wtorek, maj 28, 2024
środa, 16 listopad 2022 10:05

Właściwa pielęgnacja włosów - o tych zasadach warto pamiętać

Suchy szampon Suchy szampon pixabay

Piękne i lśniące włosy to marzenie każdej kobiety, niezależnie od wieku. Niewątpliwie zdrowe włosy dodają uroku i są najlepszą ozdobą, dlatego warto zapoznać się z kilkoma prostymi zasadami, które pomogą sukcesywnie wykonywać codzienną pielęgnację. 

Odpowiednie produkty kosmetyczne kluczem do sukcesu

Codzienne stosowane kosmetyki do włosów powinny być odpowiednio dobrane do ich potrzeb i aktualnego stanu. W doborze właściwych preparatów dopomóc może stylista fryzur a w skrajnych, bardziej problematycznych przypadkach również trycholog. Trycholog w dużym skrócie zajmuje się dogłębnym badaniem struktury włosa i jego ewentualnych defektów. 

Włosy suche i łamliwe 

Osoby posiadające suche, puszące się włosy powinny w pierwszej kolejności zadbać o właściwe i dogłębne nawilżenie oraz regenerację. W tym przypadku najlepiej sprawdzają się produkty z olejkiem arganowym, płynną kreatyną oraz wyciągiem z ziół. Suchy szampon z wyciągiem z pokrzywy jest zawsze dobrym wyborem, gdy zabraknie czasu na wieloetapowe mycie przed nagłym wyjściem. Pokrzywa pozytywnie wpływa na porost oraz jakość włosów.

Włosy przetłuszczające się

W sytuacji gdy włosy nadmiernie się przetłuszczają warto przyjrzeć się bliżej skórze głowy. Nadmiar wydzielanego sebum osadza się na włosach i zmusza  do częstszego mycia. Dobrym wyjściem z tej niekomfortowej sytuacji jest regularne wykonywanie peelingu głowy przy użyciu dedykowanych produktów. Dokładny peeling pomoże oczyścić skórę i zapobiegnie nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów.

Włosy farbowane

Pasma, na które regularnie nakładana jest farba, bądź są rozjaśniane potrzebują specjalistycznej pielęgnacji. Szampony, odżywki oraz maski do włosów farbowanych doskonale je nawilżą, nadadzą blask oraz pozwolą na długo zachować intensywny odcień.

Jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja?

Mitem jest, że szampon należy nakładać po całej długości włosów. Szczególną uwagę należy poświęcić na dokładne oczyszczenie włosów u ich nasady. W pierwszym kroku warto jednak nałożyć peeling dobrany do rodzaju włosów. Następnie zalecane jest użycie szamponu w niewielkiej ilości. W razie potrzeby tą czynność można powtórzyć. Po dokładnym opłukaniu na pasma włosów dobrze jest nałożyć odżywkę, a dwa lub trzy razy w tygodniu silnie regenerującą maskę. 

Po upływie czasu włosy należy obficie spłukać letnią wodą. Ważne, aby do mycia włosów nie stosować zbyt ciepłej wody. Ostatnie płukanie przy użyciu letniej wody pozwoli domknąć łuski włosa, a co za tym idzie wzmocnić ich odporność na niekorzystne czynniki, jak na przykład ciepłe powietrze z suszarki bądź wysoką temperaturę prostownicy. 

   Podczas stylizacji włosów dobrze jest zadbać o odpowiednią ochronę, między innymi:

 - nakładać spray termoochronny przed suszeniem, kręceniem czy też prostowaniem,

 - wcierać preparaty na bazie ziół w skórę głowy,

 - stosować odżywki bez spłukiwania.

Stale rosnącą popularnością cieszą się kosmetyki do włosów o naturalnym składzie, pozbawione parabenów i innych sztucznych dodatków. Naturalny aromat pozyskiwany z wyciągu z ziół oraz kwiatów jest bardzo delikatny i subtelny. Na uwagę zasługują również preparaty wegańskie oraz produkty, które na etapie produkcji nie były testowane na zwierzętach. Krótki skład szamponów, odżywek i innych kosmetyków zdecydowanie przemawia na ich korzyść.

W ostatnim czasie spore zainteresowanie zdobyły naturalne szampony w kostce. Ich głównym atutem jest łatwa aplikacja, wygodne dozowanie oraz poręczny format, idealny na czas podróży czy też zajęcia na basenie.