piątek, marzec 29, 2024
wtorek, 27 październik 2020 19:34

Olejek do demakijażu czy płyn micelarny? Jaki produkt wybrać?

olejek do demakijażu olejek do demakijażu

Niezależnie, czy stawiasz na wodoodporny, trwały makijaż czy lekkie formuły i delikatne krycie, zawsze pamiętaj o dokładnym pozbyciu się pozostałości make-upu po całym dniu.

Jaki produkt wybrać do skutecznego demakijażu? Olejek czy płyn micelarny? Zobacz nasze wskazówki i sięgnij po najlepszy kosmetyk dopasowany do Twoich potrzeb.

 

Właściwie wykonany demakijaż to najważniejszy zabieg dla naszej cery i podstawa pielęgnacji. Warto jednak odróżnić go od oczyszczania skóry — demakijaż ma za zadanie „ściągnąć” warstwę kosmetyków kolorowych.

Kluczową kwestią są produkty, po które sięgamy: muszą być skuteczne i działać szybko, rozpuszczając podkład czy tusz bez zbędnego tarcia skóry, oraz przygotowywać ją do mycia żelem. Działanie pielęgnujące nie jest tu najważniejsze. Warto świadomie wybierać kosmetyki do demakijażu o dobrych, krótkich składach — ich producenci dbają o to, by zawierały drogocenne substancje o dobroczynnym działaniu na cerę. Odradza się sięgania po mydło — ze względu na swój odczyn, produkt ten może niszczyć barierę lipidową, powodować uczucie ściągnięcia i zaburzać pH skóry. Nie nadaje się także do demakijażu wrażliwych okolic oczu.

Jak działa olejek do demakijażu?

Olejek do demakijażu, czyli właściwie dobrana i zbalansowana mieszanka olejów oczyszczających i pielęgnujących, działa na zasadzie rozpuszczania „tłustego” w „tłustym”. Połączenie sebum, makijażu, łoju, resztek naskórka – te wszystkie zanieczyszczenia świetnie rozpuszczają się w tłustym olejku. Z tego powodu olejek do demakijażu polecany jest do zmywania nawet długotrwałych formuł, w tym zastygających podkładów o przedłużonej trwałości, matowych cieni czy wodoodpornych maskar i eyelinerów.

To bardzo delikatny sposób na usunięcie makijażu typu long lasting, bez naruszania warstwy hydrolipidowej i niekorzystnego dla kondycji cery tarcia. Jego pozostałości najlepiej zmywa się przy pomocy zwilżonego ręczniczka czy np. muślinowej ściereczki. Warto domyć twarz żelem myjącym, by dokończyć etap oczyszczania.

Nie bez znaczenia jest także działanie pielęgnujące olejów zawartych w tego typu formułach. Substancje te odżywiają skórę, regenerują ją i chronią. Wbrew obiegowym opiniom, nie są zarezerwowane dla posiadaczy cer suchych i wrażliwych. Z powodzeniem sprawdzą się u osób, których skóra jest tłusta lub mieszana, ma tendencję do łojotoku, trądziku i nadprodukcji sebum. Wystarczy przyjrzeć się rodzajom użytych olejów w tego typu produktach, by zauważyć, że mieszanka ta zwykle składa się z półproduktów łagodzących, antyseptycznych i odżywczych.

Płyn micelarny — skuteczny sposób na demakijaż

Uniwersalny, bo nadający się do wszystkich typów cer. Jeden z najpopularniejszych kosmetyków do demakijażu, który, niestety, często jest błędnie używany jako jedyny krok w oczyszczaniu twarzy. Płyn micelarny to pierwszy etap oczyszczania i należy pamiętać o konieczności jego zmycia np. żelem — pomoże on dodatkowo zmyć makijaż z linii włosów, żuchwy czy okolic nosa.

Jak działa płyn micelarny? Zawarte w produkcie micele, czyli cząsteczki wychwytujące zanieczyszczenia, „przyklejają” do siebie makijaż i sprawiają, że łatwiej go „ściągnąć” z powierzchni skóry za pomocą wacika, najlepiej tego wielorazowego. Wiele osób pociera wacikiem po skórze, chcąc niejako „wzmocnić” i „przyspieszyć” efekt demakijażu. Nie jest to jednak działanie korzystne dla skóry. Stosując płyn micelarny, należy uzbroić się w cierpliwość i lekko dociskać wacik z produktem przez paręnaście sekund (szczególnie w okolicy oczu).

Płyn micelarny sprawdzi się w skutecznym zmywaniu nieco lżejszych makijaży i produktów niewodoodpornych. Polecany jest szczególnie posiadaczom skóry wrażliwej i problematycznej. Dobrej jakości kosmetyk ma łagodny, ale skuteczny skład oraz bogaty jest w składniki pielęgnujące i łagodzące cerę (np. panthenol czy glicerynę).

Media

artykuły sponsorowane copywriting