Są jednak czynniki, które wpływają na zwiększenie ryzyka wystąpienia żylaków i u konkretnych osób. Co może wpływać na powstawanie żylaków i w jaki sposób można zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia?
Co jest przyczyną powstawania żylaków?
Czynników, które wpływają na powstawanie żylaków jest wiele. Jest też wiele sposobów na to, by zminimalizować ich wystąpienie. Są to np. rajstopy przeciwżylakowe. Jednak zanim sięgnie się po rozwiązania dostępne w sklepach, warto wiedzieć, co może powodować powstawanie tej dolegliwości, by działać wielotorowo w celu jej uniknięcia. Jako główne czynniki mogące wywoływać żylaki wskazuje się m.in. uwarunkowania genetyczne, nadwagę i otyłość, niedostateczną aktywność fizyczną, długotrwałe przebywanie w jednej pozycji, choroby żył, palenie papierosów, zażywanie niektórych leków, w tym hormonalnych. Wskazuje się także, że ryzyko wystąpienia żylaków zwiększa się wraz z wiekiem. Częściej występują one także u kobiet niż u mężczyzn.
Jak działają rajstopy przeciwżylakowe?
Jednym ze sposobów na żylaki kończyn dolnych są wspomniane wyżej rajstopy przeciwżylakowe. Są to specjalne rajstopy, które najczęściej stosuje się profilaktycznie, ale także już przy występujących żylakach. Zaleca się je również po różnego rodzaju zabiegach np. usuwaniu żylaków. Inna nazwa, z którą możesz się spotkać to rajstopy uciskowe. Bierze się ona stąd, że w czasie noszenia, rajstopy uciskają z odpowiednią siłą na poszczególne części nóg, co ma na celu poprawienie cyrkulacji żylnej. Zmniejsza to obrzęki, a także pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia lub pogłębienia już istniejących żylaków. Są one polecane szczególnie dla osób, które muszą długo przebywać w jednej pozycji np. mają pracę siedzącą lub stojącą. Warto wiedzieć, że rajstopy tego typu występują w wielu wariantach, jeśli chodzi o kompresję (ucisk). Dzięki czemu można je dopasować do własnych potrzeb, w zależności od tego czy nosi się je w celach profilaktycznych czy leczniczych.