sobota, luty 24, 2024
wtorek, 27 październik 2020 19:39

Suszarki do włosów. Jak wybrać model dopasowany do potrzeb?

suszarki do włosów Babyliss suszarki do włosów Babyliss Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Chociaż specjaliści zdrowia włosów podkreślają, że używanie suszarki może niszczyć włosy i powodować ich wysuszenie, to zainteresowanie suszarkami wciąż nie maleje. Każda kobieta posiada w swojej łazience jeden model, z którego regularnie korzysta. Sprawdź, na jakie suszarki do włosów warto postawić!

  1. Domowe i profesjonalne suszarki do włosów
  2. Funkcje, jakie powinna posiadać dobra suszarka do włosów
  3. Dodatkowe wyposażenie suszarki
  4. Kwestie techniczne

Faktem jest, że każda suszarka może niszczyć włosy i osłabiać ich kondycję. To jednak nie kwestia suszarki, a jej nieodpowiedniego użytkowania. Wystarczy kupić dobry sprzęt i nauczyć się go używać, aby robić to bezpiecznie i z korzyścią dla swojej fryzury.

Domowe i profesjonalne suszarki do włosów

Z użytkowaniem suszarki mamy zwykle do czynienia w dwóch miejscach - w domu i w zakładzie fryzjerskim. Doskonale zdają sobie z tego sprawę producenci tych urządzeń, dlatego stworzyli oni podział na suszarki domowe i profesjonalne, przeznaczone do użytkowania przez fryzjerów. Te pierwsze dodatkowo można podzielić na suszarki przewodowe do użytku domowego i turystyczne. Turystyczna wersja suszarki do włosów jest znacznie mniejsza od tradycyjnej suszarki domowej, posiada też często mniejszą moc oraz możliwość składania na czas podróży. Tego typu suszarki można znaleźć na https://www.euro.com.pl/suszarki-do-wlosow.bhtml.

Suszarki profesjonalne, które pojawiają się głównie w zakładach fryzjerskich, to urządzenia o większej mocy i wytrzymałości niż modele do użytku domowego. Bez problemu mogą wytrzymać pracę przez kilka godzin dziennie, posiadają też trwałe obudowy i wiele dodatkowych funkcji, ułatwiających fryzjerom pracę. Szczególnym rodzajem suszarki profesjonalnej jest suszarka stacjonarna, przypominająca umieszczony na stelażu hełm. Używa się jej m.in. do przyspieszania farbowania włosów lub kręcenia ich na papilotach.

Funkcje, jakie powinna posiadać dobra suszarka do włosów

Od wyboru odpowiedniej suszarki do włosów zależy, czy suszenie będzie prawdziwą przyjemnością, czy codzienną udręką. Wybierając nową suszarkę warto więc zwrócić uwagę na funkcje tego urządzenia. Absolutnym minimum jest regulacja temperatury suszenia i siły nawiewu, a także jonizator. Pierwsze dwie funkcje pozwalają dopasować sposób suszenia do własnych potrzeb, a także zakup jednego urządzenia dla całej rodziny. Natomiast jonizacja sprzyja unikaniu problemów z ułożeniem fryzury po wysuszeniu włosów. Podczas suszenia na powierzchni włosów powstają kationy, które bezpośrednio odpowiadają za tzw. elektryzowanie się włosów. Jonizacja to proces wydzielania anionów, a więc ujemnie naładowanych cząsteczek, które neutralizują działanie kationów, a co za tym idzie, przeciwdziałają elektryzowaniu się i puszeniu włosów. Do pożądanych funkcji suszarki do włosów należy również możliwość badania ich kondycji i dopasowywania do niej temperatury suszenia. Za to odpowiedzialny jest czujnik nawilżenia włosów - rozwiązanie innowacyjne, które pozwala dopasować czas suszenia do aktualnego stanu włosów.

Dodatkowe wyposażenie suszarki

Przeciętna suszarka to proste urządzenie, które posiada jedną lub dwie końcówki, pozwalające perfekcyjne wysuszyć i modelować włosy. Bardziej zaawansowane modele zostały wyposażone w dodatkowe elementy, które ułatwiają tworzenie ciekawych fryzur lub umożliwiają lepsze dbanie o kondycję włosów. Właścicielki bujnych loków z pewnością docenią dyfuzor, czyli okrągłą końcówkę wyposażoną w krótkie kolce, dołączoną m.in. do suszarek marki Babyliss z https://www.euro.com.pl/suszarki-do-wlosow,_Babyliss.bhtml. Suszenie włosów za pomocą dyfuzora pozwala zapanować nad niesfornymi lokami i szybko ułożyć je w pożądaną fryzurę.

Ciekawym rozwiązaniem jest też koncentrator powietrza. To kolejny rodzaj końcówki do suszarki do włosów przeznaczony do zadań specjalnych. Koncentrator ma kształt cienkiej rurki, przez którą powietrze z suszarki wydmuchiwane jest precyzyjnie na jeden, niewielki fragment włosów. Dzięki temu suszą się one bardzo szybko, a dodatkowo, widoczny jest efekt delikatnego prostowania. Podczas suszenia można również całkowicie wyprostować lub wręcz przeciwnie - zakręcić włosy. Wystarczy zainwestować w model z nakładką prostującą lub końcówką spin curl.

Kwestie techniczne

Przy zakupie suszarki do włosów, oprócz funkcji i dodatkowego wyposażenia, ważne są również kwestie techniczne. Podstawowym wyznacznikiem powinna być moc - im większa tym lepsza, szczególnie wtedy, kiedy suszarki dla siebie poszukuje właścicielka długich, gęstych włosów. Trzeba jednak pamiętać, że duża moc to także wysoka temperatura suszenia, a ta może powodować nadmierne wysuszenie włosów. Dodatkowo, należy zwrócić uwagę na kwestie tak prozaiczne jak długość kabla, antypoślizgowy uchwyt lub czujnik przegrzania urządzenia. Długą żywotność suszarki zapewni dobry silnik. Często stosowanym przez producentów rozwiązaniem są silniki AC, cechujące się dużą wytrzymałością i zasilaniem na prąd zmienny. Efektywniejsze okazują się jednak być silniki bezszczotkowe, generujące dużą siłę nawiewu.