niedziela, maj 26, 2024
poniedziałek, 25 styczeń 2021 16:59

Trądzik pospolity – najczęściej popełniane błędy w pielęgnacji Wyróżniony

Trądzik pospolity Trądzik pospolity

Słowo trądzik w większości przypadków kojarzy nam się z nastolatkami przechodzącymi okres dojrzewania.

Choć jest to prawda, trądzik pospolity to choroba skóry, która w szczególności w obecnych czasach dotyczy coraz większej liczby dorosłych osób. W przypadku trądziku niezwykle ważną rolę odgrywa właściwa pielęgnacja skóry, która niestety nie należy do najłatwiejszych. Sprawdź, jakie są najczęstsze błędy w pielęgnacji skóry trądzikowej i jak ich unikać.

 

Trądzik pospolity – uporczywy problem

Trądzik pospolity to choroba, która przede wszystkim dotyczy osób z tłustą skórą. Stąd przede wszystkim narażeni są na niego nastolatkowie. W okresie dojrzewania, ze względu na hormony płciowe, często dochodzi do nadprodukcji łoju, przez co dochodzi do zatkania ujść gruczołów łojowych i powstawania wykwitów pierwotnych, czyli zaskórników otwartych i zamkniętych. 

Mimo to trądzik pospolity to także zmora osób dorosłych. Jego przebieg zwykle jest nie tylko gwałtowniejszy i trudniejszy do wyleczenia niż u osób w okresie dojrzewania. Trądzik pospolity u dorosłych może również pozostawiać na skórze trudne do usunięcia blizny. 

Trądzik pospolity – przyczyny

Choć wpływ na wystąpienie trądziku pospolitego mają hormony, skłonność do tej choroby w dużej mierze jest warunkowana genetycznie. Wielokrotnie przeprowadzane badania wykazują, że prawdopodobieństwo wystąpienia trądziku pospolitego u dziecka, którego rodzice zmagali się z tym problemem, jest nawet o 50% wyższe.

Co jeszcze może mieć wpływ na wystąpienie lub nasilenie trądziku pospolitego? Oprócz predyspozycji genetycznych oraz zaburzonej pracy hormonów płciowych znaczący wpływ, w szczególności u osób dorosłych, mają czynniki środowiskowe. Można do nich zaliczyć przede wszystkim:

  • stres;
  • niewystarczającą ilość snu;
  • zażywanie hormonów anabolicznych;
  • częste spożywanie alkoholu;
  • spożywanie produktów wysoko przetworzonych, np. fast foodów;
  • częste spożywanie cukrów oraz produktów mlecznych.

Trądzik pospolity – błędy w pielęgnacji

Pielęgnacja skóry trądzikowej powinna stanowić podstawę, jeśli zależy nam na wyleczeniu tej choroby. Niestety wiele osób popełnia w tej materii poważne błędy, które zamiast do poprawy prowadzą do pogorszenia stanu skóry. Jednym z najpoważniejszych jest nadmierne złuszczanie skóry trądzikowej, przez co pozbawiamy ją naturalnej warstwy ochronnej. Co więcej, złuszczanie skóry przy użyciu peelingów mechanicznych może prowadzić do rozprzestrzeniania się bakterii.

Kolejny błąd to korzystanie z produktów oczyszczających z alkoholem. Powoduje on przesuszenie skóry, w wyniku czego zaczyna ona produkować zwiększone ilości sebum, które w połączeniu ze złuszczoną warstwą rogową naskórka skutkuje zatykaniem porów.

Wiele kobiet popełnia także błędy, wybierając podkład do cery trądzikowej. Należy pamiętać o tym, że jest ona bardzo wymagająca, dlatego źle dobrany podkład do cery trądzikowej może prowadzić do pogorszenia jej stanu. To bardzo ważne, aby odpowiednio dobrany podkład cery trądzikowej nie tylko skutecznie kamuflował niedoskonałości, ale również leczył skórę i zapobiegał stanom zapalnym oraz zaczerwienieniu skóry.