Cieszą się tam popularnością, co najlepiej może potwierdzać ich skuteczność i dobroczynne działanie. Czym zatem warto się zainteresować i po co sięgać przeglądając sklepowe półki?
Czy śluz ślimaka może mieć właściwości kosmetyczne?
Jeśli usłyszymy hasło śluz ślimaka z pewnością nie skojarzymy tego składnika jako środka pomagającego uzyskać piękną skórę. Przyznajmy sobie szczerze, że dla wielu osób brzmi on nieco obrzydliwie. Jednak nie warto kierować się uprzedzeniami, ponieważ może on zrobić dla nas wiele dobrego. Nie jest to nowe odkrycie, bo doceniali je już starożytni medycy. Wiadomo było wtedy, że śluz brunatnego ślimaka ogrodowego działa leczniczo i poprawia wygląd skóry. W starożytnej Grecji Hipokrates nakładał go na owrzodzenia i rany, wiedząc, że przyspiesza gojenie się. Później przez lata także wykorzystywały go różne kultury doceniając jego fantastyczne właściwości. Z czasem trochę zapomniany, na nowo został rozsławiony przez koreańską pielęgnację, która szczególnie ukochała ten składnik.
Skąd ta popularność czegoś, co może wydawać się kompletnie bezużyteczne? Przede wszystkim śluz ma właściwości silnie rozjaśniające. W azjatyckiej kulturze czynnik ten jest szczególnie pożądany, ponieważ jasna skóra bez przebarwień jest tam uznawana za synonim piękna. Wszelkie składniki i kosmetyki, które mogą podkręcić ten efekt są więc szczególnie pożądane. Do tego składnik ten ma wiele dobroczynnych właściwości odżywczych. Połączenie to sprawia, że kosmetyki ze śluzu ślimaka stosowane dzień po dniu przynoszą czasami spektakularne wręcz efekty.
Jak działa śluz ślimaka?
Wiemy już, że śluz ślimaka to fantastyczny składnik. Dlaczego warto po niego sięgać? Składnik ten:
- łagodzi oparzenia,
- wyrównuje koloryt skóry,
- działa antyoksydacyjnie,
- wygładza powierzchnię skóry,
- działa nawilżająco i odżywczo,
- przyspiesza znikanie wyprysków,
- przyspiesza gojenie ran i stanów zapalnych.
Dzieje się tak dlatego, że śluz to prawdziwa bomba składników mineralnych i odżywczych. Unikalne połączenie pochodzące wprost z natury zawiera szereg minerałów i związków, a ich unikalne połączenie daje dodatkową wartość w trosce o piękny wygląd. Co znajdziemy w śluzie ślimaka?
- Alantoinę - składnik ten działa nawilżająco oraz regenerująco na skórę. Przyspiesza też gojenie się ran oraz zmiękcza zrogowacenia. Jest często wykorzystywany w kremach aptecznych i maściach
- Kwas hialuronowy - występujący naturalnie w skórze człowieka. Dogłębnie nawilża ją i uelastycznia.
- Kolagen i elastyna - zaliczane są do podstawowych białek tkanki łącznej skóry. Kolagen odpowiedzialny jest za utrzymanie odpowiedniej wilgotności skóry, natomiast elastyna wpływa na elastyczność i sprężystość naskórka.
- Lipidy - naturalne tłuszcze. Są niezbędne do regeneracji skóry.
- Kwas glikolowy - jest to składnik pomagający złuszczać naskórek. Poprzez ten proces pobudza też produkcję kolagenu, co w efekcie spłyca zmarszczki.
- Proteiny i witaminy - ich mieszanka jest konieczna do prawidłowego działania skóry. Wzmacnia ją, odżywia i poprawia jej wygląd. Połączenie witamin A, C i E jest szczególnie pożądane w kosmetyce.
Dla kogo śluz ślimaka będzie szczególnie przydatny?
Bogactwo składu śluzu ślimaka przyda się w wielu sytuacjach, aby odmienić wygląd skóry. Jego podstawowe działanie to rozjaśnianie przebarwień. Na tym nie koczą się jego dobroczynne właściwości. Śluz spłyca zmarszczki, odżywia skórę i pobudza ją do naturalnych procesów regeneracyjnych. Przez to idealnie nadaje się dla cer suchych i dojrzałych. Będą z niego zadowoleni też wszyscy ci, którzy walczą z bliznami i rozległymi zmianami pigmentacyjnymi. Naturalnie obecny kwas glikolowy i inne składniki przeciwzapalne wpłyną na znaczną poprawkę kondycji skóry z trądzikiem.
W jakich typach kosmetyków szukać śluzu ze ślimaka?
Ślimaczy śluz wykorzystywany jest w wielu typach formuł kosmetycznych. Najpopularniejsza i najbardziej podstawowa to oczywiście różnego rodzaju kremy. Mogą to być zarówno produkty przeznaczone do stosowanie w trakcie dnia, jak i na noc. Śluz sprawdza się też jako dodatek do bogatych, skoncentrowanych masek. Do stosowania bardziej punktowego, szczególnie w przypadku problemów z trądzikiem i przebarwieniami dobre będą za to toniki, sera oraz różne inne skoncentrowane formuły.
Forma podania to jedno, a na co zwrócić jeszcze uwagę? Oczywiście będzie to skład i stężenie tego składnika w danym produkcie. Oczywiście im wyższe tym działanie będzie skuteczniejsze. Jednak nie jest to jedyny czynnik, którym powinniśmy się kierować. Równie ważny jest dodatek innych towarzyszących mu dodatków. Regularne stosowanie przy określonych problemach skórnych z pewnością może dać spektakularne efekty. Śluzu ślimaka nie należy się zatem bać, a wykorzystać w pełni jego potencjał.