużo mówi się o ich szkodliwości i właściwościach mocno wysuszających. Substancje te znajdują się jednak wciąż w większości szamponów, a także żeli pod prysznic. 

Warto uważać też substancje konserwujące. Mogą być bardzo szkodliwe. Musisz jednak wiedzieć, że konserwanty są niezbędne, aby produkt mógł zachować swą świeżość i właściwości, a przede wszystkim, aby nie namnażały się na nim bakterie. Kluczowe jest więc to, jakie zastosowano substancje konserwujące. Wystrzegaj się przede wszystkim parabenów.

Substancje w składzie, które powinny wzbudzić Twą czujność to także: 

  • formaldehyd
  • sole glinu
  • glikol polietylenowy
  • parafina
  • barwniki 
  • ftalany
  • toluen. 

Kosmetyki z nieznanego źródła — największe niebezpieczeństwo dla organizmu 

Jest jeszcze jedna rzecz, jakiej należy unikać, by nie narażać swojego zdrowia. Mowa tu o kosmetykach niewiadomego pochodzenia oraz podróbkach. Takie produkty są obecnie powszechnie dostępne, dlatego też należy zachować szczególną czujność, odnośnie do tego, co i gdzie kupujemy.

Dlaczego to takie ważne? Ponieważ na rynku Europejskim panują bardzo jasne zasady dotyczące produkcji i sprzedaży kosmetyków. Producenci nie mają wolnej ręki — muszą spełnić wszystkie normy i wymagania, dlatego też każdy produkt znajdujący się na drogeryjnej półce jest przebadany i dopuszczony do sprzedaży na podstawie dostosowania się do tych właśnie norm. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nie znajdziemy w nich na przykład toksycznych pierwiastków takich jak rtęć, czy ołów. Przy kosmetykach ''z bazaru'', czy tanich podróbkach nie mamy takiej gwarancji. A to może mieć nieodwracalne konsekwencje dla zdrowia.

Przychodnia HIH zapewnia dostęp do diagnostyki obecności metali ciężkich w organizmie. W razie jakichkolwiek podejrzeń można więc wykonać sobie taką toksykologię, by sprawdzić, czy wszystkie parametry są zgodne z normą, czy też ją przekraczają. Jednak, zamiast leczyć, lepiej zawsze zapobiegać, dlatego też wybieraj zawsze sprawdzone kosmetyki z naturalnym składem.